Škoda zaměstnavateli - spoluúčast

Od: Datum: 01.08.13 00:55 odpovědí: 1 změna: 01.08.13 01:48

Dobrý den, kolegyni v zaměstnání se stala nemilá událost. Pracuje v sociálních službách a mimo jiné máme na starosti převoz imobilních uživatelů k hygieně apod.Jako pomůcku používáme elektri. zvedák s kolečkovými lyžinami. Při manipulaci s jedním uživatelem si při jeho pozvednutí nevšimla, že je již se sloupkem zvedacího mechanismu pod zárubní dveří a ta se během pozdvihu vzpříčala natolik, že se zvedákem nešlo hnout. Kolega sloužící společně s kolegyní se snažil zabrat rukama silou, aby vyprostil zvedák ze zaklesnuté polohy. Naneštěstí se však odlomila část rukojeti ( vyrobená s nějaké subtilní slitiny). Tímto vznikla na zvedáku doposud nevyčíslená škoda. Zaměstnavatel zadal kolegyni vypsat záznam o škodě mimo jiné s tím, aby navrhla vypořádání škody. Kolegyně je z celé situace nešťastná a neví jakou zvolit formulaci do předmětného zápisu. podotýkám, že zvedák nepatří mezi nejlevnější pomůcky a jeho cena se pohybuje kolem dvouset tisíc korun. Máte prosím někdo zkušenost s podobným případem.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.08.13 01:48
avatar

Já bych přesně popsala průběh škodní události a ten bych předala zaměstnavateli. Žádné vypořádání škody bych nenavrhovala.

Zaměstnanec sice odpovídá za škodu způsobenou zaměstnavateli (zde to tipuji maximálně na škodu způsobenou nedbalostí/nepozorností), ale škodu a případné zavinění musí prokázat zaměstnavatel.

Byla-li rukojeť vyrobena ze slabšího materiálu, může mít na vznik škody větší vliv kvalita materiálu, než nepozornost zaměstnance.

Na místě Vaší kolegyně bych žádný návrh nevypracovala (aby jej později nebylo možné považovat za návrh dohody o uhrazení škody) a nepřistoupila bych na žádný návrh, který by překračoval obecnou odpovědnost (max. do 4,5 násobku průměrného výdělku).

Předpokládám, že zaměstnavatel má zařízení pojištěno, v případě vady materiálu by škodu mohla pokrýt pojistka.

___ Má-li Vaše kolegyně sjednáno pojištění odpovědnosti, měla by se obrátit na svou pojišťovnu.

doplněno 01.08.13 01:51:

Omezení na 4,5 násobek průměrného výdělku se nevztahuje na škodu způsobenou úmyslně, pod vlivem alkoholu nebo omamných látek.

Zdůrazňuji, že zavinění škody musí prokázat zaměstnavatel.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.