Alimenty zpětně

Od: Datum: 29.08.13 09:07 odpovědí: 10 změna: 29.08.13 15:09

Zdravím , mám s bývalou manželkou dvě dcery 8 a 15 let, na které řádně platím soudně vyměřené alimenty 4000, nyní mi v práci hrozí že půjdu s platem dolů, s nynější manželkou mám dvouleté dítě, platíme hypotéku na dům, bývalá mě upozornila, že pokud bych se pokusil o snížení alimentů, bude požadovat o zpětné doplacení alimentů - 4000 se jí zdá málo. Je tohle možné ikdyž jsem celé roky vše řádně platil? Bývalé jsem přenechal kompletně zařízený byt...dcerám jsem po rozvodu přispíval na oblečení atd.. děkuji..

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: cameramann
Datum: 29.08.13 09:10

Tak jak vy si nemůžete zpětně alimenty snížit, tak si je ona nemůže zpětně zvýšit.

Ohodnoceno: 0x

Od: bublinaunosu
Datum: 29.08.13 09:28

Plaťte to,co máte vyměřené a zažádejte o snížení alimentů u soudu ,popř sepište dohodu s bývalou o dočasné snížení a pozdějším doplacením,pokud nato přistoupí...mezi námi 4 tisíce na dvě děti v dnešní době není nic moc.

Datum: 29.08.13 09:31

To je právě omyl. Výživné jde zvýšit až tři roky zpět. Samozřejmě záleží na spoustě okolností. Neznamená to, že když to bývalá manželka bude požadovat, že to tak také dopadne. Zvlášť když jste šel s platem dolů. V každém případě vám tady asi nikdo neřekne, co je a není možné, vše záleží na soudu.

Od: paul*
Datum: 29.08.13 09:39

co jsem se právě dočetl, tak v roce 2006 to možné nebylo , cituji právníka : Zpětně zvýšit výživné nelze. Soudní rozhodnutí začíná platit až nabitím právní moci a od té doby platí nová výše výživného. Zpětně soud může nařídit doplacení pouze dlužného výživného. ...Tak tedy nevím jak je to nyní...každopádně díky

Datum: 29.08.13 09:43

Zkuste trochu prohledat právní poradny, zákony se mění každou chvíli. Posílám pro informaci např. tento odkaz

http://www.bezplatnapravnipor…at-vyzivne-a-jeho-upravu.html

Ohodnoceno: 3x

Od: myse®
Datum: 29.08.13 09:39

Můžete si zaždat o snížení výživného, do žádosti uveďte důvody proč o něj žádáte, všechno doložte - např. výměr platu (až vám ho sniží - dopředu žádat nelze), výši hypotéky, náklady na domácnost a další dítě, plat manželky (mateřská). Poté očekávejte soudní řízení, kde vše přednesete a uvidíte, jestli vám ho sníží (nebo zvýší?) Mezi námi, dva tisíce na puberťačku je dost málo, mámě holek se vůbec nedivím. Vždyť si vezměte jenom kolik stojí boty, oblečení, batoh do školy, starší možná už nastupuje na střední - jen nákup učebnic v prváku mě stál skoro 4 tisíce a kde je zbytek? školní výlety, kroužky, sport, možná taneční a šaty, kredit na telefon, internet, nájemné (matka musí mít větší byt když je jich víc, samotné by stačila garsonka) spotřeba vody (pubertačky tráví život u PC a v koupelně), oblečení a v neposlední řadě jídlo a drogerie... Myslíte, že byste s tím málem vyšel? Nevím, jaký máte plat, ale dva tísíce je fakt málo, věřte mi

doplněno 29.08.13 09:40:

P.S. zpětné doplacení výživného se lze domáhat pouze při zvýšení (že se doplatí ten zbytek). Při snížení se výživné zpětně nevrací.

Ohodnoceno: 1x

Od: paul*
Datum: 29.08.13 09:44

děkuji za odpověď, snížení výživného neplánuji, pouze pokud bych byl nucený vyhlásit osobní bankrot- mám dluhy. Jediné co mě zajímá jestli je opravdu možné doplácet něco pozpátku, bývalá s tím vyrukovala, když se od známého doslechla o mé pracovní situaci.

Od: myse®
Datum: 29.08.13 10:08

to je sice pěkné, že máte dluhy, ale udělal jste si je sám, to je váš boj. Děti nemůžete dát do děcáku, protzože máte dluhy, to snad chápete, ne? Děti jsou pořád vaše, nejsou to bývalé děti. Splácet zpětně nic nebudete, když jste platil poctivě.

Datum: 29.08.13 10:05

Pokud jste řádně a včas splácel částky, které jste měl soudně určené, máte k tomu veškeré podklady, tak buďte v klidu.

Soud může nařídit doplacený dlužné částky (v případě že nebylo placeno pravidelně, nebo v plné výši) na výživném tuším 3 nebo 4 roky (přesně si to již nepamatuji).

Jakmile budete mít menší výdělek, popř. žádný, obraťte se neprodleně na soud, který ve věci rozhodoval a tam zažádejte o upravení výše výživného, kdy soud po Vás bude chtít určitě doložit výši příjmu apod.

Je logické, že pokud máte příjem např. 100.000,-Kč/měs., můžete si dovolit platit 20.000,-/měs. výživné a pokud Vám příjem klesne na 20.000,-/měs., tak že Vám soud částku k placení výživnému sníží. Jak soud tuto částku přesně vypočítává Vám bohužel neřeknu, to nevím.

Hodně štěstí.

doplněno 29.08.13 11:15:

myse: Zbytečně útočíte na tazatele. Pokud vycházíme z toho, co tazatel uvedl, tak dluhy nemá v souvislosti s dětmi a výživné na ně si řádně platí a nic nedluží, tak nevidím důvod, proč jej hned odsuzovat. Tazatel se navíc placení výživného ani vyhýbat nechce. Navíc když to jde u jiných, nevidím důvod, proč by to nemoho jít u něj. Vy jste si nikdy nebral půjčku? Myslím si že "dluhy" má dneska každá přinejmenším druhá domácnost.

Ohodnoceno: 2x

Od: imsorry*
Datum: 29.08.13 15:09

Jen sem napíšu pro příklad, jak to je u nás. S manželem jsem 4 roky, po celou dobu platí řádně alimenty 4000 Kč měsíčně. Jeho dceři tehdy bylo 13, teď jí je 17 let. Já jsem loni přišla o práci a hned nato přišla obsílka, že se má manžel dostavit k soudu kvůli zvýšení alimentů. Nejenže nikoho nezajímá, že já jsem bez práce a jaké máme poplatky na byt (navíc manžel platí živ. pojištění, které je i pro jeho dceru), ale výživné mu zvýšili asi o 300 Kč s tím, že musí zpětně doplatit ještě zbytek od začátku šk. roku, tj. od září.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.