Jak se vypočítá mateřská - OSVČ, ÚP, HPP

Od: Datum: 07.10.13 13:17 odpovědí: 2 změna: 07.10.13 15:05

Dobrý den,potřebovala bych poradit. Byla jsem rok a půl na pracovním úřadě. Poté jsem pracovala jako OSVČ u jedné firmy 4 měsíce a zjistila jsem, že jsem těhotná. Pozastavila jsem živnost a v té samé firmě jsem nastoupila na HPP. Jako OSVČ jsem si za ty 4 měsíce platila dobrovolné nemocenské pojištění a to 1.000,- Kč. Z čeho se mi bude počítat PPM když jsem jako OSVČ nesplnila 270 dní a jako zaměstnanec také nesplním 270 dní potřebných pro nárok PPM. Nebo se to bude kombinovat? Bude se to počítat z části z OSVČ a z části práce na HPP protože dohromady bych těch 270 dní splnila. Děkuiji za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.10.13 14:41
avatar

"Pracovat jako OSVČ u nějaké firmy" je nesmysl, zákoník práce nic takového nezná. Normálně jste podnikala svým jménem a na své náklady (jako OSVČ). Pokud jste jako OSVČ "pracovala pro nějakou firmu", šlo o Švarc systém.

Doby pojištění se sčítají, takže podle mne byste měla podmínku pro přiznání PPM splnit. PPM se bude počítat z výdělků dosažených v HPP, rozhodným obdobím pro stanovení denního vyměřovacího základu bude doba od začátku pracovního poměru do konce měsíce předcházejícího vzniku nároku na PPM.

Přesné informace získáte na místně příslušné OSSZ.

doplněno 07.10.13 15:46:

Tak, kde vidíte 8 měsíců (tazatelka neuvádí, jak dlouho trvá HPP, uvádí, že v součtu by 270 kalendářních dnů nemocenského pojištění splnila)?

Druhou podmínkou pro přiznání PPM je trvání nemocenského pojištění nebo nástup na PPM v ochranné lhůtě, která činí tolik kalendářních dnů, kolik dnů trvalo poslední nemocenské pojištění (zaměstnání).

Tzn., že pokud by se tazatelka "vešla" do ochranné lhůty, měla by na PPM mít nárok i v případě ukončení HPP.

Dále mi z dotazu vyplývá, že tazatelka vykonávala SVČ 4 měsíce, a že SVČ přerušila po zjištění těhotenství (nikoliv po 4 měsících těhotenství).

180 kalendářních dnů pojištění OSVČ v posledním roce před vznikem nároku na PPM se podle mých informací vztahuje pouze na OSVČ, které nárok na PPM uplatňují z nemocenského pojištění OSVČ.

V tomto případě se podle mne tazatelce doba pojištění z doby SVČ pouze započte do celkové délky nemocenského pojištění.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tak
Datum: 07.10.13 15:05

Zaměstnankyně v den nástupu na mateřskou musí být v klasickém pracovním poměru a dále musí být 270 dní nemocensky pojištěna v uplynulých dvou letech Do této doby se nepočítá doba po kterou není osoba nemocensky pojištěná, což je např. evidence na úřadu práce, denní studium...

Výše mateřské se počítá z platu

Podnikatelka si musí platit dobrovolné nemocenské pojištění. Výše pojištění závisí na výši platby dobrovolného nemocenského pojištění. Dále musí být podnikatelka jeden měsíc, před očekávaným porodem, takto pojištěna alespoň 180 dnů v posledním roce a dále musí splnit podmínku 270 dbů pojištění v posledních dvou letech. Tedy se vycházelo z pojištění 1000 Kč.

Důležité je, abyste v den nástupu na mateřskou byla zaměstnána na HPP a pracovní úvazek nerušila. Podle mého názoru, by se, ve vašem případě,měla lhůta 270 dnů pojistného sčítat ze zaměstnání i z práce OSVČ. Práce za osm měsíců mi však nevychází na 270 dnů ale jen na necelých 250. Pokud ještě dosáhnete 270 dnů pojištění měla byste mateřskou dostat.

Doporučuji konzultaci na vaší správě sociálního zabezpečení. Nejsem si mj.jistý, jak budou posuzovat při kombinaci zaměstnání a OSVČ, druhou podmínku u OSVČ, tedy 180 dnů pojištění v uplynulém roce. Pokud by ji počítali polovinou (2. polovina by byl váš HPP) i tuto podmínku byste splnila.

Pokud by došlo na nejhorší a mateřská dovolená by vám přiznána nebyla, máte možnost si zažádat o rodičovský příspěvek, na který máte nárok. ten je však nižší, nežli mateřská.

Mám však za to, že pokud se dopočítáte 270 dnů nemocenského pojištění i při kombinaci HPP a OSVČ a splníte výše uvedené podmínky, měla byste mateřskou získat. Ale opravdu se se svými podklady kontaktujte s vaší správou sociálního zabezpečení.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.