Nadace, dobročinná hnutí a Váš názor

Od: Datum: 18.08.13 17:59 odpovědí: 9 změna: 19.08.13 08:56

Nemám nic proti nadacím. Mám ale pocit, že v některých případech se chtějí dotyčné osoby, nebo firmy, které je zakládají, zviditelnit. Některé firmy si prostřednictvím toho dělají reklamu. Čili za mě říkám: nadace ano, ale v duchu "ať neví levice, co dělá pravice".

doplněno 18.08.13 18:22:

Jaký je Váš názor?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.08.13 20:26
avatar

Jen houšť a motivace je mi ukradená.

doplněno 18.08.13 21:11:

@ivzez Mám pocit, že tazatel (a má odpověď) míří na více nebo méně štědré dobrodince a nikoliv na nadace jako takové.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.08.13 20:36
avatar

To by podle mne byla velká chyba. Znám nadace, OPSky i jiná dobročinná sdružení, která se předhánějí v tom, kdo získá více prostředků (dotací, sponzorských darů apod.)

Poldle mne by se však měly předhánět v tom, kdo toho udělá více pro potřebné.

Přesněji: Předhánět by se neměly v ničem, měly by svou činnost zaměřžit na potřebné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 18.08.13 21:52

Nadace je jen nestastny nazev pro jeden typ podnikatelskeho subjektu ("firmy"). Stejne jako "charita" nebo "neziskova organizace".

Odhadl bych, ze naprosta vetsina "dobrocinnych" organizaci nevznikla vubec za ucelem dobrocinnosti, ale ciste jen za ucelem obejiti zakona o placeni dani (tzv. danova optimalizace) neboli jejich cilem je z velke vetsiny rozdelit si mezi sebou jakymkoliv pologelgalnim zpusobem penize, ktere by jinak musely platit na danich a (malou) cast investovat na nejakou dobrocinnou vec.

Podle meho nazoru by vsechny tyto "firmy" mely uvadet, kolik % jejich rocniho obratu jde na vlastni dobrocinnost koncoveho uzivatele. Jestli to bude pres 20% u 80% spolecnosti, tak bych byl osobne prekvapen.

Ve vyspelych zemich maji nektere z techto podnikatelskych subjektu za povinnost uvadet verejne svoje naklady (mzdy jednotlivych clenu vedeni nebo nejvice vydelavajicich zamestnancu, naklady na vedeni "firmy" - najem, auta, kancelarska technika, sluzby, ...) atd. a tam se clovek dozvida cisla, ze by se z nich posadil na zadni cast tela. Platy, o kterych se vetsine lidi ani nesni, sluzebni auta, telefony, pocitace, proplacene cestovani prvni tridou, vyplaceni temer cele vybrane castky na prispevcich od lidi za zorganizovani teto sbirky, ... Clovek by si myslel, ze si utahnou opasek kvuli kazde korune nebo dolaru, ale spise opak je beznou pravou. Inu, jak jsem psal, je to ciste danova optimalizace (danovy "podvod") a zpusob, jak si z dobrocinnosti lidi zaridit slusne zivobyti.

Uprimne je mi lito lidi, kteri opravdu chteji pomoci jinym. Jsou v zadupane mensine :(

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.08.13 22:59
avatar

Taky že jejich účetní závěrky jsou veřejné - třeba Lékaři bez hranic uvádějí na nadační činnost 82%, Charta 77 70%, Nadace Zdeňka Bakaly 81% a dál jsem nehledal.

doplněno 18.08.13 23:12:

Samozřejmě j otázka, kolik dostane koncový uživatel - to se ale většinou nedá spočítat. Například u těch Lékařů bez hranic často nedostane ani korunu - ty peníze dostane nemocnice nebo lékař. Nebo když některá nadace pro někoho objedná speciální pomůcky je podstatnou položkou doprava.

doplněno 19.08.13 08:58:

Závěrky by měli být na justice.cz

ty procenta jsou z obratu

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 18.08.13 23:20

80% ceho?

Ucetni uzaverky toho moc podle zakona obsahovat nemusi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 18.08.13 23:34

Daji se ty ucetni uzaverky u rejstrikovych soudu nekde prohledat online?

Koncovym uzivatelem jsem myslel treba toto (pouziji vas priklad): Penize dostane nemocnice (napr. nadace zakoupi pristoj). Rekneme ze pristroj stoji 10 milionu. Nadace zaplati 13 milionu firme sveho zakladatele (jeho znameho, pribuzneho, rodinneho prislusnika, ... vsak to znate) za dodani tohoto pristroje. Nadaci to stalo (tedy nemocnice oficialne ziskala dar za 13 milionu), i kdyz pristroj mohla koupit za 10 milionu, kdyby penize dostala hotove na ruku nebo se pri prodeji veslo pres zbytecneho nebo draheho prekupnika. Rozumite, co myslim koncovym zakaznikem? Proste 3 miliony uplne zbytecne cestou "zmizely" v kapse zprizneneho cloveka a z pohledu nadace se to jevi jako vydej na dobrocinny ucel.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 18.08.13 22:06

Co není zakázáno...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 18.08.13 23:52
avatar

No, pokud mně někdo osloví na ulici a chce přispět na pejsky, tak už to nmikdy neudělám, tak jsem učinila jednou. Ale když jsme si brali pejska z útulku, tak nám paní majitelka řekla, že to není žádná iniciativa útulku a nemáme dávat nic, že mají dotace od města a od místních lidí dary v podobě krmení, pomocných prací nebo čist. prostředků. Na stránkách útulku je přímo tato výzva: "Prosím, nepřispívejte potulným výběrčím a prodavačům plyšáků na různé útulky, jedná se o podvod a lze ověřit okamžitě telefonicky, že daný útulek o ničem neví. Poslední dobou se tito lidé vyskytují Kralupech, Praze, Děčíně, ale působí i ve všech možných ostatních městech, Pokud chcete podpořit nějaký útulek, kontaktujte přímo jej!"

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.08.13 08:56
avatar

Já v podobných případech žádám čislo účtu, že se ho pokusím vygooglit. Zatim jsem ho nedostal ani jednou...

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.