Povinnosti otce

Od: Datum: 18.08.13 10:41 odpovědí: 9 změna: 20.08.13 10:11

Milí rádcové, tuhle otázku pokládádm ve spolupráci se svou sestrou, která daný problém právě řeší a potřebuje poradit co dál.

Dobrý den, jsem rozvedená samoživitelka s téměř šestiletou dcerou. Žiju sama s dcerou. Při rozvodu před pěti lety, jsme se oba rodiče dohodli na návštěvách dítěte u otce. Dcera by tedy měla chodit k otci každý druhý víkend a on si vyžádal ještě dvě odpoledne v týdnu (úterý a čtvrtek). Toto fungovalo celé tři roky naprosto v pořádku, změny byli jen kvůli nemoci dcery nebo z jiných vážných důvodů.

Jenže asi před rokem a půl začali občasné výmluvy ze strany otce, že si nemůže dceru vzít protože někam jede, bude v práci, není mu dobře atd atd.

Poslední dobou je to čím dál častější a mě to komplikuje život. Chodím do práce na dvě směny plus víkendy, kdy by měla být dcera u otce. Jenže on mi klidně v pátek ve tři hodiny odpoledne napíše sms, že nemůže vyzvednout dceru ze školky a vzít si ji na víkend. A já se pak v práci zbláznit z toho abych zajistila, kdo vyzvedne a pohlídá dceru do večera než půjdu z práce, kdo si se mnou vymění víkendové směny (počítala jsem že bude dcera u otce) atd. A tak je to hodně často.

Máme dohodnuto, že si o letních prázdninách vezme dceru na dva týdny plus normálně víkendy a odpoledne v týdnu. Letos z toho byl jeden prodloužený víkend, dvakrát si pro ni přijel odpoledne úplně mimo a to je vše.

Prostě si dělá co chce, nehledí na to, že já si podle jeho návštěv zařizuji směny a hlídání dcery. A to už nemluvím o tom, jak těžce jeho nepravidelné návštěvy nese dcera, která na něho čeká a on jen napíše sms "dnes nemůžu". A jsem to pak já, kdo tuhle skutečnost musí dceři oznámit a vyžrat si její vztek, smutek...

Když jsem mu navrhla, že můžeme návštěvy upravit, tak začal vyhrožovat, že si dceru nenechá vzít atd atd. Alimenty platí pravidelně, má určeno 500Kč měsíčně (zaměstnavatel mu přiznává jen minimální mzdu, zbytek mu dává na ruku), navíc nedává nic.

Můžu já něco udělat, něčím mu pohrozit, aby plnil svoje povinnosti co se týká návštěv? Nebo můžu požádat soud o nějakou úpravu styku nebo já nevím co? Dohodnout se s ním nejde, pořád mele svou, že dcera je ji jeho a on ji může vidět kdy chce a může si ji brát taky kdy chce...

Děkuju všem za případné návrhy, co dál.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.08.13 10:50
avatar

Podle mě si našel novou ženu a už se mu tak moc nehodí starat se ve volných dnech o dceru, ale zaboha to nechce přiznat. Protože má pocit, že má "máslo na hlavě", tak preventivně kope a kouše kolem sebe. Nevím, jak jste schopná to zkousnout, ale možná (kdyby to bylo tak, jak si myslím) by nebylo marné mu dát najevo, že o dceru ho nechcete připravit Vy, ale připravuje se o ni sám svým nevypočitatelným chováním, děti totiž nutně potřebují pravidelnost. Takové neplánované změny v nich vzubzují nejistotu. Zkusila bych mu říci, že otcem zůstane, i když bude mít jiné vztahy, a že by jeho nová přítelkyně měla vědět, že on má povinnosti (ne jenom práva) k dítěti a co nejdřív ji s dcerou seznámit.

Možná střílím vedle, ale u mého bývalého muže to probíhalo přesně stejně.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.08.13 11:36
avatar

Bohužel myslím že v tomhle je zákon na straně mužů. Vy jste povinna mu umožnit styk s dítětem a on není povinnen přijít.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.08.13 11:45
avatar

Podstatné není, co máte mezi sebou dohodnuto. Podstatné je, jak zní úprava styku s dítětem v soudním rozhodnutí. Styk s dítětem lze změnit soudní cestou, ale rozsudek bude znít na právo a nikoli povinnost. Lze tedy styk dítěte s otcem omezit, ale nelze ke styku otce nutit.

Částka 500,- Kč mi připadá směšná, začal bych tím, že požádám o zvýšení.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.08.13 12:40
avatar

Dala bych mu dceru na měsíc na prázdniny, když se pořád ohání otcovskými právy. A byla bych zvědavá, jestli ji kloudně uživí na měsíc za 500 Kč. *ee* Leda že by ji posílal na louku na pastvu. Je to děsný vyčúránek, těch 500 Kč je spíš výsměch Vám do tváře. I když s Vámi už není, dítě pořád zůstává přece jeho a měl by se o něj po finanční stránce postarat tak, aby netrpělo nedostatkem. 500 Kč na měsíc, to je necelých 17 korun na den. Zdalipak by povedený tatík za 17 korun denně vyžil? Byla bych pro to, zvýšit mu výživné, takové dítě podle mě potřebuje od jednoho rodiče minimálně 2 -2,5 tisíce. I když jsem sama nikdy podobný problém neřešila, vidím, co dneska všechno stojí. Za ty peníze nemá dítě ani jídlo, kde je oblečení, obuv, škola, kroužky a další? Jaga.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.08.13 12:43

na vašem místě bych zažádala o zvýšení výživného - odůvodnila bych to tím, že od posledního přiznání se výrazně změnily podmínky, jednak dcera vyrostla a zvýšily se její potřeby a jednak vám vznikají další náklady tím, že se otec o dítě přestal starat v rozsahu stanoveném rozsudkem. někteří (ne všichni) soudci na tohle slyší a pokud se otec o děti nestará tak, jak u soudu sliboval, tak mu výživné zvýší. mnozí z nich dneska už na přiznanou minimální mzdu nehledí a stanovují výživné podle pomůcek (tedy třeba posuzují, zda životní úroveň otce odpovídá přiznávaným příjmům a v případě podezřele nízké mzdě určí výživné třeba podle obvyklé výše mzdy za stejnou práci - podobně to má můj ex, z přiznaných 8,5 tis platí na tři děti 6 plus některé další náklady na polovinu a ještě soudkyně říkala, že i tak je to málo a kdyby dobrovolně neplatil náklady navíc, ať si klidně požádám o zvýšení).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: xixi*
Datum: 18.08.13 15:06

Opět, odpovídá moje sestra, jen jsem propůjčil svůj účet (pro případné rejpaly).

Děkuji všem za rady. Ringo to napsal přesně, já mám povinnost umožnit otci kontakt, a on není povinen přijít. To je přesně náš případ. Já sedím doma s dcerou, která se těší na tatínka, a on mi pak (možná) napíše sms, že dnes nepřijede, protože jede nakupovat do tesca. A to je ještě ten lepší případ, horší je když jsem v práci a musím narychlo někoho sehnat, aby se o dceru postaral (ještě, že mám velkou a ochotnou rodinu).

Po přečtení vašich komentářů a zvážení situace, jsme se rozhodla že požádám o zvýšení výživného a o úpravu návštěv. Ovšem nevím jak uspěju. I když odpověď lesi2311 mi dává jakous takous šanci, že třeba narazím na soudce, který se nedívá jen do přiznaných příjmů, ale používá mozek.

Babajaga váš nápad je skvělý, ovšem neproveditelný. Otec si o prázdninách dceru skoro vůbec nebere, ani na víkendy a odpoledne v týdnu, ale ani na ty dva týdny co by měl. To by poznal jaké to je, starat se o dítě, které má určité nároky. A to nemám dceru nijak rozmazlenou, je zvyklá že žijeme skromě. Ale aspon by poznal, že jeho výživné nepokryje ani stavu ve školce na měsíc.

Nová žena v tom nebude (reakce na inzinyrka), od doby co jsme se rozvedli žije s příelkyní.

Od: pb®
Datum: 18.08.13 21:10

A co takhle mu pohrozit, že jestli nebude dodržovat dohodnutý styk s dcerou, zažádáte soud o svěření dítěte do jeho péče (nebo o střídavou péči) a bude se o ní muset starat pořád? Když jí tedy může vidět, kdy chce, může jí mít pořád, ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.08.13 19:50
avatar

Tohle mi připadá, jako by dítě mělo být rukojmím ve válce mezi rodiči, bezduchou věcí, kterou dáme za trest na starost nezdárnému tatínkovi, ať se taky snaží. Dceři bych se pokusila vysvětlit, že tatínek má teď málo času a nikdy dopředu neví, jestli si ji bude moci k sobě vzít. To, co si udělali dospělí, nemůže dítě pochopit (a někdy to nedokáže ani v dospělosti), a pro ně je tatínek milovanou a bezchybnou bytostí a tak by to mělo i zůstat (kromě tatínků vyloženě asociálních, od těch pryč).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: myse®
Datum: 20.08.13 10:11
avatar

Určitě si zažádejte o zvýšení výživného! Pětistovka je opravdu výsměch! Ale na soud se připravte opravdu pečlivě. Sepište si na papír všechny náklady spojené s bydlením (nájem, elektrika, plyn, telefon...) platby za školku, obědy, kroužky, výlety, náklady na případnou lékařskou péči (dítě je alergik, nosí brýle apod.), náklady na jídlo, na oblečení... Ať máte čím argumentovat až se vás budou ptát proč žádáte o zvýšení. Navíc malá půjde do školy a to finanční nároky stoupají... (takže zdůrazněte že jste musela koupit aktovku, penál...) A nebojte se, výživné vám zvýší zcela určitě! NEBOJTE SE A BOJUJTE, BRÁNÍTE HLAVNĚ SVÉ DÍTĚ! Bohužel s druhým problémem nehnete. Otec má na návštěvy právo, ale ne povinnost. Takže se to nedá vymoci. To znám dobře. Malé vysvětlete jak to je - že táta má moc práce a přijít nemůže. Brzo na něj přestane čekat... Snažte si užít spolu volný čas tak, abyste byly spokojené obě!

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.