Psychopat nebo sociopat?

Od: Datum: 02.08.13 18:37 odpovědí: 3 změna: 03.08.13 07:44

Podle mě se tyhle poruchy dost pletou. Je nějaké "oficiální" vymezení psychopatie a sociopatie a rozdílů mezi nimi?

Jsou na internetu k dispozici nějaké testy, kterými bych mohl zjistit, zda náhodou netrpím jednou z těchto, nebo nějakou podobnou chorobou?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.08.13 19:07
avatar

Ano, testy na internetu rozhodně jsou.

Neřeknu ti to na 100%, ale sociopatie je víceméně slabším odvarem psychopatie. Psychopatie je většinou spojena ještě s nějakou úchylkou - sadismus apod. Kdežto sociopat je většinou jen člověkem bez empatie, zahleděný do sebe, opovrhující ostatními a hlavně ostatní využívá. Přesné definice jsou myslím také k dispozici na netu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pt®
Datum: 02.08.13 19:17
avatar

1 - Sociopatie je jedna z poruch osobnosti u člověka, která zapříčiňuje abnormální chování daného jedince vůči okolnímu prostředí. Tuto poruchu často způsobují špatné sociální vztahy, které jsou způsobeny například nepřizpůsobivostí či uvalením viny na okolí.[1] Sociopatické chování lze vypozorovat např. v hrubém násilném vztahu ke zvířatům. Tyto projevy jsou nadále často opakované, včetně samotného sebezklamání. První známky se mohou objevit již ve věku 15 let. http://cs.wikipedia.org/wiki/Sociopat 2 - Slovo psychopatie má několik významů:
v užším smyslu pouze antisociální (dissociální) porucha osobnosti nebo její těžší formy (psychopati Cleckleyova typu[1])
v širším smyslu porucha osobnosti obecně, což kromě antisociální poruchy může zahrnovat i například narcistickou, histriónskou, paranoidní, schizoidní, anankastickou, vyhýbavou, závislou nebo hraniční osobnost.
v nejširším smyslu jakákoliv duševní porucha nebo porucha chování (tento význam v současné době není obvyklý)

V prvních dvou významech je psychopatie hluboce zakořeněná a přetrvávající psychická vlastnost, stav nebo vzorce chování, které jsou vyjádřením charakteristického životního stylu jedince a jeho vztahu k sobě i druhým a které představují extrémní nebo významné odchylky (deviace) od způsobů, kterými průměrný člověk v dané kultuře vnímá, myslí, cítí a utváří vztahy k druhým (resp. od toho, jaké vnímání a chování se od průměrného člověka obvykle očekává, t. j. od společenského konstruktu normální osobnosti

http://cs.wikipedia.org/wiki/Psychopatie

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 03.08.13 07:44
avatar

rozdíl vyplývá už z názvu.

Psychopat je člověk s psychickým defektem, například sadista, který trápí zvířata. Takový člověk může být společensky velmi oblíbený a úspěšný.

Sociopat je člověk se společenským defektem. Jsou lidé, kteří nejsou schopní se zařadit do společnosti. Jejich chování vybočuje z normálu tak silně, že se u nich mluví o patologické úchylce. Například naše Ivetka Bartošová je ukázkový příklad, jak vypadá sociopat a ten její Rychtář k tomu nemá daleko.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.