Pronájem rod.domku v SJM manželi k podnikání

Od: Datum: 04.09.13 01:32 odpovědí: 8 změna: 04.09.13 11:35

Vážení přátelé,

chtěl jsem se zeptat, zda může manželský pár svůj rodinný dům ve společném jmění manželů pronajmout jednomu z manželů k podnikání a to na základě nájemní smlouvy? V praxi by to znamenalo, že manžel (OSVČ) platí měsíční nájem např. 20.000,- Kč a vykazuje je v účetnictví jako náklady. Děkuji předem za odpovědi.

David

doplněno 04.09.13 11:22:

Podle mého názoru to možné není, ale potřeboval bych pomoci s argumentací, proč to není možné případně, pokud nesouhlasíte, protiargument, proč ano. Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 04.09.13 08:29
avatar

Dobrý den, pokud jsem to dobře pochopil, tak jedna stejná osoba by v té nájemní smlouvě byla na straně pronajímatele i nájemce. Tak by jeden z manželů pronajímal svůj majetek sám sobě.

To vše za účelem snížení daňové povinnosti. No, nejsem odborník, ale myslím (doufám), že by to snad nemělo takto být. Ale, počkejte si na rady odbornější. Toto je spíše názor. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.09.13 08:41

Také nejsem odborník ale z logického pohledu bych to viděl jako podvod a to snad legálně v ČR nejde, ikdyž Jste majitelé v SJM celé nemovistosti oba dva, takže manžel by dům pronajímal sám sobě a to nelze. Pak se divíme, že podnikatele v ČR nemají lidi rádi, právě kvůli těmto a podobným praktikám :-/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.09.13 09:39

A proč by to měl být podvod? Víte kolik drobných podnikatelů používá svoje nářadí, svá auta, své bytové i nebytové prostory k podnikání, aniž by toto měli jakkoliv vloženo do podnikání? Vy , když budete zaměstanec a zaměstnavatel Vás požádá, abyste vykonával práci z domova, tak to budete dělal zadarmo? Místo třeba obyváku si zřídíte kancelář a nic za to nebudete chtít? To jste teda vyjímka. Přestaňte už konečně drobným podnikatelům závidět. Nebo si možná zkuste podnikat chvíli sami.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: notarskaporadna
Datum: 04.09.13 10:18

No například používání rodinného auta k podnikání zakládá povinnost platit silniční daň byť auto není v majetku podnikatele. Podnikání se neobejde bez znalosti platné právní úpravy. Pokud bude manželka přijímat peníze za pronájem domu, pak tyto peníze musí jeden z manželů zdanit. Ve vašem účetnictví při kontrole nebude nákladová položka uznána a doměří Vám daň včetně příslušenství. Podvod to tedy není, asi by bylo jiné přesnější hodnocení, ale nebudu ho vyslovovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: notarskaporadna
Datum: 04.09.13 08:53

Majete v SJM je vás obou a nemůžete něco pronajímat sám sobě. Je tu ale jiná možnost. Pamatuje na to zákon o dani z příjmů ve svém § 7 odst. 9:

Jde-li o nemovitost nebo movitou věc v bezpodílovém spoluvlastnictví manželů, která je využívána pro podnikání nebo jinou samostatnou výdělečnou činnost (odstavce 1 a 2) jedním z manželů nebo oběma manžely, vkládá tuto nemovitost nebo movitou věc do obchodního majetku jeden z manželů. V případě, že tuto nemovitost nebo movitou věc má v obchodním majetku jeden z manželů, avšak je pro podnikání nebo jinou samostatnou výdělečnou činnost (odstavce 1 a 2) využívána také druhým z manželů, lze výdaje (náklady) související s touto nemovitostí nebo movitou věcí, které připadají na část nemovitosti nebo movité věci využívané pro podnikatelskou činnost nebo jinou samostatnou výdělečnou činnost oběma manžely, rozdělit mezi oba manžele v poměru, v jakém ji využívají při své činnosti podle odstavců 1 a 2. Příjmy z prodeje nemovitosti nebo movité věci v bezpodílovém spoluvlastnictví manželů jsou zdaňovány u toho z manželů, který měl takovou nemovitost nebo movitou věc zahrnutou v obchodním majetku. Po ukončení podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti se postupuje podle §10 odst. 5 zákona.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.09.13 11:24
avatar

Sice nevím jak ale myslím, že to jde. Kamarád má ve svém rodinném domku kancelář své firmy, firma (sám sobě, platí nájem). Svůj plot pronajímá firmě (sám sobě) jako reklamní plochu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.09.13 11:34

Kamarád vlastní firmu a firma si od něj pronajímá prostory. Firma je jiný subjekt.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: davidp*
Datum: 04.09.13 11:35

V tomto případě asi Váš kamarád nepodniká jako OSVČ, ale jako s.r.o. (nebo jiný typ právnické osoby), a v takovém případě je možné uzavřít smlouvu mezi fyzickou osobou a právnickou osobou. Můj dotaz spočíval v situaci, kdy se jedná o OSVČ, tedy fyzickou osobu.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.