Dluh nájemníka s exekucí - soud?

Od: Datum: 27.08.13 19:23 odpovědí: 9 změna: 28.08.13 17:28

Nájemník mi dluží asi 23 000,-. Už má nějakou exekuci z dřívějška. Má cenu to dávat k soudu?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 27.08.13 19:33

Dobrý den, zcela upřímně řečeno - nemá to význam. Lepší a levnější varianta je písemné uznání dluhu u notáře. Podmínkou je, aby s tím dlužník souhlasil a podepsal. Tento dokument má váhu rozsudku, je to hned a levnější. A můžete vymáhat přes exekutora. Zdravím!

doplněno 27.08.13 19:44:

Myslím, že na dluh je promlčení 3 roky. Pokud soud vyhrajete, ta suma silně vzroste o Vaše náklady, tak se může exekučně vymáhat do 10ti let. Tedy do 10ti let zaplatíte exekutora a on začne vymáhat.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 27.08.13 19:34

Já bych to dal. Soudní náklady zřejmně přiklepnou dlužníkovi a až se jednou otřepe z dluhů, budete na řadě vy.

Od: aha*
Datum: 27.08.13 19:38

Ano, ti mi nic nepodepíšou. A jaká je promlčecí doba, když to dám k soudu? Někde jsem četla 10 let. Je to pravda?

Datum: 27.08.13 20:29

Zdravím. Cenu to určitě má, jsou to Vaše peníze. Kdyby si každý věřitek řekl předem, že to nemá smysl, dlužníkům by bylo hej. Mnozí se na toto dokonce i spoléhají. Podat žalobní návrh na vydání platebního rozkazu zvládnete člověk i sám. Žádejte úhradu i soudních nákladů vynaložených k vymožení Vaší pohledávky. Když dlužníkovi dluh prokážete a budete s žalobou úspěšní (soudu můžete navrhnout, aby rozhodl i bez jednání) od právní moci rozsudku pak platební rozkaz má promlčecí lhůtu 10 let. Pokud dáte pohledávku k vymožení exekutorovi, může dát příkaz k výkonu exekuce na mzdu, na účet, movité i nemovité věci...Ona to zase není tak velká částka, aby se s Vámi nemohli dohodnout na splátkovém kalendáři, než riskovat další náklady, které jim půjdou k tíži. Nejdříve písemně dlužníka vyzvěte, aby dlužnou částku uhradil do tehdy a tehdy. V případě, že neuhradí, budete vymáhat dlužnou částku soudní cestou, čímž mu zbytečně navýšíte jeho výdaje. Pošlete s dodejkou, kopii si schovejte. Tu potom doložíte soudu spolu s návrhem a vydání platebního rozkazu, že jste dlužníka skutečně nejprve vyzval k uhrazení dlužné částky, než jste přistoupili k soudnímu vymáhání. Za žalobní návrh zaplatíte sice poplatek, ale ten Vám potom soud vrátí (v případě, že rozhodne bez jednání) nebo ho dostanete zpět od dlužníka (pokud soud shledá žalobní návrh jako oprávněný).

Ohodnoceno: 2x

Od: jupiter
Datum: 27.08.13 23:40

To znamena, ze kdyz se bude mit v ruce platebni rozkaz, zajde za exekutorem a ten nebude mit co vzit, tak za 10 let ma smulu, protoze je to promlcene? Mam smenku, za kterou asi penize neuvidim, tak jestli ma vubec smysl jit s tim k soudu a platit exekutora? Dotycna nevydelava, je na socialce a tezko ji bude co vzit. Je ji 30, takze kdyz bude celej zivot na pracaku, penize uz nevidim?

Poradte prosim, je to dost penez, ale nema smysl vydavat dalsi za vymahani, pokud to nema sanci nikdy zaplatit.

Datum: 28.08.13 14:24
Tak to není. Těch deset let je od nabytí právní moci, ale kdyz to předáte ihned exekutorovi, žádná lhůta se nepočítá, protože proces běží. Pokud ale budete s platebním rozkazem otálet, promlčecí doba je tři roky. Ja se soudil o 12tis, stalo mne to advokátka a soudní poplatek cca 7tis plus 3600 záloha exekutorovi. Zalohu jsem po vymozeni dostal zpět, a celkem jsem dostal 30 tis. Trvalo to sedm let,byly tam úroky z prodlení. Dotyčného to stalo kolem 55 tis - náklad, na exekutora. Vymahatelnost práva není nulová. Za druhé, nevím proč píšete pokaždé pod jinou přezdívkou. A za třetí si myslím, ze si za to můžete sama. Víte jakou ma nájemník minulost a necháte to tak dalece dojít. To není za měsíc. Sousedka takového nájemníka měla, nezaplatil ji první měsíc celou částku v terminu a letěl. Podchytla to hned v úvodu.

Od: vrobins
Datum: 27.08.13 20:10

Myslím, že už sama víte, že to nakonec necháte plavat.

Datum: 27.08.13 22:15

No upřímně řečeno,nejjednodušší a nejrychlejší je předat to chlapcům,kteří se toho nebojí (UA apod.).Oni si samozřejmě něco z toho nechají,ale lepší než se dlužné částky domáhat prostřednictvím soudů apod.U nás je vymahatelnost práva téměř nulová,takže pokud nechcete ostrouhat úplně,nic jiného Vám nezbývá.Sám jsem toho byl nucen dříve využít,člověk by nevěřil,jak je to rychlé a hlavně účinné.Neberte,prosím,mou radu jako návod,jen Vám nastiňuji reálné řešení situace.

Od: baka
Datum: 28.08.13 17:28

Tady pozor! Jenda se o trestny cin vydirani. Na to je paragraf a muze se to ve finale vsechno obratit proti Vam a budete nakonec rad kdyz budete moc vymenit dluh za stazeni trestniho oznameni. Jinak byste mohl dostat taky 10 let na tvrdo. Jeden muj kamarad ma s timto osobni zkusenost. Takze radeji soudy i kdyz je to beh na dlouhou trat, vymahatelnost prava neni nulova, ne ze ne!

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.