Hmotná odpovědnost - kdy?

Od: Datum: 20.08.13 08:45 odpovědí: 7 změna: 20.08.13 19:28

Zdravím, kamarád pracuje jako řidič u soukromého dopravce a přivydělává si vykládáním zboží ve stejné firmě, ale s jiným IČO. Nedávno nešťastnou náhodou špatně položil balík na pás a ten spadl na zem, bohužel v něm byl kávovar za 3.500 Kč. Poškodil se a tak má teď kamarád na stole splátkový kalendář sice na pár stovek měsíčně po dobu 4 měsíců ale stejně... Nemá dohodu o hmotné odpovědnosti a myslí si, že má jen dohodu o provedení práce. Událost se s ním nijak nekonzultovala, prostě šéf mu dal papír se splátkama a tím to je asi jako vyřešené. Můj dotaz zní - dá se nějak bránit? Nic nepodepsal, žádné vyrozumění jak se to bude řešit nebylo. Neměl by kamarád mít přeci jenom podepsanou hmotnou odpovědnost nebo jak se tomu říká, aby pak mohl platit když něco rozbije?Má sjednané pojištění na blbost, ale to se vztahuje pouze na práci řidiče, protože to je práce u jiného zamtele než vykládání zboží, tady pojistku nemá žádnou, je to práce tak na 1 - 1,5h denně. Budu ráda za každou radu, díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.08.13 08:56
avatar

Také zdravím. Zde se není jak bránit, zaměstnavatel je zřejmě v právu. I když kamarád nemá podepsanou hmotnou odpovědnost, viz. Zákoník práce:

Obecná odpovědnost

§ 250

Zaměstnanec odpovídá zaměstnavateli za škodu, kterou mu způsobil zaviněným porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním.

Zde to byla chyba Vašeho kamaráda, tudíž škodu zaplatit musí.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.08.13 09:07
avatar

Jenže on neporušil žádnou povinnost. Navíc pokud dělá 1-1,5 hodin denně, odpovídá tomu i plat a je tuším odpovědný do 2,5 násobku platu. Pokud chce o tu práci přijít, šprajcnout se může a když s ním nic nesepisovali, tak nic nikomu nedluží.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kajda*
Datum: 20.08.13 09:25

vydělá si něco kolem necelých 2 tis. měsíčně čistého, je to fakt jen jako výpomoc. když o tu práci přijde, svět se nezboří, je to jako jen brigáda k tomu co dělá, ale ty 2 tis. na zemi nenajde, že. šlo mu spíš o to zda může zamtel bez upozornění dopředu tuto skutečnost nějak uzavřít aniž by to dal dotyčnému předem vědět...

Datum: 20.08.13 09:27

Pokud způsobil škodu, uhradit ji musí. S hmotnou odpovědností tato situace nemá nic společného. Jestli má pojistku na blbost, uplatnit ji může, protože pojištění není vázáno na určitého zaměstnavatele ani na druh práce. Zodpovídá za škody do 4,5 násobku svého hrubého měsíčního příjmu. Nic z toho neplatí, jestli dělá bez smlouvy, tj. načerno.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kajda*
Datum: 20.08.13 09:33

aha, tak bude muset teda škodu uhradit. útěchou mu může být to, že ten kávovar bude mít doma, v podstatě mu vůbec nic není, pouze se pochroumal obal. díky za reakce všem

Datum: 20.08.13 10:12
avatar

Jak jsem psal, pokud s ním škodu nikdo neprojednal a o práci může přijít, nemusí nic platit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.08.13 19:28
avatar

Zaměstnavatel není povinen zaměstnance seznamovat s platnou legislativou. Zákoník práce by měl ve svém zájmu znát každý zaměstnanec (ideálně již před uzavřením prvního pracovně právního vztahu).

I na dohody o pracovní činnosti se vztahuje zákoník práce. I zaměstnanec na základě DPČ podle zákoníku práce odpovídá za škodu způsobenou zaměstnavateli.

Nejde-li o škodu na věcech, na něž zaměstnanec uzavřel tzv. hmotnou odpovědnost, nebo nejde-li o škodu způsobenou úmyslně nebo pod vlivem alkoholu či jiné omamné látky, odpovídá zaměstnanec za škodu až do výše 4,5 násobku průměrného výdělku.

Zaměstnavatel však "nemůže zaměstnanci předložit splátkový kalendář", zaměstnavatel musí zavinění zaměstnance prokázat.

Strhávat případnou škodu ze sjednané odměny může pouze na základě písemné dohody se zaměstnancem.

___ Odhaduji, že zaměstnavatel Vašemu kamarádovi předložil návrh splátkového kalendáře, na který Váš kamarád mohl, ale nemusel přistoupit.

Pokud by kamarád souhlasil (podepsal dohodu o srážkách), mohl by mu zaměstnavatel strhávat sjednanou splátku z výplaty.

Pokud však kamarád na dohodu o srážkách nepřistoupí, bude zaměstnavatel oprávněn po něm škodu vymáhat soudní cestou.

V tom případě by kamarád musel navíc počítat s náklady spojenými s vymáháním způsobené škody (soudní poplatky plus náklady na právní zastoupení zaměstnavatele).

___ Poznámka: Já bych se se zaměstnavatelem dohodla (dohoda kamaráda přijde levněji).

___ Odkazy: Odpovědnost za škodu způsobenou zaměstnavateli (zákoník práce, § 250)

Rozsah úhrady škody (zákoník práce, § 257)

doplněno 20.08.13 19:39:

PS: Na náhradu škody bude mít zaměstnavatel nárok i v případě, že by kamarád DPČ vypověděl.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.