Předčasné řešení VŠ, raďte, diskuze

Od: Datum: 18.08.13 21:48 odpovědí: 4 změna: 19.08.13 10:34

Ahoj všem.

Vím, že někdo řekne, že je to trochu předčasné...ale já bych chtěla co nejvíc infa co nejdříve, protože mně ten čas strašně letí a ještě se stokrát můžu přerozhodnout. Jde o vysokou školu. Nyní jdu do druhého ročníku na čtyřletém gymnáziu. Už jen volba střední školy byl dost oříšek. Tady je dost SŠ, ale těch "lepších" je málo. Už někdy od 7mé třídy jsem si říkala, jak půjdu na gymnázium, protože tam chodí přeci jen ti nejchytřejší a až se mi někdo zeptá, kam chodím na SŠ, hrdě řeknu "na gympl". Tak se stalo, na gympl chodím, ale hrdě to vážně neříkam. Říkam to spíš naopak, trošku s opovržení na danou školu. Říkám si "neudělala jsem chybu, že jsem tam šla?"... Občas si říkám, jestli jednou nebudu litovat toho, že jsem si zvolila špatnou střední školu. Vyfasovali jsme nic moc učitele, někteří naprosto děsní, co naprosto nic nenaučí i kdybyste stokrát chtěli se to naučit, prostě když je špatný učitel, na kterém je poznat při jeho prvním slově co řekne, že ho ta práce vyloženě nebaví a otravuje, ze svých studentů dělá d*bily, tak je jasné, že nic člověka nenaučí, spíš naopak ten daný předmět úplně znechutí. Tak to taky je u mě, jeden předmět jsem měla docela ráda, na sš se to díky "skvělé" profesorce změnilo. Jediné, co mě na té škole drží je učitel na češtinu.To je prostě inteligentí člověk, co tu práci dělá rád. Hodiny nejsou nudné, není to o našprtání literatury nazpaměť, je to o dizkuzích a většinou z každé hodiny si člověk odnese nějaké ponaučení.

Říkám si, nebudu litovat, že jsem tam šla? Říkám si, kdybych šla např. na zdrávku sš nebo ekonomku sš, vyšlo by mi to stejně jako gympl, ale lépe, protože bych měla středoškolské vzdělání, což je furt VÍC než gympl. Říká se, že gympl není nic. S tím vás nikde nevezmou. Ale pak si zase řeknu, že v našem státě si už pomalu nenajde práci ani člověk se středoškolským odborným vzděláním. A tak jsme znova na začátku.

Myslím, že nikdo neví, co by bylo nejlepší. Já jsem nemohla vědět, jaký přístup od učitelů bude na gymplu. Stejně tak jsme mohla jít například na tu zdrávku a nebýt tam spokojená a říkat si, že já husa nešla na gympl. Podle mého názoru člověk, co ví co chce, věří si, tak může v životě hodně dokázat. Pokud bych chtěla moc jít na nějakou vysokou školu, tak pokud opravdu budu chtít, budu tomu věnovat svůj čas a zvládnu se tam dostat jak z gymplu, tak kdybych chodila na učňák pro kadeřnice. Je to prostě o vůli každého. Hezky to umim popsat a vysnit si, ale nejsem si jistá, že bych to i já dokázala... Tak teď už bych se měla dostat k tomu podstatnému. Já, premiantka základky, na gymplu taky ujde -s tím, že tou školou opovrhuji, myslím si, že kdyby byli jiní učitelé, tak by to bylo fajn ale... ale zase přejít na jinou školu, mohlo by to být v závěru ještě horší a nemůžu někam přejít , tam by se mi pak náhodou nelíbilo a řekla bych hm čauky tady být nechci, jdu zpátky mějte se tu, že, takhle to nefunguje... No myslím, že už bych měla začít přemýšlet, kterou vysokou školu bych chtěla. Zatím o tom nemám moc přehled. Ale o takových těch kvalitnějších školách tak nějak vím. Vlastně už od základky si říkám jooo já jednou půjdu na práva, budu velká chytrá holka. Ale tím, jak jsem starší, nějak si přestávám věřit. Dost lidí říká, jak jsem chytrá...ale já vím, že to není moc pravda. Občas si přijdou naopak uplně vypatlaná... Ale to neznamená, že bych se nemusela dostat na práva ne? Teď jsem se dočetla, že na práva se dostance 10-12% z celkového počtu uchazečů. A zase se ptam "a zvládla bych to"? Zvládli to jiní, zvládnu to taky..no nevím nevím. Nevíte, jestli se přípravný kurz dělá ve třeťáku nebo kdy? Nemáte někdo nějaké info o právech? Nebo o jiných školách? Na některé myslím také přijímají bez zkoušek na základě průmeru. To bych se ale letos a příští rok musela sakra snažit. Vlastně na základě průměru jsem byla přijata i na sš. Ale původně to byla taková zadní vrátka. Teď mi napadlo, že když budu makat, tak bych si mohla všechno podstatně ulehčit, udělat si slušný průměr a pak mít nějakou školu v záloze, když mě nepřijmou tam, kam budu chtít...

Všichni, kdo se prokousali tímto dlouhým textem mají u mě obdiv, haha:) Ani si to po sobě číst nebudu... není to článek do novin, že.. za pravopisné chyby (jestli nějaká ujela:D) se omlouvám. Možná jsem to napsala trošku rozházeně a nesrozumitelně... Alespoň rovnou můžete napsat, že takhle bych na právech neuspěla :D Ale kdo bude chtít pochopit pointu toho všeho pochopí a napíše nějakou reakci na to, co jsem tady sesmolila.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.08.13 22:18
avatar

Ahoj, v tvé otázce je opravdu spousta otázek i odpovědí. Máš pravdu, že bys stejně tak mohla nadávat i na jiné škole. Podle mě jsi udělala dobře, že jsi právě na gymplu, pokud chceš pokračovat na VŠ, protože gympl je prostě dobrá příprava - teoretická i praktická (naučíš se učit). Obzvlášť, pokud chceš na práva. Bývalá spolužačka z gymplu (teď mám za sebou prvák) je na právech v Brně a drtivá většina lidí tam jsou gympláci.

Přijetí na práva je opravdu náročné, do Brna myslím musela na NSZ a uspět na velmivysoký percentil. Ale můžeš to zvládnout. My tě neznáme, ty musíš vědět, jak na tom jsi. Upřímně, i když si budeš myslet, že na to máš - stejně má málokdo takovou kuráž, že si dá jen jednu přihlášku někam a doufá, že to vyjde. Takže se rozhlížej i trošku po nějaké vedlejší cestičce, pro jistotu.

Jen mě napadá - chceš hrdě říct na gympl, jít na práva a být chytrá velká holka... nedělej si iluze, že taková role je spojená se studiem na dané škole. Kvůli tomu se jít na obor nevyplatí. Důležitý je vztah k tomu oboru a z otho vyplývající práci. :)

Přípravné kurzy jsou otázkou pro tvou školu. U nás byly ve 3. a 4. ročníku volitelné semináře, ale ty byly jen typu rozšíření předmětů + seminář z obecných studijních předpokladů (příprava na NSZ, ten by se ti hodil). Na jiných, větších školách prý ale mají vyloženě kurzy pro buoucí adepty práva, psychologie... přinejhorším jsou zde placené kurzy pořádané přímo Sciem nebo někým takovým. :)

Je vidět, že nad spoustou věcí přemýšlíš, hloupá určitě nejsi. Jen tak nějak nevíš, do čeho jdeš. Informace se dozvíš, až budou aktuální. Za rok nebo dva mohou být podmínky k přijetí úplně jiné. ;)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: luke237
Datum: 18.08.13 22:49

Gymnazium sice neposkytuje zadne odborne vzdelani, ale nauci cloveka ucit se a to se v zivote vzdycky hodi. Kdyz se nedostanes na VS, tak si vzdycky muzes dodelat nejaky kratsi kurz nebo skolu a ziskat tak libovolnou odbornost, ktera te bude bavit az tu skolu budes delat. Neskoncis tak s oborem, ktery jsi si vybrala, kdyz ti bylo 13 nebo 14, nebo v kolika si dnes deti vybiraji stredni odbornou skolu.

Navic kdyz se nedostanes na VS, tak to muzes zkusit nasledujici rok znovu.

Nemyslim, ze existuje pravni fakulta, ktera prijima ciste na zaklade vysledku stredni skoly. Duvodem je typicky velky zajem lidi o studium na pravni fakulte, takze je otestuji temi prijimackami a maximalne jim jen udeli cast bodu za posledni 2 vysvedceni na stredni skole (konec tretaku + pololeti ctvrtaku). Nektere skoly ale jdou ciste na zaklade vysledku prijimacek. Konkretni podminky tvoji vybrane skoly si zjistis na jejich webovych strankach venovanych prijimacimu rizeni.

Pripravne kurzy poradaji nektere fakulty. Ucast na nich neni typicky nijak omezena a muze se tam prihlasit kazdy, kdo ma zajem (tedy ne jen ten, kdo se napriklad chysta podat na danou fakultu ten rok prihlasku). Tedy muzes se ucastnit i kdyz budes ve tretaku na gymnaziu. Podrobnejsi podminky k tomuto kurzu se opet doctes na webovych strankach dane fakulty venovanych tomuto kurzu.

Co si tak pamatuji, tak podobne kurzy byly pomerne cenove drahe, ale jak jsem uz nekolikrat psal, presne podminky si musis zjistit na webovych strankach toho kurzu.

V CR je spousta VS a hodne z nich neni verejnosti ani znamo. Kazdy zna ty velke skoly a par skol ve svem okoli, ale o tech vzdalenejsich nevi nic podrobnejsiho (napriklad ze otevreli pred par lety novy pravni obor) nebo ze vubec existuji. Na internetu je spousta stranek venovanych seznamu VS a jimi nabizenych oboru, vcetne dalsich podrobnych informaci (pocet studentu, pocet zadatalu o prijeti, pocet prijatych, seznam a popis oboru, ...) Staci jen zadat do Googlu neco jako "seznam vysokych skol" me konkretne ted hned na prvni strance vyjizdi nejmene 5 ruznych webu s podrobnymi informacemi (atlasskolstvi.cz, vysokoskolak.cz, vysokeskoly.cz, vejska.cz, kampomaturite.cz, ...)

Neco o poctu prijatych na jednu konkretni pravni fakultu je treba tady Jine skoly si jiste dokazes na danych strankach dohledat sama.

Zajimavy je take tento (trosku starsi) prehled, ktery uvadi, kolik lidi si poda prihlasku na danou fakultu, kolik z nich se jich dostavi k prijimackam a kolik z prijatych nakonec opravdu zacne na skole studovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 19.08.13 10:25
avatar

Tak v prvé řadě klobouk dolů, protože ty už víš, co chceš do budoucna a to někdo neví kolikrát ani ve třiceti. Víš, že chceš studovat a jedna alternativa jsou práva. Jsi člověk, který plánuje téměř do detailu. Máš svůj cíl, jdeš krůček za krůčkem a ke svému cíli dojdeš. Když už sis vybrala gyml a setrváš do maturity, pak jsou ty práva dobrým pokračováním. Pokud někdo chce studovat VŠ ekonomickou, pak je lepší základ OA. Ale myslím, že ty zvládneš cokoli, co si vybereš, co bude tvým cílem. Jen taková zůstaň a splníš si v životě všechny své sny. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rembajsbembajs
Datum: 19.08.13 10:34

Asi bych volil ty práva v tvém případě. S gymplem tě vezmou i do obchodu jako prodavačku. Problém je ten, že většina lidí ani neví, že Gympl je jen příprava pro studium na VŠ.

Ty práva bych volil, neboť právo a legislativa je dosti složité a čím dál více potřebuješ na vše papíry. Takže zde se rozhodnout dobře kam jít, aby jsi pak neměla stejný papír jako další tisícovky studentů.

Humanitní vědy a podobné zahoď, těch už je teď dosti, taky zahoď obory jako: specialista na orientální kultůru atd... to tě neuživí a zase budeš prodavačka s vysokou.

Co začíná být bez příjmaček, jsou technické školy. Mají málo studentů, ale zase...tam je potřeba dobře ovládat matematiku, mít logické/prostorovou představivost. A pokud neumíš matematiku a nějak to všechno opíšeš na zkouškách a zápočtech tak vyletíš na mechanice, pružnosti atd...

Takže pokud si nejsi jistá v matematice ani chemii, jdi na práva!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.