Nefunkcni vztah nebo cela rodina?

Od: Datum: 07.10.13 08:31 odpovědí: 17 změna: 07.10.13 18:04
avatar
Po vikendu.ktery deti stravili s otcem (odstehoval se pred dvema tydny a dost daleko) je dcera sklesla a styska se ji.S otcem si vikend moc uzili.Byl to vikend plny akci.mazleni.pohody...
Je mi dcery lito a nevim.jak ji pomoci.
A tak nahlas premyslim...
Je pro deti lepsi zit v cele rodine.ikdyz vztah dospelych je disfunkcni.nebo je pro ne lepsi v detstvi zazivat odlouceni a stesk?
Kdyz jsem byla s exmanzelem tak naoko vypadalo vsechno ok. Lide okolo nas by vubec nerekli.ze je neco v neporadku. Pred detmi jsme se ani moc nehadali..ale! Ja jsem byla velmi frustrovana ze souziti s manipulatorem. On byl hodne v pohode.ale me to vedle nej ubijelo.protoze me nemiloval(ikdyz tvrdi opak)ale slo tam hlavne o kontrolu a ovladani...
Takze predtim jsem byla na dne ja.ale ted jsou smutne deti...
Jsem stastna.ze jsem se konecne osvobodila.ale ted to je zas tezke pro deti :(
premyslim jak vyresit situaci...nebo aspon.jak to detem co nejvic ulehcit..
Kontakt s otcem je velmi omezen vzdalenosti (odstehoval se tak daleko.pry kvuli me.aby se lip osvobodil.ale ja vim.ze to ma souvislost i s novymi aktivitami a kanarady)
? :-?

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: zenac
Datum: 07.10.13 09:00

Obecnou radu co je lepší nedostanete, neboť neexistuje. Každý případ je jiný a je nutné ho posuzovat s ohledem na všechny okolnosti. Při rozvodu bývá, bohužel, každé řešení špatné. A je nutné vybrat to nejmíň špatné.

Co poradit vám? Za prvé takový obecný tlach, že čas to srovná a děti si zvyknou. 2 týdny jsou opravdu málo. A vy se snažte, aby se děti těšily jak k otci, tak i nazpět k vám. Nějaký pěkný program snad zvládnete vymyslet a sem tam nějaké překvapení také.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.13 09:02
avatar
Diky za radu.i podporu.
Od: takyblbec
Datum: 07.10.13 09:20

Pokud byl partner manipulátor,buď ráda,že ses osvobodila.V kleci se špatně žije a děti by to dříve či později poznaly samy.On teď možná bude dělat vše pro to,aby si je získal a možná se mu to i povede,ale jednou samy poznají pravdu,i když to chvíli potrvá.Sám jsem žil v takové rodině a vím,co to je.Rozhodně jsi schopna jim dát víc sama v pohodě,než v úplné rodině,kde budeš nešťastná a nespokojená.Hodně štěstí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.13 10:13
avatar
Taky diky.hodne ne posiluje.kdyz slysim nazory.ze nejsem uplne mimo misu
Datum: 07.10.13 10:32
avatar

Večerníčku, je to pro Vás i pro děti ještě příliš čerstvá změna. Ve vztahu musí být spokojeni oba dva. Spousta manželství u nás drží pohromadě "jen kvůli dětem" a ne vždy je to dobře. Děti dříve či později začnou cítit doma dusnou atmosféru a to, že mezi rodiči není vše tak růžové, jak to na první pohled vypadá. Zachovávat rodinu dětem je určitě prospěšné, ale ne za každou cenu. Ve Vašem případě Vás chápu a i já si myslím, že jste se rozhodla správně. Abyste mohla pro děti dál fungovat, musíte být především spokojená a vyrovnaná, abyste psychicky zvládala problémy, které přijdou. První nastaly nyní, ale opravdu to chce, dát dětem čas a nespěchat na ně. Být jim oporou, dokud samy nepochopí, že tátu mají "jen" občas a hlavně na to hraní a pěkné zážitky, ale máma je tady pro ně, aby s nimi řešila jejich problémy, byla s nimi, když jsou nemocné, starala se o ně každý den atd. Jednou to ocení, Vy nelitujte svého rozhodnutí. Naopak, buďte ráda, že jste to dokázala. Kvůli sobě a tím pádem i kvůli dětem. Časem by Vás začaly děti třeba vnímat, jako tu nespokojenou a utrápenou, která se obětovala a zůstala ve vztahu jen kvůli nim. Já věřím, že když budete vnitřně vyrovnaná a spokojená Vy, budou i Vaše děti. Ale dejte tomu čas...

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 07.10.13 17:48
avatar

Kapko, naprosto s tebou souhlasím. Znám tu atmosféru "domova" ve kterém žijí oba rodiče vedle sebe a moc dobře si pamatuji, s jakou úlevou jsem po vojně vypadl z tohoto domova a hledal záminky, proč tam nejezdit. Ta atmosféra je strašná. Navíc - chyba byla na straně jedné, ale ta špatná atmosféra byla cítit ze strany druhé.

Martino, víš, co je mnohem horší než hádky a napadání? Ticho.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.13 17:49
avatar

Teoreticky vím, tichá domácnost bývá ta nejhorší.

Díkybohu z vlastní zkšuenosti ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: davidp*
Datum: 07.10.13 11:26

Dobrý den,

pokud mají děti svého otce rády a chvíle s ním si užívají, budou při návratu smutné a to taky proto, že doma je čekají povinnosti a v pondělí škola. Myslím, že to bude pro Vás obtížné, ale upřímně, nepočítejte, že se to nějak výrazně změní, akorát časem to pro Vás bude rutina a už si to nebudete tak brát. Napoprvé je to těžké, ale časem pochopíte, že s tím stejně nic udělat nemůžete a zvyknete si.

David

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.13 13:53
avatar

Zdravím, na škole jsmě měli bezpočet sezení s dětskými psychology, a ačkoli dříve se hodně lidé drželi hesla "budeme spolu kvůli dětem", tak se psychologové shodují v tom, že je pro děti lepší, když rodiče po domluvě bydlí každý jinde. Samozřejmě se to týká vztahů, které jsou problematické, funguje v nich vydírání, hádky, vztek, nenávist apod. I velmi malé děti toto všechno brzy - a to dost brzy - vycítí, a rodinné prostředí, kde se rodiče hádají, napadají, pomlouvají, nebo mají psychicky náročnou tichou domácnost, prostě poznají. A věřte, že se za čas budou ptát, proč jsou vlastně rodiče spolu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.10.13 13:56
avatar
Diky vsem za odpovedi
Datum: 07.10.13 14:39

Naši se rozvedli, když mi bylo 15. Důvodem bylo to, že máma už nebyla ve vztahu dostatečně spokojená. (To je ten známý problém, když chlap chce pohodu, klídek, setrvalý stav, kdežto ženskou takový stav dovádí k vzteku). Také byla nějakou dobu spokojená, že se táty zbavila, dnes, když se sejdeme u jeho hrobu (dá se říct, že rozchod neunesl, přišly psychické i zdravotní problémy a zemřel v 58 letech ) přiznává, že byla hloupá a že lituje. Ani jeden už si později trvalého partnera nenašel, navíc i ekonomicky to byla dost katastrofa. Tehdy se zdálo, že je to spíš dobře. Dnes vím, že to dobře nebylo. Ani pro moji výchovu, a ani proto, že dnes moje děti mohli jezdit k babičce a dědečkovi, místo toho tu zbyla moje nezajištěná máma, která nikoho nemá a o kterou se budu muset postarat. Píšu to proto, že nejde jen o to, jak to bude teď, ale i o to, k čemu budete dobrá vašim dětem a vnoučkům později.

Abych pravdu řekl, jeden pozitivní dopad to mělo. Mnohem víc si vážím svojí vlastní rodiny a manželky a jsem ochotem udělat maximum pro to, aby se nám toto nestalo. Címž si samozřejmě nemohu být jistý, protože když ženskou posedne druhá míza a rapl... :)

doplněno 07.10.13 14:40:

mohly

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.13 14:50
avatar

díky za názor.

Vidím však rozdíl v důvodu rozchodu vašich rodičů a mého vztahu.

Obávám se, že kdybych vztah neukončila, tak to zas psychicky i jinak zdravotně odnesu já :(

Od: davidp*
Datum: 07.10.13 14:59

Dobrý den podruhé,

vidím, že Vám kolegové rádci namazali dost pozitivního medu okolo úst, ale realita není klišé o tom, že vaše rozhodnutí muselo být správné. protože děti by v takovém vztahu zaručeně trpěly.

Rozchod byl asi pozitivem pro Vás osobně, ale pro děti to nemusí automaticky znamenat něco pozitivního. Pokud jste měla svého muže za manipulátora, byl to spíš problém vztahový a nikoli takový, který by se projevoval do vztahu rodičů s dětmi. Je možné, že jste vyřešila své vztahové problémy, ale nové se tím vytovřila. Rozchodem jste udělali dětem ostrou čáru do života a jen ony mohou rozhodnout, zda by se jim žilo lépe s tou čárou nebo bez ní.

David

doplněno 07.10.13 15:02:

a proto má rada byla, že teď už s tím nic nenaděláte, takže buďte co nejlepší mámou, protože jedině tím mužete svým dětem pomoci překonat složitou situaci

doplněno 07.10.13 15:45:

Děti nejsou takovým slepým obtiskem rodičů, aby automaticky v dospělosti dělaly totéž a to se týká jak negativních tak i pozitivních věcí, které viděly o rodičů. A pokud jde o domácí násilí, tak takovým rozchodům děti rozumí a pochopí je snadněji, než rozchody, kde jde o spíše "vnitřně" vztahové problémy rodičů.

doplněno 07.10.13 17:53:

Tak jak to popisujete, tak to není vnitřně vztahový problém. Dosud jste mluvila o manipulátorství, což se může vyložit i mírně. Podle Vašeho dodatečného popisu se ale jednalo spíše o týrání a to fyzické i psychické a tak jste to mohla popsat již na začátku.

Ve skutečnoti ale nejde o to, abych já nebo kdokoli jiný udělal nějaký soud nad tím, zda jste se měla nebo neměla rozejít. Já si myslím, že ano, ale diskuse měla být o tom, že jste v nějaké porozchodové fázi, kde se vrací Vaše děti od otce. Přečtěte si můj původní příspěvek nahoře. Všichni se zabývají tím, aby Vás konejšili, že jste se rozhodla správně, ale teď už přece nejde o to řešit, zda to bylo správné nebo špatné rozhodnutí, a pořád dokola se k tomu vracet, ale jak zvládnout aktuální fázi, kterou procházíte tj. návštěvy dětí u otce a jejich vliv.

David

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 07.10.13 15:33
avatar

Ano, mám právě podobný pocit. Vyřešila jsem svůj vztah s manipulátorem, alke teď mají problém děti. Otázkou zůstává, zda by v takové celé rodině nezískali stejný model ve fungování svých vztahů ( např, když zesměšňoval moje zájmy - mohli by potom děti dělat to samé se svýmy partnery, nebo naopak nechat ubližovat sobě)

Nebo jiný příklad - když vyrostou děti v úplné rodině, kde ale muž fyzicky občas napadá ženu, ačkoli s dětmi funguje v poho, mohou to samé provozovat i oni sami v budoucnosti...

(mám trochu bordel v i-y)

Datum: 07.10.13 17:09
avatar

Děti velmi dobře vycítí, zda jsou rodiče spokojení, či nikoli. Zda doma vládne pohoda, nebo je jeden z rodičů manipulátor, co s úsměvem na tváří trýzní svého partnera. I malé dítě pozná, že rodič není spokojený. Co je horší - když mají děti několikaměsíční smutek a šok, že se rodiče rozešli, nebo když puberťáci vidí rodiče, jak jsou spolu jen proto, že musí,a vlastně jim tak celé roky lžou?

Dokonce existují i studie, že děti, jejich rodič mlčky trpěl psychické či fyzické týrání ze strany druhého rodiče, mnohdy berou toto chování jako zcela normální, protože ho roky vidí doma, a tudíž jim nepřijde nic divného chovat se tak taky.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.10.13 17:17
avatar
Vnimate jako vnitrne vztahove kdyz je nekdo manipuluje?
Patri podle vas do vnitrne vztahovych problemu.kdyz se jedna o psychicke ..nasili..ktere neni na prvni pohled videt? On totiz manipulator umi agresi velice dobre maskovat..
Neco malo z historie vztahu: nekolikalete fyzicke nasili.alkohol... Po rozvodu (uz je to mnoho lrt zpatky) se zmenil a k fyz.nasili dochazelo naznakem.alkohol pretrvaval narazove..za zavrenymi dvermi jsem denne slysela vulgarni nadavky..vzdycky.kdyz jsem se odhodlala k rozchodu.tak se zmenil...avsak zmenila se jenom forma.ne podstata.
Tim si nechci stezovat ani se branit.jen me zajima.zda podle vaseho nazoru jde o vnitrne vztahove problemy? Ktere neovlivnuji deti v takove domacnosti.
Jde o diskuzi.zajima me vas nazor.nebot sleduji vase prispevky jinde...a ted mate xelkem odlisny nazor od ostatnich...
Datum: 07.10.13 18:04
avatar
Problem je v tom.ze to pisu a nejde o opravdovou diskuzi..zase jsem spatne formulovala...byv.manzel je v soucasnosti abstinent. K fyz.atakum uz posl.dobou nedochazelo- vedel ze bych diky tomu dokazala odejit daleko driv..tim chci rict.ze proto ze se navenek menil.tak mluvim o manipulatorstvi.protoze uvniyr byla agrese podobna.ale vyjadrena jinou formou. O to hur se odchazi...no a prave proto jsme pusobili naoko v pohode.protoze ja to dusila v sobe a mohla to pustit jen u kamaradek a psych.skupine.
Takze znovu opakuji.ze jsem rada ze jsem zvladla odejit.ale mam vycitky vuci detem.. :( a ikdyz rozumove vim.ze nebyla jina moznost.tak nekde uvnitr je mi kvuli detem smutno...

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.