Mám nárok na výživné?

Od: Datum: 31.07.13 21:02 odpovědí: 6 změna: 02.08.13 00:10
avatar

Dobrý den,

Je mi 18 let a žiji s matkou.Od otce dostávám výživné cca 3000 Kč.Výžiné ale chodí mamce na účet.Jelikož bych se chtěla odstěhovat od obou rodičů do místa studií (250 km od místa bydliště,a oou rodičů)potřebovala bych alimenty pobírat já. Jelikož ale 3000 Kč měsíčně mi stačit jistě nebudou a brigáda mi pokryje jen část školného, chtěla bych jako student požádat i mamku o alimenty.V tom ale nastává problém,mamka se k tomu staví negativně a jelikož je to vdova s 5 dětmi tvrdí mi že pokud na to budu naléhat nechá se od alimentů sprostit a já budu mít peníze jen o táty.Je to možné? Mamka má sice malé děti,ale pracuje a celkový příjem včetně mého výživného a sirodčího ostatních dětí přesahuje 30.000 Kč. Má tedy právo se toho nechat sprostit? Poskytne mi stát nějaké jinné zabezpečení?

Děkuji moc za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.07.13 21:45
avatar

Měl byste si jako zletilý zažádat u soudu o výživné od obou rodičů. Je to zdarma. Matka zproštěna být nemůže, ale můžou ji stanovit velmi nízké alimenty.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: uska®
Datum: 31.07.13 21:53

Požádejte otce, aby vám peníze posílal na váš účet a to zcela legálně. Pokud by tohle šlo přes soud, bude u to nařízeno. I kdyby jste chtěla zvýšit či snížit výživné, tak již od zletilosti musíte soud žádat sama nikoliv mamka. Mamce nikdo výživné neodpustí, tohle neexistuje. Vy budete muset požádat soud o stanovení výživného od matky, pokud se nedomluvíte.

Od státu nic nečekejte. Možná příspěvek na bydlení pokud byt bude psán na vás nebo budete mít nájemní smlouvu. Ale o podmínkách příspěvku toho moc nevím, nikdy jsem nic nepobírala.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 31.07.13 22:48
avatar

Sirotčí důchody ani své výživné nemůžete zahrnovat do příjmů matky, výživné je určeno Vám, sirotčí důchody dalším dětem. Pro stanovení výživného bude soud vycházet z matčina výdělku.

Vydělává-li matka málo, může jí soud vyměřit spíše symbolické výživné.

Oba rodiče jsou sice povinni dítě živit v době, kdy se dítě soustavně připravuje na budoucí povolání, ale nejsou povinni dítěti hradit studium na soukromé škole ani se podílet na nákladech jeho samostatného bydlení.

Chcete-li se osamostatnit, měla byste si na to sama vydělat.

doplněno 01.08.13 02:17:

Marfuso, co je příspěvek na ubytování?

Na přídavek na dítě by nárok mít mohla, pro účel příspěvku na bydlení se společně posuzují příjmy všech osob tvořících společnou domácnost.

Příspěvek na bydlení lze získat k bytu, ve kterém má žadatel trvalý pobyt, a ke kterému má uzavřenu nájemní smlouvu na své jméno (případně který má ve vlastnictví).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.08.13 01:13

Domnívám se, že kromě výživného od obou rodičů máte nárok na dětské přídavky a příspěvek na ubytování. Ten se vyplácí, pokud bydlíte v jiném místě, než rodiče a není závislý na tom, jestli jste na koleji nebo v podnájmu. Je to jen laická rada.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.08.13 20:57
avatar

děkuji moc za rady.Je mi jasné že bych musela chodit na brigády.Šlo mi jen o to zdali je to možné se nechat sprostit...Už jen z principu,kdybych chtěla zažádat o zvíšení výživného u mého otce(podnikatel,který má vývoz i za hranice Čr,ale když dojde na výpis z přimu všem tvrdí že bere směšných 10.000,nechci ho z ničeho obvinovat,ale luxus ve kterém žije neodpovídá 10.000.)bude mi tvrdit že mamka bere více,že ona dává směšné výživné nebo vůbec žádné.

Děkuji za rady na příspěvky.když si tedy nechám dát trvalé bydliště do Prahy,musí o tom vědět moje domácí?Příde jí nějaké vyrozumění?A nebude za mě platit větší danně?

Děkuji moc

Datum: 02.08.13 00:10
avatar

Samozřejmě, že ano. Po přestěhování bude Vaší domácí/Vaším domácím majitel/ka bytu, který si najmete (bez jejich vědomí nelze uzavřít nájemní smlouvu).

Daňovou povinnost majitele bytu se Vás nijak netýká. Majitel bytu se o daně musí postarat sám.

S platnou nájemní smlouvou se můžete v Praze přihlásit k trvalému pobytu, (souhlas majitele nepotřebujete).

Něco jiného by byla podnájemní smlouva, pak byste potřebovala souhlas majitele bytu (nestačil by souhlas nájemníka, který by Vám přenechal část bytu k užívání).

Nebo máte na mysli něco jiného?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.