Nesamostatná mamka

Od: Datum: 03.09.13 23:34 odpovědí: 13 změna: 04.09.13 17:50

Dobrý večer, píši zde již pod velkým tlakem vnitřní nálady. Je mi 21 let a zatím bydlím u rodičů (matky), nemám žádné sourozence. Od malička jsem takto celkem v pohodě vyrůstal. V době studia SŠ jsem často přemýšlel o tom jak jednoou doma oznámým, že se stěhuji pryč. Jak budu jednou někde trávit Vánoce, když je mamka sama, atd. Nyní studuji VŠ a k tomu se snažím podnikat, vzal jsem si úvěr na bydlení, které v současné době realizuji. Díky tomuto všemu jsem během tohoto léta byl doma jen pár dní. Vždy jsem někde byl pracovně, doma jsem se zastavil jen na otočku a zase jsem na několik dní odjel. Začal jsem si všímat toho, že to mamce trochu vadí. To mě ale nijak netrápilo, protože jsem prostě musel být pryč, abych mohl platit úvěr, realizaci bydlení a všechny další poplatky. Má matka pryšla před časem o práci a tak se v nedávné době snaží o drobné podnikání a neustále po mě něco chce. Chce po mě vysvětlovat úplné základy na PC, z čehož úplně vyšiluji a i když se ze začítku snažím být ochotný, některé otázky mě zcela dorazí a začínám pěnit. Nejvíc mě dokáže naštvat když poslouchám, že se na chvilku nezastavím, abych jí něco vysvětlil, a že jsem jí slíbil to a to. Vždy jsem jí vše vysvětlil, asi mě neposlouchá a pak si stěžuje, že jsem se na ní vykašlal. To už asi dlouho nevydržím. Už jsem si dnes říkal, že asi bouchnu a řeknu co si myslím. Štve mě poslouchat jak je všechno špatně, jak dřív nešlo to a to, a jak to stojí za prd. Mě třeba zase štve, že má mamka ve svém věku nemá žádného partnera, nemá žádný majetek, nemá žádné know how, nemá nic. Mě je 21 let, začínal jsem (začínám) taky s ničím, ale snažím se to změnit, tvrdě pracuji a i za to jsem kritozován, že to prý nikam nevede. Četl jsem jednou o tom, že některé matky nenavazují žádné partnerské kontakty kvůli svým dětem. To je asi i případ mé mamky, což mě ale hrozně štve jednak kvůli ní a také proto, že si myslím, že můj problém v navazování kontaktů s opačným pohlavím s tím souvisí.

Ti kdož dočetli až sem - poradíte mi jak se mám zachovat?

Jinak nemám moc rád Vánoce (je to jedna velká přetvářka) a dal jsem si závazek, že letošní Vánoce nechci trávit tak jako každý rok - tj. zalezlý doma u práce na PC. Chtěl bych někam odjet ale nevím jednak kam a celý tento záměr mi opět komplikuje to, že bych asi neměl nechat matku doma samotnou. Z trávení společných Vánoc mám strach a noční můru. Na druhou stranu mám obavy z toho, že by ze zvlášť trávených Vánoc mohla mít mamka deprese a třeba by je mohla nevhodně řešit - třeba alkohol (není alkoholička). Takže kdyby jste měli nějaký typ i k těm Vánocům, tak Vám budu moc vděčný. Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: davidp*
Datum: 04.09.13 00:18

Dobrý den,

mám dojem, že byste rád, aby si Vaše matka našla přítele a Vy měl od ní pokoj a taky mám dojem, že jste strašně rychle zapomněl, kolik času s Vámi Vaše matka strávila, než jste se dostal tam, kde jste. Zkuste po troškách vracet tu lásku, kterou Vám dala, zkuste ji vrátit něco z těch časů, kdy se o Vás starala. Nemyslete jen na sebe a vzpamatujte se, protože říci, že máte noční můru z toho, že byste mohl trávit Vánoce s matkou, to zní opravdu děsivě.

David

Ohodnoceno: 3x

Od: semok
Datum: 04.09.13 00:45

Tak to s těmi Vánoci a noční můrou jsem napsal špatně. Mám noční můru z trávení Vánoc obecně a to s kýmkoli. Nesnáším to období, kdy se všichni pár dní k sobě hezky chovají, obchodníci se snaží co nejvíce napakovat kapsy, nesnáším tradice, nesnáším pohádky v TV.

Od: berry2dd
Datum: 04.09.13 00:59

Já jsem si myslel, že jste to špatně napsal...ale to je presne to, co jednou udělate az vám dojde trpelivost s Vaší mamkou...Spatně se vyjadříte...většínou to budou mluvit Vaše emoce... Připravte se na to..že Vám dojde jednou zase ta trpelivost...ale před tím, nez je pustite ven...kousněte se do jazyku...Vaší mamku to bude moc mrzet...Jen si to představte tu situaci...není to těžky..

a Vánoce si muzete udelat po svým.krásny...jen mít nápad jak je prozit...vyskrtejte to co se vám nelibí...a naplanujte si ty hezké..a budte trochu sentimentalní... Ukazat srdce je preci lidské...a na obchodníky se vykaslete...

Nezapomente...ze Váš rozum se stale vyvýjí...to co se Vám libí dnes...se prestane libit za 5 let... stejně to je i s rozumem...a náázory... hrajete si snad s hrackama ktery jste měl v 5 letech? v téé době by jste je nevymenil za nic na světe...a ted se po nich ani nepodívate...

nezapomente , ze nazor který slysite, se Vám libit, ale neznamena, ze je spatný...prostě ho tolerujte...Je to tak v celem zivote...

.Chci Vám jenou rici to...ze pokud si myslite, že ted mate pravdu...za par let zjiste..ze to byla pravda naivní...a tak to bude stale a stale dal...ale stale mezitim bude nekdo nebo neco, co svami tu cestu putuje...je to blizké svému srdci...a pouze to poslouchejte...pac pak budete vedet, ze je to spravné...

Ohodnoceno: 0x

Od: berry2dd
Datum: 04.09.13 00:23

Není lehké se v životě prosadit,, hlavně pro obyčejné lidi...Jen Vám poradim jedno: neudělejte něco, čeho by jste za par let mohl litovat... Lide jsou zvykli koukat jen velice kratce před sebe...je to jednodušší...Pokuste se vcítit do její situace...pak pochopíte co asi chce mezi řádky rict... Drím Vám všechny palce.

Od: mm*
Datum: 04.09.13 01:37

Neumím vám poradit, protože jsem naštěstí v takové situaci nebyla, ale řešit by jste to měl. Před pár lety jsem chodila s chlapem, kterej i ve svých víc jak 40 letech trávíval vánoce s matkou. Nebudu sem psát omáčku okolo, ale nedopusťe, aby jste jednou své partnerce řekl ať se nezlobí, ale že budete na štědrej den s maminkou a ne s ní. Zkuste ji nenápadně nadhodit, že si má někoho najít, protože i vy si někoho hledáte.

Datum: 04.09.13 07:41

Já vám mohu napsat, jak to bylo u mě a jestli si z toho něco vezmete, je na vás. Když mi dcera začala povídat, že se odstěhuje, rozbrečela jsem se, že vím, že jsem protivná, to jsem se vzpamatovávala z chemy při léčbě rakoviny, ale už jsem věděla, že jsem zvítězila. Začala jsem říkat, že už taková nebudu, protože jsem si myslela, že jí lezu na nervy, měla jsem pocit provinění. Mladá mi vysvětlila, že to není skrz mně, že mě obdivuje, jak jsem to všechno prožila (krásně pohladila moje ego), ale že už je velká holka a že už je čas, aby si žila svůj život. Tak jsme vedly pár hovorů, až jsme našly cestu ven. Pomáhala jsem ji s malováním, zapojovala jsem pračku, sháněla krabice od banánů na zabalení. Byla jsem součástí její proměny na samostatnou ženu. A to mi udělalo moc dobře. A její život se tvořil dále, vysoká škola, svatba, dvě děti. Ale já jsem stále součástí jejiho života. Každý den mi večer napíše, zavolá, pošle mail. Druhá dcera totéž. Koupí mi karton mlíka, dovezou nákup, pomohou s vyklizením před malováním. Jsem sama, ale nejsem osamělá. Občas mě obě zaúkolují, pohlídat plynaře, vyklikat výrobu dortu, ušít záclonu, pohlídat kluky a já si medím. No a počítač? Bojuju srdnatě, ale neptám se, mám dost času, příjdu na to sama, zeptám se tady, protože lidi kolem mě bojijí s jednoduchým mobilem. Jsem ráda nezávislá, neotravuju je. ;) Nebojte se, vaše maminka to také umí, jen vám dodává pocit důležitosti, když se tváří, že bez vás něco nezvládne. Jen ji často volejte, smskujte, mailujte. Žádné jobovky, žádná přemrštěná starost, jen takové -jak se máš, co jsi dělala, co jsi vařila? Vezměte ji občas na jídlo, nejde o žvanec, ale hezký pocit z toho, že se má pro koho učesat a že se jenom jí věnujete a posloucháte o jejich myšlenkách. Ale nic neřešte. Až si sama řekne. Spíše mluvte o všeobecnostech. Nepoučujte a nejednejte s ní jako s retardovaným dítětem. :D To všechno je z mého života. Hodně štěstí vám i mamince ;)

doplněno 04.09.13 15:29:

Co by vaše mamka řekla, kdybyste jí pořídil psa. Jorka, šicu, maltézačka. Maličkou, milou, nenáročnou fenečku, která neutíká jako pes, takovou do kapsy. V bytě pak nikdy není sama, vždycky někdo dýchá stejný vzduch s ní. Musí být vpořádku, protože je pes, který ji potřebuje. Musí ven, ať je zemětřesení nebo modré nebe. Pes je úžasným prostředkem ke komunikaci. Nikdy bych si nepovídala s tak velkým počtem lidí, jako když mám psa. A to nejen s pejskaři. Lidi mě zastavují, povídají si se mnou o jorkince Dorotce. ;)

Ohodnoceno: 4x

Od: dee
Datum: 04.09.13 10:22

hezký

Od: ria®
Datum: 04.09.13 17:26

Teď už po čtvrté jsem zkusila, jestli Vám ještě mohu dát hlas :D bohužel už nemůžu *hi*

Od: naoko
Datum: 04.09.13 11:22

Tvoje máma je normální ženská , která musí dneska začít jinak a od začátku. Ty základy začátků jí nikdo nikdy nedal, svoje mládí prožila v jiné době a proto má možnost srovnávat, což ale tebe štve. Možná vyčerpala hodně svojí energie to, aby tě naučila chodit na nočník, zavazovat si tkaničky, držet příbor, umět vyslovovat "r", naučit se učit a umět se o sebe v životě postarat. Tak to jste společně určitě zvládli .

Jen ti zapoměla říct, co se jaksi automaticky předpokládá: Že až dospěješ a přijde doba, že budeš chytřejší, pohotovější a rozhodnější díky svému mládí , nadšení a díky základům výchovy které jsi od ní získal, pomůžeš trpělivě zase ty jí.

Neohrnuj nos nad svojí mámou, není neschopná. Má tě ráda a jsi její naděje. Nevnímej si při svém úžasném životním rozletu jako svoji přítěž.Tenhle postoj by se ti jednou nemusel vyplatit.

I na tebe přijdou ještě starosti, o kterých dneska nemáš ve svých 21 letech ponětí. Život není jen o tom mít majetek a know how . Jestli máš partnerské problémy ,nesváděj to na matku, začni u sebe. Možná jsi jen nadupaný sobec. Takový ten chytrý, co všechno ví, od všeho má klíče a máma je z tvého pohledu jen neschopná brzda. Jinak nějaké slavení nebo neslavení vánoc je naprostá prkotina.

Datum: 04.09.13 14:40

Jó, taky ještě bydlím s rodiči (a bráchou) a vím, jaké to je, když tě někdo v jednom kuse drbe, kritizuje tvé počínání, tvé cíle apod. U nás to moc ráda dělá máma, je taková odjakživa, takže jsme si už nějak zvykli, že přijde domů, všechny zjebe z naprosto malicherných důvodů a tak si zahojí horší den. Také mě štve, že neustále vyžaduje věci, které by zvládla sama, výroba cd, odeslání fotek, přehození kabelu od TV, jen je to horší tím, že ona by to uměla, jen se jí nechce, protože byla od malička rozmazlovaný jedináček. K třecím plochám tak dochází dost často, protože mi zbytečné rýpání a jedovaté poznámky vadí, ale naučila jsem na ně prostě nereagovat.

Ale mám ji moc ráda a neumím si představit lepší Vánoce, než s nimi. Jje to fajn ne proto, že se k sobě musíme podle tradic chovat pěkně, ne kvůli dárkům. Je to proto, že jsme spolu. A jak rodiče stárnou, každý rok si čím dál bolestněji uvědomuji, že další Vánoce už se všichni sejít nemusíme.

Vím, že je ti 21 a mámu vidíš jako brzdu svého rozletu, ale mámu máš jen jednu. A když už stojíš nad hrobem a dojde ti, co všechno jsi tomu druhému nestihl říct, omluvit se a že mnohé problémy byli úplně zbytečné, tak tehdy už je pozdě.

doplněno 04.09.13 15:49:

Safra, dneska mám asi zatmění, samozřejmě "byly zbytečné" *zed*.

Ohodnoceno: 2x

Od: uska®
Datum: 04.09.13 15:16

Pokus se mámě v okolí najít kurz na PC, u nás teď zdarma otevítají kurz s názvem Senioři komunikují. Přihlásila se i děvčata kolem 30 let, která počítač viděl jen na obrázku. Základy by se naučila a ty už jen dovysvětlíš co zapomněla. Vždy je lepší CIZÍ učitel jak někdo z rodiny.

Co kamarádky, máma nemá? Jaký měla koníček? Pokus se mámu šoupnout zpět do života.

A vánoce - co tak třeba třídení pobyt na horské chatě pro oba. Necháte se rozmazlovat, servírovat na stůl a procházkama si vyčistíte hlavu. To by byl nejvhodnější dárek pro mámu i tebe.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 04.09.13 17:15

no kamaráde, já vám rozumím. A mohl bych taky přidat historku. Byla jednou jedna učitelská rodinka, kde otec měl čtyři vědecké tituly, matka taky čtyři, starší syn tři a mladší syn tehdy ještě chodil do školy. Co ten nejmladší udělal, bylo vždycky špatně nebo když už ne úplně špatně, pak to mělo být uděláno apoň trochu lépe a toho staršího mu věčně dávali za vzor. Mladší nakonec utekl z domu a začal se o sebe starat sám. Horko těžko získal jeden titul a ještě k tomu takový nevědecký a podřadný, že nikomu nestálo za to přijít na promoci.

Byl to tvrdý boj, ale se pozoruhodným koncem. Zkuste uhodnout, kdo z té rodinky má dnes daleko nejlepší životní standart. Kdo občas vydělává více, než ti ostatní dohromady? Který z nich to je?

Zde moje rada. Vaše matka vás vydírá a snaží se vás udržet na řetěze. Například ty její otázky ohledně PC jsou nepochybně jen záminka, jak udržet vaši pozornost a tak dále. Tužte se jak nejlíp umíte a řeči vaší matky ignorujte. To není neláska nebo sobectví a egoismus. To je nutnost.

Ať vás provází síla.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 04.09.13 17:50

Zdravím. Vaší mámě hlavně chybí kontakt s lidmi. Já bych se snažila pomoci jí najít si práci (třeba jen brigádu) je-li to pro ni možné, aby měla změnu a byla v kolektivu lidí. Pokud má zájem učit se na PC, ukažte jí tuto poradnu, třeba jí to chytne a bude bavit... Anebo v poslední řadě jí ukažte i stránky k seznámení...Prostě to chce najít jí něco, co by ji bavilo, mohla komunikovat s lidmi a neměla dlouhou chvíli. Bude mít svého koníčka a odpoutá to její pozornost od Vás. Ono vše chce svůj čas, ale je to zase jen o přístupu obou stran, pochopení a toleranci.Jste ještě hodně mladý, proto třeba nechápete mámu _ samotná ženská, dítě odrostlé a už jí tolik nepotřebuje...Ona se s tím smíří, nebojte se. Jen se zkuste vžít na chvíli i do její kůže. Jednou také budete v jejím věku a třeba se na věci budete s odstupem času dívat i jinak. Určitě jí jednou změní a zaměstnají i vnoučata...Jen můj názor, Vám přeji trpělivost a lepší vztah s maminkou. Ono se to srovná, mámu máte jen jednu a jinou mít už nikdy nebudete. Tak jí ještě chvíli pomáhejte zvyknout si, že má již dospělého kluka, který má právo také na svůj život...Přeji hodně štěstí vám oběma!

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.