Tekutiny a minerály na pracovišti

Od: Datum: 07.08.13 19:58 odpovědí: 5 změna: 08.08.13 12:08

Dobrý den,

potřeboval bych přesně vědět jak je to s tekutinami na pracovišti.

Náš zaměstnavatel se odkazuje na pitnou vodu z kohoutku, ale myslím si, že by nám měl poskytnout i nějaké minerály.

Četl jsem nařízení vlády číslo 361/2007 Sb., ale nejsem z toho moudrý. U nás na černé svřovně je v těchto vedrech až 36 stupňů celsia, přičemž maximum dané pro toto povolání je 26 stupňů celsia a k tomu musíme mít ještě ochranný oděv proti popálení při sváření. Sváříme převážně metodou MAG, což znamená, že hrozí popálení roztřikem žhavého kovu. Možná máme také nárok na bezpečnostní přestávky, ale tím si nejsem jist už vůbec. Chtěli bychom zaměstnavateli toto přiblížit a zdůvodnit zákonem pořípadě vyhláškou, ale jak jsem se již zmiňoval nevím jak toto nařízení použít v praxi.

Děkuji za odpověď.

S pozdravem Gahanek


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: olaf71*
Datum: 07.08.13 20:17

přibliž mu to, jen si myslím, že to ví moc dobře. pak si sáhni do svědomí a zamysli se zda jsi to měl zapotřebí.

u mě v práci se stává, že lidi pindaj, že nedostali montérky a když je dostanou, tak je nenosí a přitom spolu s ochr. obuví splňují min.podmínky bezpečnosti práce. z vlastních zkušeností vím, že nejvíc pindaj ti, co jsou v práci nejméně aktivní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.08.13 10:45

U nás v práci to řešili také a bylo nám řečeno, že vodovodní kouhoutek s pitnou vodou je dostatečný pro splnění všech zákonů a vyhlášek.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.08.13 10:54
avatar

My jsme v práci měli neustále k dispozici ty přístroje, nevím, jak se to jmenuje, nahoře na stojanu byl otočený takový veliký soudek s vodou. Pokud byl někdo rozmařilejší a chtěl ochucené, šťávu si musel dodat sám. Manžel dělá v ostraze. Asi 100 m od jeho pracoviště je léta známá "zázračná studánka", kam si lidé z okolí i 15 km jezdí pro pitnou vodu. Z tohoto pramene je vedena voda i na manželovo pracoviště - umyvadlo, dřez, splachování WC. Tak jsem si myslela, že nedostanou v těchto vedrech nic, když mají zadarmo tu "zázračnou" vodu. Omyl. Vedoucí přijel a vytahal z auta 10 balíků neochucené perlivé vody, pro 4 vrátné. Takže ono opravdu záleží na každém zaměstnavateli, jak to pojme. *pivo* Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: koukolik
Datum: 08.08.13 10:56

To byla jeho dobrá vůle a vstřícnost k zaměstnancům. Tazatel se zajímalo zákonný nárok a ten voda z řadu splňuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.08.13 12:08
avatar

Ne tak zcela. V horkych dnech, kdy teplota prekroci urcite stupne, musi zamestnavatel urcitym pracovnikum davat i vodu, obsahujici urcite mnozstvi mineralu. Tato voda pak splnuje zakonou normu jako OCHRANNY NAPOJ. Nebudu ted vyhledavat normy ani narizeni, ale u svarece bych to predpokladal jako nutnost.

Mimochodem na kazdem pracovisti u zamestnavatele musi byt uchovany dokumenty ohledne bezpecnosti prace pro zvolene prostredi a zamestnance a je v ni i uvedeno na co ma ktery zamestnanac pravo. Tento dokument je vytvoren spolecne s bezpecnostnim technikem a zamestanavatelem.

Pitna voda z kohoutku splnuje pouze zakone narizeni o povinnosti pitne vody pro zamestnance.

CITACE ze stranek ministerstva zdravotnictvi:

Za jakých podmínek musí zaměstnavatel poskytovat zaměstnancům v létě ochranné nápoje, které profese jsou nejrizikovější, musí zaměstnavatel poskytovat ochranné nápoje zdarma? Je možné poskytnutí ochranného nápoje řešit finančním plněním?

Podmínky stanovující povinnost poskytovat zdarma ochranné nápoje zaměstnancům jsou stanoveny podrobně v nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, a to diferencovaně podle míry zátěže prací a teploty, které je pracovník vystaven. Povinnost poskytnout ochranný nápoj počíná u prací při nichž je energetický výdej vyšší než 106 W.m2 a teplota přesahuje 26 stupňů. Např. se jedná o ruční svařování, soustružení, strojové vrtání, práci dělníka v ocelárně, valcíře hutních materiálů, tažení nebo tlačení lehkých vozíků, obecně pracovníci v horkých provozech.
Dále se ochranný nápoj poskytuje:
· je-li měřením doloženo, že při dané práci dochází u pracovníka ke ztrátě tekutin potem a dýcháním vyšší než 1,25 litru,
· při trvalé práci v zátěži teplem zařazené podle zákona o ochraně veřejného zdraví do kategorie čtvrté,
Poskytnutí ochranných nápojů lze v odůvodněných výjimečných případech řešit finančním plněním.
Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.