Strava a bezlepková dieta

Od: Datum: 10.08.13 12:19 odpovědí: 9 změna: 16.08.13 12:14

Dobrý den,

máme v rodině dceru,bude jí 11 let,která drží bezlepkovou dietu.Je to půl roku a už je to k vzteku a nejvíc to,že když se mi nepovede chleba,většinou mi ztvrdne v mrazáku,protože naše děti se jeho snědení umí šikovně vykroutit.A další problém je,že když přinesu domů cokoliv s lepkem,dcera hned ztropí scénu,nejvíc na narozeninách,když by si chtěla dát dort a nemůže a má na něj hroznou chuť,takže dcera nechce,abych kupovala lepek,ale syn(8.5 roku) odmítá jakékoli bezlepkové pokrmy(kromě špaget s kukuřicí,jde spíš o chleba a pečivo).Mám několik dotazů:

1)jak dcerce vysvětlit,že si nemůže dát něco,co před sebou vidí na talíři a že si nemůže kousnout,když jí někdo nabídne a dohlédnout na to,jestli dietu dodržuje?

2)Jak řešit situace na oslavách a přitom aby dítě neztropilo scénu?

3)jak řešit situaci,když se mi moc nepovede chleba a chci,aby se snědl?

4)jak neporušit dietu a vyhovět oběma dětem?Přece nemůžu před dcerou jídlo s lepkem zamykat...

5)doktorka nám řekla,že by se měli všichni členové rodiny vyšetřit odběrem,ale syn má z odběrů fobii a taky se bojím,že kdybych mu to řekla,choval by se k sestře ošklivě,protože by jí zazlíval,že kvůli ní musí trpět*cert*


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.08.13 12:56
avatar

Pár pohlavků, kromě bodu 3.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: bonie*
Datum: 10.08.13 14:06

milá zzzzuzzzz mám tři děti, dvě s bezlepkový... tedy u nás se říká bezbllbkový :D

Jak vychovat dceru k tomu aby držela dietu... to vám nikdo neřekne, znáte ji lépe než všichni ostatní.Ale... dělají snad jiní scény, když přijdou k ní? Děláte vy scény, když jí koupíte její jídlo? u toho je třeba začít. Ona nepochopí, že bude mít vážné zdravotní problémy, jí nic neřekne, když jí budete opakovat že bude mít rakovinu a že zemře... jí ted ani nebude vadit, když jí budete říkat, že nebude moct mít děti... Jí z toho zdravotního nebud enic něco říkat,neb než ty problémy budou pro ní "cítitelné" uplyne několik let.

Takže vychovat sebeovládání. Neexistuje žádný způsob jak si ověřit, zda dietu dodržuje, ani ty domácí krevní testy, protože se opravdu může stát, že vědomě dietu neporuší a test bude pozitivní a to proto, že výrobci mají v oblibě měnit složení potravin - co bylo bez včera, nemusí být zítra. Osobní zkušenost.

Situace na oslavách nemůžete nikdy řešit 100%, když dítě ztropí scénu, tak je to prostě nevychovaný sobecký fracek, nezlob te se, ale tak to vnímám, v 11ti už na tohle chování nemá právo. Tím spíš si můžete být jistá, že dietu nedodržuje. Já vždy připravila bezlepkové vše, co jsem mohla očekávat, že bude, tedy jsem upekla i dort, nadělala chlebíčky a kde co, tyčinky, řízky, salát (často jsme pak druhý den měli vyřešený oběd)... cokoli ale nikdy to nebylo stoprocentní. Vždy bylo něco, co nemohli. Na oslavách je nejlepší, když někdo nabízí a vyloženě vnucuje a odmítajícímu dítěti :D pak řekne - jé ty nesmíš, co já ti jen dám? To dítě bude rádo, když mu radši nikdo nic nenabízí, neb si přijde jako pitomec. Takže od vás by spíš přišlo vhod aby všichni věděli, že jí nic nabízet nemají, to odmítání, nikdy nebylo pro mé kluky příjemné. A i ted v dospělosti se moc dobře necítí.

Váš 4tý bod... kvůli tomu,že má dcera dietu, nebudete kupovat jídlo synovi a ostatním? Opět je to o výchově dcery. Ta její dieta není výmysl ale životní nutnost,je to její lék a tohle musí pochopit. Možná vám pomůže něco jako rodinná rada, kdy si všichni sednete a prostě na rovinu řeknete, že protože ona se neumí ovládat tak se jí co nejvíc přizpůsobíte a tantranky a podobné začne být tabu a začnete jíst doma popcorn, sužené ovoce a pod. Pokud si myslíte, že syn bude stát na vaší straně a má v sobě sílu vzdorovat, bude dobrým spojencem, protože ... ségra hodlá vyvádět a já,kluku moc šancí nemám...

A hodně vám pomůže když vy začnete bezlepkově vařit všem... Krom těstovin i když v bille se dají koupit bez za 35 kč a jsou dost dobré, tak jedině knedlíky jsou s lepkem, zbytek vše zvládnete bez... A jestli malá dáma hodlá jíst po tajmu polohrubou mouku... tak at si dá. Nezabránítet omu aby vám začala jídlo -rohlíky a pod krást, nelze to jinak než jí vychovat. Paštiky, sýry, salámy,jogurty, vše se dá koupit bezlepkové.

5) odběry u doktorky, nevím jaké máte na mysli... pro první fázi stačí krev a není zas až tak hrozné. Rozhodně je lepší když ho necháte otestovat, skrytá celiakie má vliv i na učení a spoustu dalšího. Může vám pomoci ten domácí testr, on je celkm spolehlivý - to píchnete doma do prstu a je to... dohoda ve stylu - tak když tohle vyjde pozitivně, půjdeš k doktorovi. Rozhodně by to neměl kvůli sestře! Ale kvůli vám nebo tátovi, vy jste bude přenašeči nebo jí jeden z vás má, tohle on musí vědět...narodil se rodičůmkteří bud mají tuhle nemoc, nebo jí přenáší - 110% jí má někdo v rodině, třeba skrytou. Popřemýšlejte kdo z rodiny se vyhýbá tučnému ;)

Chleba? to je jednoduché... mně to naučila dcera :D Chodila na brigádu do pekárny a povídala - mami... tam co se neprodá, to semelou zpět... Takže já se naučila péct tak abych pekla každý třetí den. Mražený není moc dobrý.Do těsta dávám celý bílý jogurt - na půl kg mouky, malý. Když zbude, nastrouhám, osmažím na másle, zmrazím = zavářka do polívky. Nebo - nastouhám, zmrazím = něco jako jíška... Nebo rozmixuju a přidám do dalšího těsta co právě zadělávám. Struohanka na obalení ne, to není dobrý.

Ted jsem jen sama s jedním ze synů a vařím nám bezlepkově oběma... Věřte nebo ne, je to chutnější, já věděla, že třeba cukroví je lepší, to musím před návštěvami schovávat :D aby mi to nesnědly všechno, ale překvapilo mně, že třeba i bramboráky jsou lepší bezlepkové, palačinky a vůbec... Krom knedlíků, ty si tedy raději kupuji.

Ted řešíte promiňte úplnou ptákovinu... protože až přijde situace, kdy jí odmítnou vzít na školu v přírodě/školní výlet a pod, protože nebude možnost bezl stravy, to se malá asi pomine ;) A toto se vám může stát a stane. Kdy si jí babička nebude chtít vzít na prázdniny, protože nebude umět vařit... Není vůbec pravidlem, že vám v restauracích vyjdou vstříct, nebo v jídelnách... nemají tuto povinnost.

A zeptejte se jí, co si přeje... a když budou celý rok testy ok (měly by být dva odběry) tak jí to splňte... Ale to musíte oběma dětem... důvod se určitě najde...

doplněno 10.08.13 14:10:

Ještě byste měla vědět, že otestovat zbytek rodiny je nutné dřív, než začnete částečně všichni jíst bezlepkově, ty testy jsou pak zkreslené

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 10.08.13 14:28
avatar

U nás je bezlepková mamka a stejně vaříme/pečeme bezlepkově prakticky všecko - řízky obalujeme v bezlepkové mouce/strouhance všechny, palačinky děláme bezlepkové všechny atd.. Recepty používám ty normální, co někde najdu nebo od babičky, akorát místo mouky tam dávám bezlepkovou mouku, která je zrovna doma (takže vlastně kromě značky mouky jsme ve vaření prakticky nic nezměnili). Chleba a rohlíky si teda kupuju "obyč" pro sebe a mamka si peče chleby, na které si kupuje směsi - Nominál. Prý jsou lepší než normálně kdyby si ho pekla celý sama (akorát se musí sníst celý, protože z mrazáku už dobré nejsou). Když jsou nějaké oslavy nebo tak, tak se peče bezlepkový dort (někdy k němu i obyč dort), dělají se chlebíčky bezlepkové i z obyč veky atd., aby si každý vzal, co chce.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: xixi*
Datum: 10.08.13 18:26

Vaše dcera se zatím smiřuje s nemocí a následnými změnami. Ještě jí asi nedošlo, že dieta je na zbytek života. Je tedy na vás, abyste dohlédli na dodržování diety, než pochopí.
Klidně před ní to jídlo schovejte, nechte ji na dosah jen věci, které může. Ovoce, zeleninu a nějaký mls. K tomu ať má přístup i syn, mlsat může taky bezlepkově,. Ostatní bude prostě schované a to do doby, než dcerka přijme nemoc a pochopí, že musí dodržovat dietu. Snídaně, obědy a večeře budete mít pod palcem vy, pod dozorem by měla pomáhat s přípravou jídel, měla by vědět, kde všude se může lepek objevit. Berte ji sebou na nákupy, aby věděla, že si musí přečíst každou etiketu, hledat lepek i tam kde by ji to nenapadlo.
Dohlédněte na to, aby ji syn neprovokoval "haha já si dám tatranku a ty neee", toho jsme si užili doma dost, ale jak jsme na to přišli, bylo zle. On to nemusí v tu chvíli myslet zle, ale jí to zabolí.
Vařte normálně všem dohromady, s tím, že upravíte recepty (nezahušťovat moukou atd) a přílohy řešte tím, že ona dostane těstoviny bez lepku a vy si dáte normální.
Na oslavách na ni musíte dohlédnout, pokud nezvládá své chutě. Vždy by tam mělo být něco pro ni, dorty upéct dva, chlebíčky ji dát její zvlášť, a upozornit, kde je jídlo, které si může brát. A hlídat. Pokud dělá scény, tak ji poslat do jiné místnosti, tam ať se třeba postaví na hlavu, ale neustoupit. (vzpomeňte si když byla malá, to se děti vztekají, dělají scény, jak jste na to reagovali).
Se synem se dohodněte, že uděláte test doma, a pokud bude třeba, prostě půjde k doktorovi. Přece si kvůli strachu z odběru nebude ničit zdraví.
Cose týká chleba, pečeme ze směsí Nominal, vlastně z nich vaříme i noky, ovocné knedlíky atd. A pečivo i kupujeme, značku Kleis, dceři moc chutnají jejich výrobky. Prodejních míst mají spoustu: http://kleis.rtrk.cz/?scid=32…125096&pub_cr_id=16307434952. Určitě bude i poblíž vás. Takže pokud se vám pečení chleba nevede, je tu tahle možnost. Nemusíte mrazit, stačí dojít koupit. U nás jsme s pečením pečiva válčili pěkně dlouho a i teď se občas něco nepovede. Ale nenutíme to dceru jíst, většinou ten nepodělek využijeme jinak.
Mojí dceři diagnostikovali celiakii v pěti letech. Bylo to hrozné období, učili jsme se všichni. Neobešlo se to bez porušování diety "natruc", vzteklých scén, breku. Museli jsme ji hlídat na každém kroku. Byla schopná doma ukrást rohlík, kus chleba, sušenky, a nacpat se tím k prasknutí třeba na záchodě. Ale musím říct, že teď v osmi letech ví, že jíst může jen bezpečné potraviny. Pokud si není jistá, dostane třeba bonbon ve škole, tak tu věc prostě nejí. Nebo, pokud má tu možnost, se ptá nás, sama se zajímá. Normálně přespává u kamarádek, jezdí na letní tábory, účastní se oslav, jezdí se skautem atd. Všechno se dá zařídit. Ale první nejdůležitější věc je, aby dítě spolupracovalo. A největší pochvalou je pro ni, když ji paní doktorka řekne, že testy jsou v pořádku. Je na sebe maximálně pyšná.
Závěrem vám musím říct jednu věc. Nelitujte ji a nedovolte aby ji litoval někdo jiný. Ano, je nemocná a musí se tomu přispůsobit, ale není to žádná chudinka. V dnešní době je už bezlepkový jídelníček natolik pestrý, že litování není na místě. Dokud nepochopí, že nemoc musí prostě přijmout, hlídejte ji, nedovolte ji porušovat dietu, za dobré výsledky ji slibte něco "většího" jako motivaci. Zapojte ji do nákupů, do přípravy jídel, mluvte s ní o tom, jaký je rozdíl v potravinách lepkových a bezlepkových. Prostě ohledně nemoci a diety na ni buďte tvrdší. Pokud by s tím měla i nadále problém, poraďte se s jejím lékařem o možnosti psychologické léčby.
Držím vám palce, ať se dcera brzy umoudří. Buďte na ni přísní s láskou, ona časem pochopí. Vám přeju silné nervy.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.08.13 18:52
avatar

S bezlepkovou dietou neporadím. Neopak se zeptám: Jak je možné, že jedenáctiletá dcera kvůli něčemu ztropí scénu? Já jsem se s pár scénami u svých dcer setkala naposledy v období prvního vzdoru.

Jinak jsme vše řešili společně, vše jsme dětem vysvětlovali. Přestože děti třeba nebyly něčím nadšené (např. povinnostmi), nikdy nám žádné scény neztropily.

doplněno 10.08.13 18:55:

Jedenáctiletá dcera by měla vědět, že návštěva oslav je Vaší dobrou vůlí (že není Vaší povinností jí návštěvu oslav dovolit nebo jí nějakou uspořádat), ale že k tomu jste ochotni pouze v případě, že bude dodržovat Vámi stanovená pravidla.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zzzuuuuzzzz
Datum: 16.08.13 09:19

Jenže zásadní problém je,že sestřenice,ke kterým jezdíme na návštěvu,mají babičku,která jim napeče,na co si vzpomenou.Většinou je tedy upečen lepkový dort a bezlepkový a babička peče děvčátkům na přání čokoládový či piškotový a ten dceři chutná nejvíc a vzteká se,že je ten lepkový lepší(i když teta upekla nádherný čokoládový dort,terý mi moc chutnal),protože babička je vyhlášená pekařka a dorty od ní vypadají úchvatně.A když se snažím doma upéci bezlepkový dort,nikdy není tak hezky nadýchaný,jak by si dcera přála.Minule si k narozkám přála krtkův dort a nepovedl se a strašně kvůli tomu vyváděla že je hnusnej.Tak jsem,když měla ty narozky,jí zkusila upéct piškotový dort se šlehačkou a bezlepkovými piškoty.Těšila jsem se,že budu mít úspěch,ale dcera oznámila že jí nechutnají ty piškoty a ačkoliv byl dort nadýchaný jako podle obrázku,nedala si ani kousek.Bylo mi líto,že dort nebyl oceněn vděkem,ale taky mi bylo líto,že si dcra nemůže dát normální dort s normálními piškoty.Nevím,co mám udělat letos,aby jí to chutnalo a jedla to.

Od: bonie*
Datum: 16.08.13 09:49
neupéct nic ;) ono to nemusí být..
zkuste použít mouku zn doves, mají ji v kauflandu, kupte modrou, z té to bude nadýchané i kdybyste nechtěla a to bez kypřícího prášku.
Opravdu je to o dceři, vás její chování znervoznuje a čím víc se snažíte jí upéct to nej... tím víc to nejde
doplněno 16.08.13 09:52: Ony ty piškotymají jinou chut, jsou na chut víc škrobové, jiná chut cítit není ale prostě to jinak nejde, je to fakt o výchově, ona bude tak dlouho prskat a buzerovat až prostě jednou nedostane nic ;) Neojte se toho, vždyt vás vlastně vydírá. Jak jsem psala výš, i když nemusím, jím bezlepkově se synem a je to dobré, i když poznám, zda je tam mouka ta nebo ta.
doplněno 16.08.13 09:59: A taky je řešením prostě k té sestřenici neject, právě proto, že dělá problémy
Ohodnoceno: 0x
 
Od: xixi*
Datum: 16.08.13 11:56

Nezlobte se na mě, ale dcera vás má pěkně omotané kolem prstíku. Vy ji vymýšlíte dort, snažíte se, máte s tím práci a ona se pak ofrňuje? Já bych ji hnal *bezim*

Letos ji nedělejte nic, nakrájejte na stůl mísu ovoce a dost, opravdu nic jiného. Pokud bude mít řeči, tak ji připomeňte její chování, které předváděla. *bum*

A nebo je tu jedna možnost. Posaďte se spolu k internetu a ať vám pomůže najít bezlepkový dort podle jejího gusta. A pak ji postavte k lince a ať vám aktivně pomáhá *klik*. Žádné jenom míchat a koukat. Ať váží, odměřuje, šlehá, míchá, hlídá troubu, zdobí atd atd. Aby viděla, co je s tím práce a snažení a že se může úplně klidně stát, že se výrobek nakonec nepovede a ona spláče nad výdělkem.

A dohodněte se s příbuznými, aby dokud se vaše dcera nesmíří s tím, že něco nesmí, aby pekli jen bezlepkově a nebo vůbec. Mlsat se dá i jinak, ovoce, oříšky, popcorn. A pokud upečou bezlepkově, ať o tom nemluví nahlas "tohle je i pro tebe, to ty můžeš, to je bez lepku". Ona je na to háklivá, a připomene ji to, že něco nesmí a pak se ofrňuje. Ať jim babička bez řečí nabídne (bezlepkový) dort "tady jsem vám děvčata něco upekla". A berte jako úspěch, pokud se dcera zeptá, jestli je bez lepku.

Pokud vám bude moc záležet na tom, abyste měla pěkný dort, zkuste najít v okolí nějakou cukrářku, který bezlepkově peče. Má víc praxe a dort bude určitě super a bez vašich pocuchaných nervů.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.08.13 12:14
avatar

1. nemůžeš, protože máš takovou a takovou nemoc a hotovo. Pokud nebudeš dodržovat pravidla, budeš muset do nemocnice. Pokud to nezabere, tak jídlo opravdu klidně zamykejte, nepůjde-li to jinak. Nedejte na smutná očička, zdraví je důležitější. Takže vlastně i bod 4. Pokud ztropí scénu, když doma donesene něco s lepkem, nevšímejte si jí a chovejte se normálně. Když uvidí, že to na Vás neplatí, časem s tím přestane. Chce to samozřejmě velkou důslednost.

2. pokud dítě se scénou začne, ihned ho vzít a odejít domů. Doma vysvětlit, že jste odešli proto, že se neumí chovat a znovu zopakovat pravidla nemoci. Když takhle odejdete ze třetí, čtvrté oslavy, scény přestanou, protože dcera pochopí, že jimi nic nezmůže. Musíte být ale opět důslední, jinak je to k ničemu.

3. když se nepovede, tak jej dětem nenuťte. Jíst nepovedený chleba nemůže být nic extra. K tomu jinou radu nemám.

5. jednou to snad přežije. Každé dítě má fobii z něčeho, takže žádné strašení, ale jít k doktorovi v pohodě, s sebou psyšáka a chovat se, jako by o nic nešlo. Pokud sebou dítě začne házet, tak prostě podržet... sice to zní drasticky, ale odběry by opravdu byly potřeba. Samozřejmě po odběru adekvátní odměnu v cukrárně apod. A bez nějakého citového vydírání typu "musíš to udělat kvůli sestře" apod. prostě oznámit, že musíte na odběry také, protože můžete být také nemocní. O sestře ani slovo.

A nebylo by od věci, kdybyste doma zavedli třeba bezlepkové snídaně pro všechny, ať si zvyká i syn. Nechceš? Dostaneš k večeři. Dnes je móda dětem ve všem ustupovat a když jim něco nechutná, tak honem vyvářet něco jiného. Nedělejte tuto chybu.

doplněno 16.08.13 12:17:

Po Vašem posledním příspěvku, jak dcera vyváděla kvůli dortu, se kloním i k možnosti těch pár pohlavků. On zasloužený pohlavek nebo přes zadek ještě nikomu neublížil a hranice musíte dceři nastavit Vy. Přijde mi, že je, právě možná díky své nemoci, dost rozmazlovaná, protože ji berete jako chudinku. Pak s Vámi holt orá, vláčí.

Když jsem jako dítě byla hodně vzteklá a dělala scény, dostala jsem po čuni a stála jsem za trest v koutě:). Byla jsem vyřazená z her a povídání na tu dobu, než jsem si to sama rozmyslela a přišla se za chování omluvit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.