Podpora v nezamestnanosti

Od: Datum: 28.08.13 21:27 odpovědí: 11 změna: 28.08.13 23:43

Dobry den zajimalo by mne jestli ma na vysi nebo vyplaceni podpory vliv fakt,ze jsem podala vypoved ze strany zamestnance a klasicky s dvoumesicni vypovedni dobou.Nebo jestli ma na jeji vysi vliv ze ve vypovedi uvedu duvod /vcasne nevyplaceni mezd nevo jeji vyplaceni po castech./ Dekuji za odpoved.Miklasova Jana.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.08.13 21:45
avatar

Zdravím, důležité je, zda je tato dvouměsíční lhůta i závažný důvod (pozdní a částěčné vyplácení mezd), zapsaný i ve výpovědi, kterou zaměstnavatel podepsal.

Pokud to zaměstnavatel neakceptoval (nepodepsal) nebo toto nemáte výslovně uvedeno tak, jak to píšete nahoře, tak je to brané tak, že jste skončila sama a podpora bude zkrácená. Že Vám zaměstnavatel platil po částech, to UP už nezajímá, teď si z hlavy nevzpomenu, kdo to řeší.

Pokud to ve výpovědi uvedené máte, není mi jasné, jaktože máte tu dvouměsíční lhůtu - při takovém pochybení ze trany zaměstnavatele bývá výpověď okamžitá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janamiklasova*
Datum: 28.08.13 21:51

Co je myslene vyrazem zkracena podpora?To znamena ze kdyz dam vypoved ze strany zamestnance nebude mi vyplaceno sedesat procent ale min?i kdyz uvedu duvod neplaceni mezd v terminu nebo na casti?kolik teda cini takova zkracena podpora?DEKUJI,

Datum: 28.08.13 22:11
avatar

Sepište si výpověď jako Okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance z důvodu nevyplacení mzdy zaměstnavatelem. Netuším, co je to za paragraf, tuším 51, ale zákoník u sebe fakt nemám:)

"Dávám výpověď z výše uvedených důvodů (to si musíte sepsat nějak sama)". Toto by zaměstnavatel měl podepsat - poté odneste na pracáik. Pokud to neudělá, protože někteří jsou pěkní hajzli, obraťte na inspektorát práce, řeší se to jako pracovně-právní spor.

Ivzez - jistěže může poda výpověď bez udání důvodu, ale v tom případě bude pobírat pouze minimální podporu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.08.13 21:52
avatar

Jestli Vám zaměstnavatel dluží mzdu nebo její část 15 dnů po období její splatnosti, nedávejte výpověď (musela byste pro něj ještě dva měsíce pracovat).

V případě dlužné mzdy doporučuji okamžité zrušení (pozor na formulaci - to není výpověď!) pracovního poměru podle § 56.

Pracovní poměr skončí v okamžiku doručení písemného zrušení zaměstnavateli (předat osobně proti potvrzení na kopii nebo zaslat doporučeným dopisem s dodejkou).

Zrušíte-li pracovní poměr, budete mít nárok na náhradu mzdy za chybějící výpovědní dobu.

Doporučuji zaměstnavatele písemně vyzvat (nežádat!) k doplacení dlužné mzdy a k vyplacení náhrady mzdy, nezapomeňte stanovit rozumné datum výplaty (cca 10 až 15 dnů).

Výzvu můžete připojit ke zrušení pracovního poměru.

___ Nevyplacení mzdy je podle zákona o zaměstnanosti vážným důvodem skončení pracovního poměru. Tzn., že se Vám nebude krátit podpora v nezaměstnanosti.

doplněno 28.08.13 21:53:

Krácená podpora činí po celou podpůrčí dobu 45 % průměrného čistého výdělku.

doplněno 28.08.13 21:55:

Martino, zaměstnanec může dát výpověď z jakéhokoliv důvodu nebo bez udání důvodu. Může tedey ve výpovědi uvést jako důvod i nevyplacení mzdy.

Ovšem já bych situaci neřešila výpovědí, v tomto případě považuji za lepší zrušení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janamiklasova*
Datum: 28.08.13 22:05

Dekuji za odpovedi.Ja ovsem nemyslim nevyplaceni mzdy v terminu to vim ze muzu zrusit pomer s odstupnym.Ja myslim to, ze zamestnavatel mi vyplaci mzdu po castech treba na pet krat a s tim mne vznikaji problemy pri placeni napr, internatu,potreb do skoly pro dcery a vubec zivobyti.Vyplaceni cele vyplaty se tak tahne i mesic az do nove ale vzdy to doplati pred terminem.Proto bych chtela podat klasickou vypoved s dvoumesicni lhutou a uvest duvod pro neschopnost zabespecit si zivotni uroven pro rodinu.Ptam se jestli toto uvedu jako vazny duvod ve vypovedi,jestli je to dost vazny duvod pro urad prace aby mne nepokratil podporu.Dekuji.

Datum: 28.08.13 22:29
avatar

Jelikož jste závislá na na systému úřadu práce, tak bych se ve Vašem případě obrátila přímo na ně a požádala o radu jak postupovat. Tam Vám zcela jistě odpovědí a vysvětlí Vaše práva a nároky. Nebojte se toho, jsou tam kompetentní lidé a hlavně je to jejich pracovní náplň. Obraťte se na úřad práce a vysvětlete jim Vaši situaci. Pomůžou a poradí kompetentně, od toho tam jsou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.08.13 23:43
avatar

V takovém případě nemůžete nevyplacení mzdy v zákonné lhůtě použít, ÚP by jej neuznal. Totéž platí pro výplatu mzdy po částech.

Jde-li o opakované vyplácení mzdy uvedeným způsobem, můžete zaměstnavatele písemně vyzvat k nápravě. Případně se můžete zkusit obrátit na inspektorát práce.

Jste-li ale rozhodnuta pracovní poměr ukončit, pročtěte si vážné důvody v zákoně o zaměstnanosti, možná, že se některý pro Vás bude hodit.

Zákon o zaměstnanosti zmiňuje 7 vážných důvodů, najdete-li mezi nimi pro sebe vhodný důvod a uvedete-li jej v písemné výpovědi, nebude se Vám podpora krátit na 45 %.

___ Viz: Vážné důvody (zákon o zaměstnanosti, § 5 písm. c)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janamiklasova*
Datum: 28.08.13 22:20

Asi musim formulovat otazku jasneji.Vyplata my byla vyplacena vzdy do terminu splatnosti ,ktery je duvodem k okamzitemu zruseni pomeru z odstupnym.Ale je mi vyplacena po castech coz narusuje chod rodiny.Proto se ptam jestli kdyz podam klasickou vypoved -ne dohodou ale s dvoumesicni lhutou,jestli bude toto zdrzovani mzdy duvodem pro nekracenou podporu ci nikoliv.Prece to neni ma chyba a pusobi mi to dlouhodobe problemy.Dekuji.

Datum: 28.08.13 22:34
avatar

Jano, co Vám pomůže, když Vám tady někdo napíše, že se Váš zaměstnavatel chová špatně a je v neprávu!? To Vám sice může být morální podporou, ale Vaši situaci to nevyřeší. Vy se opravdu musíte obrátit na příslušný úřad a tam žádat o radu, a hlavně účinnou pomoc materiální.

doplněno 28.08.13 22:43:

Nebo jak píše Pt níže. To je asi formule ze zákoníku práce, ale Váš problém to neřeší finančně. Podporu Vám může dát jenom příslušný úřad a na ten se musíte obrátit a tam musíte Vaše problémy se zaměstnavatelem vysvětlit. Pokud chcete opravdu vyřešit Váš problém existenční, tak se obraťte tam.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 28.08.13 22:46
avatar

Suzy píšu - Zákoník práce §56 a Zákon o zaměstnanosti §50, kde je výše podpory. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 28.08.13 22:32
avatar

§ 56 Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem - Zákoník práce
(1) Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže,

(2) Zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr, přísluší od zaměstnavatele náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby. Pro účely náhrady mzdy nebo platu se použije § 67 odst. 3.
Zákon o zaměstnanosti - § 50
3) Procentní sazba podpory v nezaměstnanosti činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce podpůrčí doby 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo základu pojistného vyměřovacího základu (Tato novelizace nabývá účinnosti 1. ledna 2015.). V případě, že uchazeč o zaměstnání před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, činí procentní sazba podpory v nezaměstnanosti 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. Ukončil-li uchazeč o zaměstnání sám nebo dohodou ve stejný den více zaměstnání, z nichž alespoň jedno bylo ukončeno z vážných důvodů, náleží mu podpora v nezaměstnanosti ve výši procentní sazby podpory v nezaměstnanosti podle věty první. Vykonával-li uchazeč o zaměstnání jako poslední před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání samostatnou výdělečnou činnost, ustanovení věty druhé se nepoužije. Procentní sazba podpory při rekvalifikaci činí 60 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.

doplněno 28.08.13 22:36:

I když Vám zaměstnavatel platí na pětkrát a stihneto v zánné lhůtě, nenaděláte nic. V takovém případě nelze zrušit pr. poměr okamžitě, ale jen výpovědní lhůtou, jako dodatek napsat, že lze i dohodou, jinak je výpověď neplatná, podle zákoníku práce. V takovém případě je pdpora v nez. 45% podle zákona o zaměstnanosti.

doplněno 28.08.13 22:38:

Jako důvod do výpovědi můžete napsat vyplácení mzdy v pěti částech, ale také nemusíte napsat žádný důvod, vyjde to nastejno.

doplněno 28.08.13 22:43:

http://business.center.cz/

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.