Jak postupovat, když se nájemník nevystěhoval

Od: Datum: 26.08.13 13:11 odpovědí: 24 změna: 26.08.13 19:13

Dobrý den, vlastním byt v osobním vlastnictví. Z důvodů neplacení nájemného v plné výši, nenahlášení dalších spolubydlících a rušení ostatních nájemníků jsem jim dala dvouměsíční výpověď. Bohužel to vypadá, že se v uvedeném termínu nevystěhují. Tvrdí že mají 3 měsíce na vystěhování. Ve smlouvě mám ale uvedené dva měsíce. Ve smlouvě mám i plnou moc na jejich vystěhování. Mohu tedy, pokud mi nepředají klíče nahlásit krádež klíčů, vyklidit byt, vyměnit zámky?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.08.13 13:27
Ja bych se jich neptal.
doplněno 26.08.13 14:34: No ja nevim, jedna věc je výpovědní doba, druhá věc je porušení smlouvy-neplaceni nájmu. Tedy důvod k okamžitému vyklizení po předchozím upozornění. Sousedka uz takhle vyrazila dva předchozí nájemníky pro neplaceni. ale podle rady Bena to můžete udelat "legálně" a mít je tam ještě nejméně dva roky zadarmo, než na vás dojde řada k soudnímu projednání
Ohodnoceno: 0x

Od: ben®
Datum: 26.08.13 13:37

Dobrý den, pokud chcete postupovat legálně (což bych doporučil), tak, bez ohledu na smlouvu, musíte postupovat dle OZ (občanský zákoník). Písemná a řádně doručená výpověď - výpovědní lhůta je tři měsíce. Pokud se nájemce nevystěhuje navštívíte advokáta a ten podá žalobu na vyklizení bytu. Bude to trvat dlouho a bude to stát peníze. Nejlépe by bylo přesvědčováním ty nájemníky přimět k odchodu. Výměna zámků nebo vypínání vody je trestný čin - stačí, aby toto nahlásili na policii a majitel má problém. Jak tu situaci popisujete, tak to stejně asi skončí nedobře - tuším tam i možnou devastaci bytu a vymáhání škody a nájemného. Tak, hodně štěstí. Zdravím!

Ohodnoceno: 2x

Datum: 26.08.13 13:38

Vyklidit byt asi ano, ale kam? Na ulici? To byste se taky mohl dostat do průšvihu a mohli by váz opruzovat a třeba i žalovat pro poškození či ztrátu věcí. A nějaké vystěhování by, myslím si, tak či tak mělo proběhnout za asistence policie. Prostě vyhodit ano, ale opatrně, abych si sám nenaběhl. (Porada s právníkem?)

Ohodnoceno: 1x

Od: k2
Datum: 26.08.13 14:40

Policie neni stehovaci firma, takze u takovychto saskaren neasistuje.

Datum: 26.08.13 14:54

Já myslím, že když zavoláte policii, že vám nájemníci porušují domovní svobodu, tak vám musí pomoci. Pak vyměnit zámky a je to. Věci dát do sklepa, komory, nebo jim pohrozit placenou úložnou. Oni se moc bránit nebudou, když mají máslo na hlavě. Ale s tou 2 měsíční výpovědí je potíž. Asi budete muset počkat.

Od: aha*
Datum: 26.08.13 15:11

Také přemýšlím, že pro jistotu ještě týden počkám. Ono to pak už bude 3 měsíce. Ještě jeden problém- přinesla jsem výpověď smlouvy osobně a ona jí odmítla podepsat. Mám ale dva svědky-jedna z nich je sousedka druhý rodinný příslušník. Je toto napadnutelné?

Od: jen*
Datum: 26.08.13 15:13

Tak v prvé řadě, toto je riziko podnikání, Vaše problémy za Vás nikdo nevyřeší, ani policie. Uzavřel jste smlouvu dle obč. zákoníku, tak podle občanského zákonííku musíte dále postupovat.

Nebo: udělejte to jak říká Ringo, vystěhujte je, vyměnte zámky a půjdete k soudu vy za porušování domovní svobody! A věřte, že u páchání tr. činu vám policie asistovat NEBUDE!

Datum: 26.08.13 15:23

A kdo ji odsoudí a za co? Museli by být svědci. V dnešním chaosu bych tohle vůbec neřešil. Ale když nemáte doručenou výpověď je to podle mne špatné. Měla jste to poslat poštou doporučeně popř, s dodejkou. Najměte dva tři bouchače ať vám je vyperou z bytu a bude klid. Těžko vám budou dokazovat že jste je najala vy.

Datum: 26.08.13 15:32

No, ti už jsou v tom tak zběhlí, že by si by ten dopis s výpovědí schválně nepřevzali. Proto jsem to udělala osobně.

Datum: 26.08.13 16:01

Pokud máte svědky, tak ta výpověď takto stačí. Obratťe se na obč. soud, ten vydá předběžné opatření a věc můžete začít řešit.

to Ringo: kdo by jí asi odsoudil? že by soud?! Ani bych se nedivil, kdyby si pak nájemníci nadiktovali x věcí ,které se jim ztratily!

Datum: 26.08.13 16:04

Museli by dosvědčit, že tam ty věci měli a navíc předložit doklad o koupi atd. Není to tak jednoduché.

Datum: 26.08.13 16:12

takže když vám vykradou byt nebo auto, tak musíte dokládat že věci, které vám byly ukradeny tam opravdu byly a když nenajdete doklad o koupi, tak máte smůlu?! Tak vy jste dobře mimo*smich*

Datum: 26.08.13 18:03

Samozřejmně. A mimo jste vy. To by si pak každý vymyslel že měl doma milion. Je to jako při vyloučení exekuce. Na co máte doklady, to je vaše.

Datum: 26.08.13 18:49

Zaprvé tam nic nemají, co má nějakou hodnotu, ale co když si vezmu moji ledničku? Moje doma se mi polámala.

Datum: 26.08.13 18:10

Vystěhovat nájemníka, který je znalý předpisu není tak jednoduché. Pokud se nebude bránit, stačí ho vyhodit z bytu.

Pokud se bude bránit, může to trvat klidně i rok a za pomocí soudu..

Neplatiči jsou zvýhodněni.

Ohodnoceno: 2x

Od: zabu
Datum: 26.08.13 18:16

Výpovědní lhůta je tříměsíční. To tu už zaznělo. Se všemi problémy. které z toho vyplývají.

Na uhrazení nájemného, je možné za určitých podmínek použít paragrafy OZ o zadržení věci. Má to svá pravidla, ale dá se to zvládnout. Ono když nemají TV nebo pračku, nebo lednici, tak se blbě bydlí.

Datum: 26.08.13 18:34

to Ringo: Píšete nesmysly a ještě tomu věříte! Vyloučení exekuce je úplně něco jiného a řídí se úplně jiným zákonem! Být zlodějem, kradu pouze starožitnosti a různé pozůstalosti..tedy věci od kterých doklad o nabytí horko těžko dohledat.

Datum: 26.08.13 18:37

No hádat se s vámi nehodlám, ale mám to z vlastní zkušenosti... když nám vykradli sklep, mohli jsme nárokovat jen na co byly papíry.

Datum: 26.08.13 18:37

POkud vystěhování nepůjde po dobrém a nájemníci se nevystěhují, doručte výpověď z nájmu a dále se obraťte na obč. soud, ten vydá předběžné opatření a pokud ani toto nebudou nájemníci respektovat, pak jim hrozí sankce od soudu a vystěhování. V rámci občanského řízení budete požadovat i zaplacení dlužného nájmu vč. penále, která máte jistě určená v nájemní smlouvě.

Datum: 26.08.13 18:39

Ringo, to jste ale v tom případě nárokovali u pojišťovny..

Datum: 26.08.13 18:40

Ale nejdřív to potvrdili policajti.

Datum: 26.08.13 18:46

v tom případě tvrdili pěknou blbost... ano některé pojišťovny, když mají plnit, tak se všemožně cukají a vymýšlejí jakým způsobem platit co nejméně..bohužel. Na některé věci prostě doklad o nabytí nelze doložit.

Datum: 26.08.13 19:05

Co když si odnesu vlastní ledničku?

Datum: 26.08.13 19:13

jde o to se do toho bytu dostat. a chodit tam sám bez přítomnosti těch nájemníků, byť máte třeba klíče, bych nedoporučoval.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.