Chovám se jako retard

Od: Datum: 04.09.13 01:38 odpovědí: 14 změna: 05.09.13 14:29

Dobrý večer, spíš noc...

Tento rok jsem pochopil, že za vším, co se mi kdy stalo a událo byl můj vzhled + chování.

Až letos jsem si uvědomil, jak jsem se chova, jak jsem přistupoval k věcem, tak jak se měly. Vychází mi z toho jediné. Opravdu jsem se choval věkově níž než vrstevníci. Pozoroval jsem to již na střední, kde mě měli za podivína. Vlastně každý člověk, se kterým jsem přišel do styku. Leccos jsem pochytil z řeči těla a psychiky lidí. Nejhorší je, že mě mají za jiného i v rodině. Nikdo se se mnou nebaví, ani nechce, přitom si myslím, že se se mnou dá vcelku dobře bavit, jen oni vidí ty moje grimasy, moji postavu a hned si řeknou, že si se mnou nemají o čem bavit. Vidím to i jinde komu přijdu nesympatický. Věřte mi, já v tomhle žiju před deset let a mam vytipováno, kdo kdy si co o mně myslí. Za ty léta jsem zpozoroval dost. Proč jsem ale tak zabržděný? Bylo to kvůli malému sebevědomí, které mi rodiče nedávali? Rodiče jsem v dětství moc nevídal. Buď byli v práci a nebo...pryč. Nevím do dnes kde byli a co dělali, ačkoliv byli rozvedení. Žili jsme za strašných podmínek a já naivně myslel, že taková je doba a má se tak každej. Až později mi docvaklo, že jiý dlouho se na mojí rodinu dívají skrze prsty - nemáme tady v kraji moc dobrou pověst a to se pak shrhne na mě.

Jenže právě díky tomu jsem tam, kde jsem. Z malého sebevědomí nemůže ze dne na den být větší a já se pomalu začínal nenávidět. Cesta do školy, projití ulicí, vše jsem vnímal neustále, bylo mi nepříjemné jet v plném vlaku, bylo mi nepříjemné cokoliv se týkalo mě. A já pořád nemohu uvěřit tomu, že za tím stálo jen to, že jsem vychrtlý. Jen pro srovnání. Deváťaci ze základní školy mají objemnější nohy a ruce než já. Tak si dovedete představit, co jsem za třísku. Jenže já v té době nepochopil, že mam jíst a posilovat. Litoval jsem se a nechápal jsem. Vnitřně jsem se uzavíral do sebe a skončilo to kolapsem a depresemi, vyhazovem ze střední. Poté mě už nic nedonutilo něco dělat, protože jsem věděl, že ty lidi se mi budou posmívat všude. A skutečně to tak bylo. I někteří mi to řekli do očí, že jsem chudák. Je fakt, že teď mam hodně problémů a mám co dohánět. Lidi v mém věku mají perspektivní práci, vysokou, přítelkyně, umí se orientovat ve světě...Tajně závidim těm lidem, že mají koníčky od mládí, já je mít nemohl, nebyly na to peníze. Je strašně žít s pocitem, že za mnou je velký kulový. Ale hlavně, že mě mají všichni za chudáka a podivína. Já se nelituju, uvádím fakta.

Jde mi jen o to, že lidi dokážou bejt nesnesitelný, jakmile je někdo něčím zvláštní.

Kdyby to bylo jen v mojí hlavě, že se mi všichni posmívají, ale ono ne. Tohle mi prosím nevyvracejte, vím o čem mluvim. Kdyby šlo přenést vzpomínky, dam je sem, ať se na ně každý koukne. Jen na to pomyslim, je mi strašně zle - ty okamžiky, kdy jsem věděl, že se mluví o mně, že se smějou mně apod.

Hrozně mě ničí, když lidi v mým věku mají aktivity, které jsem chtěl taky dělat a neváží si jich. Berou to jako samozřejmost a přitom to samozřejmost, jak vidno není.

Tady v kraji nechci být, nechci nikoho přesvědčovat o tom, jaký jsem ve skutečnosti. Už jen ten pohled. Mam vyboulený oči a to působí jak, kdybych byl ze všeho vyplašenej. Tenkrát mi učitelka řekla, že vypadam, jako kdybych se všemu smál. A přitom nesmál. Byl to jen můj "ksicht". Od té doby jsem se ale začal spíš mračit.

Takže posilovat? Jít do sebe? Režim? Já toho potřebuju víc a nevim, jestli to stihnu. Potřebuu vytrénovat hlasivky, tělo dát do kupy, intonaci, artikulaci, dělat si svoje hobby, sport, práci, studium... Dá se to v mých čtyřiadvaceti vůbec ještě stihnout?

Opakuju, nelituju se, nemam to rád, konstatuju fakta. Já už prostě nevim.

Dík za přečtení.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: pavel147dd
Datum: 04.09.13 02:06

No, pokud bych asi mohl...a chtěl druhý překvapit ,ze to co bylo ...bylo... asi bych odešel pracovat do zahraničí... a tam na sobě začal pracovat...sebevedomi tak i dost vzroste...Podle mě potrebujete penize aby jste si více veril...ale to není všechno..potrebujete toho víc...i pekne obleceni...treba Vaši vyzáži pomohou brýle...tak dostane hezkčí vyraz v obliceji...ale vsechno postupne...také se zkuste na druhé více pousmát...usmev nic nestoji

Pokud by jste byl stale mezi stejnými lidmi...asi vás to bude stale stahovat zpět...

dulezite je..si vše uvědomit...zacátek nového.. Myslim ze potrebujete novou sanci...ale jinde..Ti lide co nate si Vás uz zaskatulkovali...bohuzel...Ty přesvědčíte jen šokem ...a přes noc ten šok nepřijde..

Bezte do zahranici..vydelate a ještě vydelate penize...V evropě to uz je asi jen Švycarsko kde si je muzete videlat...Nemecko, rakousko...na ty uz zapomente...Snad jeste trochu Holansko...nebo jsem slyšel Dansko...a severské zeme...

drzim palce...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 04.09.13 06:43

Sebevědomí nemá s ksichtem co dělat

doplněno 04.09.13 06:46:

(Belmondo, Buscemi, Schiavelli)

Ohodnoceno: 4x

Datum: 04.09.13 22:25

Abychom nezapomněli na holky...
McDormand, Swinton.

Od: gridinfo*
Datum: 04.09.13 07:13

Neni kazdy doma prorokem, zkus se teda odstehovat tam, kde te nikdo nezna. Najdi si dobreho sefa. Dobry sef je zlato, spoznas to, az zacnes byt sam sobe dobrym sefem, coz ted nejsi.

Posilovani: step-by-step, nebud zvedavy na vysledky a objemy. Proste jen cvic, kazdy den 3/4 hodinku, po roce kazdy den hodinku, vic ne... Je zbytecne cvicit tolik, abys mel svalovku, aspon prvni rok. Telo se stavi zevnitr ven, nejdriv si musi zvyknout vnitrni organy na nahly nedostatek cukru, budes mit nahlou nevolnost a tunelove videni, tres tela, proste pocity cukrovkare... Vahu cinky na biceps, kdyz vazis 50 kilo, max. 5kg. Kdyz vazis 60kg, max. 6kg. Tlak v lehu na lavicce max. 50kg, prip. max. 60kg, ale to az casem. Ja se klidne rozcvicuji s 10 kg a nestydim se.

Tvoje telo nema zasoby, musi je nejdriv budovat. Rok-dva neuvidis zadne zmeny na objemech. No a co jako... Do ctyriceti muzes bejt hovado. Nebo - s mensi namahou - ziskat postavu gymnasty, coz povazuji za ideal. Nejlepsi postavu stejne asi maji sprinteri a boxeri.

Maly vynatek z ruznych filosofii:

Človek je tým, na čo celý deň myslí. / presne tohle mne kontkretne funguje. Jakonahle v mysli s necim/nekym bojuji, zhorsim si tim naladu, rika se tomu "samonasiraci". Naucil jsem se hned myslet na neco veseleho, nejradsi scenky z komedii, to se mi nejvic osvedcilo. Clovek od prirody neni zrozen k boji, ale ke spolupraci. Hned si reknu jmeno herce, a pak mi uz vetsinou sama naskoci nejaka scenka a je dobre.

Stálym opakovaním myšlienky alebo konania sa podvedomiu vpečatia = vštěpí =vtisknou automatické reakcie a správanie. Jinymi slovy, nektere postupy se uc zpameti. A postupne je zlepsuj.

Dal: zapominani. Snazim se zapominat. Temer nikdy si uz nevzpomenu, jak mne mama mlatila uz jako jeslickare, a pak cely zivot, nez jsem na stredni zacal chodit na sebeobranu. Nebil jsem ji, ale pote uz mne proste jen trefovala do krytu, a prestalo mi to vadit, bral jsem to, jako trenink (mama je samovytaceci dodnes). Stejne jsem furt z treninku chodil s monoklama, protoze taky nejsem zadny krasavec, a vzdycky se naslo nekolik debilku, kteri si chteli uderit, a chodili kvuli tomu trenovat. Proste, na kazdem treninku jsem dostaval na hubu. Prestalo mi to vadit. Mlatili me na zakladni, na stredni, a pak mne mlatili uz jen na treninku.

Jo, a jak vypadas - koukni se, jak vypadal zamlada ten podnikatel, co zalozil Virgin, Anglican, nevzpomenu si na jmeno. Zraje, jako vino. Ziskava uctyhodny vzhled. Zamlada vypadal, asi jako ty, nebo ja. Podivej se na Asada (Syrie). Jak asi vypadal, kdyz mu bylo 15... No a vladne statu dlouhe roky. Telo nevymenis, tak se na ksicht vykasli a cvic objemy. Ale bacha, ne hned prvni rok... Jinak to prepalis a muzes zacinat znova.

intonaci, artikulaci, to az casem, jak vydelas penizky trosku, jit na nejaky kurs komunikace, nebo k logopedovi (a co jako, budes zit nekde, kde te nikdo nezna)... Pokud dozijes, da se stihnout vsechno. i univerzita tretiho veku.

Zacni se konecne venovat sobe, ne druhym. Ber to, jako konicka. Je tvym konickem venovat se sam sobe. Vubec nejlepsim konickem je vydelavat. Zakladni mzda ti bude stacit na jeden konicek, vyssi mzda na vic konicku. Jo a ja se snazim, aby mi kazdy muj konicek vydelaval (neboj, box ti vydelavat asi nebude...). Bliz ti to nevysvetlim, protoze bych si delal konkurenci

Ohodnoceno: 2x

Datum: 04.09.13 07:14

Neřešte to! Buďte sám sebou. "Není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem" Nikdy se nebudete líbit všem, nikdy nebudou všichni vašimi kamarády. Ikdybyste se proměnil na zlatou cihličku, vždycky bude několik lidí nadšených a ještě více lidí z vás bude vybírat chutě: že jste malá cihlička, příliš zlatá, hodně lesklá, málo lesklá, rohy jsou příliš hranaté a vůbec, ta žlutá je moc žlutá a kdoví, jestli je to vůbec zlato. ;) Vykašlete se na týrání sebe nejistotou. Žijte tak, abyste nikomu neubližoval, ale abyste byl spokojený a na světě se vám líbilo. A hlavně! Nikdy nic nesvádějte na rodiče. Jste už velký kluk, změňte si život podle toho, co chcete a ne podle toho, že rodiče nebyli doma a blablabla. Zdokonalujte se, vzdělávejte se, ať nejste za pár let k smíchu svým dětem, žijte tak, abyste byl spokojen a líbilo se vám na zemi. Hodně štěstí *slunce*

Datum: 04.09.13 08:40
ahoj.
to jak dokazes formulovat myslenky a s nahledem hodnotit situaci (aspon to tak vypada) svedci o tom.ze retard nejsi.
Rekla bych.ze jsi inteligentni mlady kluk s velice nizkym sebevedomim (o lasce k sobe ani nemluvim..)
Mela jsem podobne tezkou startovni caru jako ty a prosla jsem vsim moznym...
A co mi pomohlo?
Hodne jsem cetla (psychol.literaturu).a hledala i jine zpusoby.jak ze zacarovaneho kruhu ven (chodim na psychoterapeuticke skupiny-jsou na pojistovnu) a zajimam se o duchovni veci (hledam opravdovou pricinu svych problemu-protoze verim.ze nic se nedeje jen tak a ze jsem tu proyo.abych se skrze sve problemy neco naucila-pokrocila)
A ono to funguje.je to sice dlouhy proces a furt je co zdokonalovat ale jsem uplne jinde nez pred tremi lety (je mi 34)
a k tomu zdpkonalovani v posilovne.artikulaci atd...
urcite musis vedet.ze samo o sobe je to k nicemu..protoze muzes vypadat jak Banderas ale kdyz te neco emocne rozhodi (kvuli nizkemu sebevedomi) tak stejne budes mluvit a vypadat jak idiot...
zacni pracovat na odstraneni priciny tvych problemu...
Ohodnoceno: 2x

Od: gridinfo*
Datum: 04.09.13 09:03

Vecernicku, jak ste se dostala do psychoterapeuticke skupiny? Zaujalo mne, ze to proplaci pojistovna... Nikdy mi nic takoveho lekar nenaznacil, zrejme by z toho nic nemel, takze nemel motivaci vylecit, jenom lecit donekonecna. Takze - jak? Vy ste mu naznacila? Nebo?

Datum: 04.09.13 14:33

na zdravotní pojišťovně by Vám měli říct seynam psychologů,kteří pracují na zdrav. pojišťovnu. Je také ale důležité zjistit si, co je to za psychologa, protože konkrétně v mém městě jsou i tací, kteří pracují na pojišťovnu, ale já bych k nim nešla ( u jednoho jsem tedy byla a no coment, u druhé byl můj bývalý partner a znovu no coment)

Potom až zjistíte že je na pojišťovnu,potřebujete doporučení od praktického lékaře, nebo psychiatra...

Já chodila nejdřív na individuál, ale lékařka po čase doporučila skupiny...

Musím říct, že je to pod zkušeným vedením skvělá a ,,rychlá práce,, -- pokud máte zájem na sobě pracovat...

doplněno 04.09.13 14:35:

já se tam dostala tak, že jsem s dcerou byla na testech - kvůli školní zralosti..., kde jsem se 2x s tou psycholožkou bavila o problémech své dcery... a psycholožka mi řekla, že pokud chci ,aby moje dítě bylo v pořádku, musím být v pořádku já...a rovnou mi nabídla, že můžu být její klientka, rovnou na pojišťovnu...A musím říct, že mi to hodně pomohlo a pomáhá...

Od: pt®
Datum: 04.09.13 09:24

Nepíšete, jako retard, ale jako kluk s nějakou životní zkušeností. Je velká pravda, že člověka ovlivňuje prostředí, ve kterém vyrůstal a také rodiče, dítě toto vše hodně vnímá. Vizáš hodně odráží vnitřní rozpoložení člověka. Vy už jste přišel na to, kde se stala chyba, bylo to v dětství, ale je to pryč. Všichni Vám tady něco poradili, ne něco, vlastně hodně a hodně rozumného, protože také psali ze svých životních zkušeností. Vám chybí láska, která dělá s člověkem divy, láska rodičovská, ale můžete ji časem nahradit, až si najdete partnerku, ale nyní mějte rád sebe a udělejte vše pro sebe, začněte cvičit, začněte pořádně jíst, začněte si číst, třeba o lidech úspěšných a budete se kolikrát divit, z čeho takoví úspěšní lidé vyšli a co mají za sebou. Vy to zvládnete, mějte před sebou cíl a jděte kupředu. Jak je to v té pohádce, když šel princ vysvobodit své bratry? Nesměl se dívat vpravo, vlevo ani se otáčet, i když slyšel různé hlasy, šel jen kupředu. A Vy musíte také. Přeji Vám na té Vaší cestě hodně štěstí. - pt

Od: davidp*
Datum: 04.09.13 11:31

Dobrý den,

pro začátek udělejte krok mimo začarovaný kruh, který jste si okolo sebe namaloval a ve kterém se podvědomě točíte. Vzhled je s rostoucím věkem a inteligencí méně a méně důležitý, takže pro začátek omezte styk s lidmi, kteří Vás soudí takto povrchně a začněte vyhledávat společnost, která má hodnoty posunuté tam, kde nejde o vizuální stránku člověka, ale o člověka jako takového.

David

Datum: 04.09.13 15:50

no jen taková malá poznámečka: jak tak jsem si četl ten váš text, je celkem evidentní, že se asi perfektně pohybujete v pravidlech českého jazyka (nečetl jsem zas moc detailně, ale dost bych si vsadil, že by se u vás nenašla jediná chyba v interpunkci, taky důsledné rozlišování mě-mně potěší atd...,
taky formulovat umíte velmi solidně, prostě umíte sestavit kvalitní český písemný projev,
tady se to nezdá tak výjimečné (i když i na zdejší poradně je možné občas číst velice prapodivné texty...), ale kdo sem tam zabrousí na běžně navštěvovaná fóra, pochopí, co v praxi znamená částečná gramotnost, nakolik je rozšířená (hodně), a nakolik někdy vysloveně vadí v snadném čtení, nebo i chápání textu;
spolu se schopností ovládat písemný projev v češtině nejspíš váš text ukazuje na velkou důslednost, až akurátní pečlivost (bezchybný dobře naformulovaný delší text nenaskáče na monitor jen tak, sám od sebe..., to je potřeba pečlivě zkontrolovat)

špatná zpráva je, že tohle vám samo o sobě žádnou velkou výhodu v kompetici s ostatními a ocenění vaší osoby nejspíš nepřinese (nic to ale nemění na faktu, že podobného projevu, jaký jste tady předvedl, by nadpoloviční většina obyvatel tohoto státu nebyla schopná);
přesto vám doporučuju mít tuhle svou dovednost v patrnosti, a snažit se ji, jde-li to, uplatnit, nebo na ni, je-li to aspoň nějak adekvátní, upozornit (i na tu pečlivost, pokud ji správně vyvozuji z vašeho textu),
těžko říct, co v osvojení téhle dovednosti udělaly geny, co prostředí v rodině, kde jste vyrůstal (možná nemusíte vše z dětství a mládí v rodině považovat za horší období života), co vaše úsilí, každopádně ve srovnání s ostatními jste v tomhletom aspektu dost vepředu
(no a samozřejmě, jestli máte nějaké jazykové schopnosti, snažte se je využít - nejspíš by vám nemělo dělat potíže zvládat rozsáhlejší (složitější) texty, možná byste mohl být nadprůměrný i v osvojování si jiných jazyků...; opět - ve společenském uplatnění obojí nemusí znamenat až tolik, ale minimálně vlastní sebevědomí a i ohodnocení okolí to zvýší...;
ono při troše fantazie si -pomocí toho jazykového vybavení- dovedu představit váš náskok nad průměrem i jinde - od četby složitějších textů + schopnosti porozumět a formulovat k orientaci v historii, umění,... a tak dále a tak podobně...)
---
((radu "odjeďte hned do ciziny" považuju takhle od počítače za trochu úsměvnou, může být užitečná, anebo naopak - bude tu možná dost zásadní otázka, z čeho byste odjížděl, a do čeho byste se posléze mohl vrátit (např. odevzdat klíče od nájemního bytu na obecní úřad by nemusel být ten nejvhodnější krok...), taky to uplatnění se v cizině a hodnotu stráveného tam času bych posuzoval trochu opatrněji, čas můžete totiž ztratit i tam - je např. otázka, nakolik se pár roků nějakého uklízení v cizině s minimem času věnovat se něčemu dalšímu může ve 24 letech rovnat zaměření se na něco podstatnějšího tady u nás; je totiž fakt, že vám odtikávají poslední roky života, kdy si snad jakžtakž lehčeji ještě můžete osvojit něco nového, s přibývajícími léty se šance na to snižuje;
to samé jistě platí o rozvoji celé osobnosti v důsledku toho odjezdu do ciziny (nebo i na opačný konec republiky), ale to všechno záleží na konkrétní situaci, co je dobré pro jednoho, nemusí být vůbec dobré pro jiného))
---
((no a samozřejmě vztahy k jiným lidem, to je velesložitá kapitola...: obecně - je velice dobré a vhodné se je snažit navazovat, udržovat, to rozhodně! (nemusí to být snaha o vypěstování nějakého hodně hlubokého přátelství, ne, ale prostě pokud možno snaha o udržení nějakých styků, vztahů, kdy se minimálně s někým bavím, komunikuju k nějakým záležitostem, pokud možno si nějak vyměňuju užitečné protislužby, nějak někdy spolupracuju, zachovávám kontakty...),
ono zapadnout do víceméně nekomunikace a izolovanosti je sice snadné a pohodlné, ale může se to nepříjemně vrátit ve ztrátě nejen podpory, ale i statutu člověka, se kterým se okolí baví o důležitých otázkách (a takové, co jsou potřeba řešit spolu s jinými, se občas objeví), v neposlední řadě to asi vede ke ztrátě zpětné vazby a vůbec podcenění, jak mě vnímá okolí (neuvědomuju si, že dost negativně a že při pokusu o kontakt budu mít problémy) - to se občas může nevyplatit...))

Datum: 04.09.13 23:53

I kdepak, chyb je v textu dost, navíc tazatel zaměňuje příčinu s následkem, ...

___ K dotazu:

Nedostatek vlastní aktivity, fantazie a invence svádíte na nedostek peněz, nedostek sebedůvěry a problémy svádíte na svůj vzhled.

Chtělo by to přestat se litovat a zaměřit se na to, čeho chcete dosáhnout.

Pomalu můžete začít sportovat nebo cvičit. Ovšem doporučila bych to jen v případě, že máte o sport zájem. Jinak po nějaké době najdete jiný důvod, proč s tím zase přestat.

Zájmy a koníčky mají i lidé (téměř) bez peněz, ne každý musí nutně pěstovat nákladný sport či jiné drahé koníčky.

Zaběhat se dá v parku, na kraji města, v lese, stát Vás to bude jenom čas a sportovní obuv, kterou už asi stejně máte ...

Ani četba nebo poslech hudby nemusí stát mnoho. Knihy se dají půjčit v knihovně (roční poplatek cca pár desítek korun), řadu knih najdete legálně (!) ke stažení v internetu, ...

Datum: 05.09.13 14:29

malá technická: no, tak jsem si to přečetl pozorněji, a ano chyby tam, i v té interpunkci, jsou... - dokonce odvolávám tu akurátní pečlivost (na to je i těch jinak pominutelných překlepů docela dost);
(interpunkčních chyb jsem napočítal 12 (+ jednou si nejsem jist; třeba jsem i 1-2 další přehlédl); z toho cca 2 čárky být musí, ale fakticky spíš text moc kouskují, skoro půlka (5) je daná jiným než slučovacím poměrem mezi větami;
jinak tvaroslovné (a jiné gramatické) chyby podle mě v textu nejsou žádné - protože nezapočítávám ty překlepy ani používání prvků obecné češtiny (bejt, vyboulený oči atd.), no a když už toleruju pražskou obecnou češtinu, tak tedy i nějakou jinou krajovou zvláštnost, jakou je zkracování kmenových hlásek ve slovesech (mam, dam, nevim);
našlo by se i více či méně (záleží na míře přísnosti) stylisticky chybných, vysloveně neobratných formulací)...,
přesto přese všechno - pořád mám pocit (samozřejmě to nemám podložené studíí opírající se o tisíce citovaných příkladů), že tenhle text je ve srovnání s běžnou "vláknovou" úrovní (a věřím, že i běžnou vůbec - těžko soudit, že do těch vláken převážně přispívá jazykově nevyvinutější část populace) nadprůměrný...

Od: hop®
Datum: 04.09.13 22:39

Ahoj,
v první řadě Vám chybí zdravé sebevědomí! Nikdo z nás není dokonalý, jen je nutné na situaci hledat spíše ty pozitivní pohledy, a to se dá naučit.
24 let je krásný věk, co já bych za to dal, dá se stihnout skoro vše, co si člověk dokáže představit, jen musí chtít a něco pro to dělat.
Jsem rád, že zatím neztrácíte základní dávku optimismu a humoru, to je předpoklad, aby ve Vaší budoucnosti bylo líp!

Pokud chcete, můžem "pokecat" osobně, písněte mi na můj mail...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.