Problémy v zaměstnání

Od: Datum: 25.08.13 18:26 odpovědí: 4 změna: 25.08.13 22:12

Dobrý den,

mám dotaz, může mi zaměstnavatel strhnout mzdu bez jakéhokoliv oznámení?

Výplata mi přišla o týden později a ve výši 7 900,- (tedy o dost nižší než je ve smlouvě, či například minimální mzda)

Je sice fakt že jsem momentálně v pracovní neschopnosti, ale to začlo až od nového měsíce, od 3.

Prosím pomocte mi.

Ikdyby mne jakkoliv pokutoval, není například nutné mne kontaktovat?

Děkuji

S pozdravem

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.08.13 18:54

Jakékoliv pravidla pro srážky ze mzdy musí být ve smlouvě,v premiovém řádu či v předem vyhlášených pravidlech platných pro danou profesi či pro všechny zaměstnance.Důvody srážky a výši musí být uvedeny ve výplatní listině /v její příloze/.Zaměstnavatel se nemůže sám od sebe rozhodnout podle momentálního pocitu,že je něco špatně.Doporučuji se obrátit na poradnu Českomoravské konfederaci odborových svazů v sídle Vašeho okresu,která je zdarma pro každého zaměstnance - pokud nemáte vlastní odbory.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 25.08.13 19:04

Mzdy zpracovává účetní a proto bych se nejprve obrátil na ni, proč to je tak, jak to je a na základě této informace bych se případně obrátil na svého nadřízeného. Někde se třeba mohla zatoulat část podkladů pro výpočet. I to se občas stává.

Datum: 25.08.13 19:10

Takhle vaříte z vody. Zřejmě nemáte v ruce mzdovou pásku - výplatnici. Měla by přijít poštou, nebo si o ni zažádejte, pokud jste v prac. neschopnosti. Až ji budete mít v ruce a nebude něco v pořádku, zavolejte si na mzdovou účtárnu o vysvětlení srážek, které Vám nejsou jasné. Mám zkušenosti, že pracovnice mzd. účtárny vždy dobře vysvětlí nějaké nejasnosti, případně odkáží, kam se má člověk obrátit na vysvětlení. Možná jste neodpracovala celý měsíc.

Datum: 25.08.13 22:12

Zaměstnavatel není oprávněn udělovat zaměstnancům pokuty.

Mzda se vždy sjednává v hrubém. Tzn., že od částky uvedené ve smlouvě, ve mzdovém výměru či v dohodě ještě musíte odečíst povinné odvody (sociální a zdravotní pojištění, případně daň).

Pokud jste u zaměstnavatele nepodepsala prohlášení k dani z příjmu, odvedl za Vás zaměstnavatel i zálohu na daň.

___ Pro představu: Uvedená čistá částka odpovídá přibližně hrubé mzdě v případě, že jste prohlášení - podepsala: cca 10.700 Kč - nepodepsala: cca 8.900 Kč

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.