Vracení jídla ve školní jídelně do kýble

Od: Datum: 03.09.13 13:30 odpovědí: 34 změna: 10.09.13 18:34

Dobrý den,

nastoupila jsem na střední školu a dnes jsme byla poprvé na obědě. Překvapilo mě, že jídlo, které se nedojí shrnují přímo v jídelně žáci z talířů do kýble stěrkou. Byly tři druhy oběda a všechno se to házelo do jednoho, vypadalo to docela nechutně.

Na stejnou školu chodí i moje kamarádka a tak jsme se zeptala, jestli je to tak pořád - prý je.

Na základce se jídlo vracelo normálně na talíři a shrnovali to až kuchařky.

Je možné, aby to bylo takto? Docela dost se mi to nelíbí.

Díky za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.09.13 13:44
avatar

Co vám vadí, že si po sobě máte částečně uklidit? Pokud nechcete zbytky dávát z talíře, jděte do restaurace.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ron*
Datum: 03.09.13 13:50

Dobrý den.

V každé jídelně to mají zavedeno jinak. Těžko budou děti na základní škole (první stupeň) po sobě bez problémů uklízet zbytky z talířů. Vy už jste přece jen samostatnější. Co poradit? Nenechávejte zbytky a kbelíku se tak vyhnete.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavel1471
Datum: 03.09.13 14:13

Přejděte to s nadhledem...postupně budete zjištovat, že toto je úplná pohádka, proti tomu, co v životě se dá zažít...

Jen se pokuste co nejlépe dokončit školy, mějte kolem sebe co nejvíce dobrých přátel, rodinu ..a nad těmito postřehy se jen přeneste..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlasatec*
Datum: 03.09.13 14:19

Tak to snězte celé a budete od stěrky ušetřena. Proč by stát měl platit kuchařku aby po vás uklízela nedojedené zbytky? Máte přece zdravé ruce.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.09.13 14:35

Když jsem před léty chodil do školy já, tak nějaké velké vracení jídla neexistovalo. Kuchařka, nebo dozor by vás poslali hezky to dojíst (a že to u falxovitého hovězího a špenátu nebyla žádná legrace) :D. Dneska jsou schopni servírovat 14 letým klukům jen dva knedlíky.. :/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.09.13 14:39

A to by to jako měli třídit zbytky každého jídla do jednoho kýblu- nevím co je na tom nechutného - jsou to zbytky jídla . Pak se to dá prasatům těm je jedno že je vše dohromady.Je správné si po sobě uklidit . nevidím na tom nic špatného. Zdravím...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: k2
Datum: 03.09.13 16:21

Prasatkum se to pak urcite neda, a kdyz ano, tak ne oficialne...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laik
Datum: 03.09.13 20:45
Co se s tim tedy dela? Tezko to muzou zkompostovat ... Take jsem zil v domneni, ze se to zkrmuje.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 03.09.13 20:52
avatar

V registrovaných velkochovech je zakázáno krmit podobnými zbytky. Ale určitě má každá jídelna domluvená svého "soukromého likvidátora" podobného odpadu!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: k2
Datum: 03.09.13 20:52

Priznam se, ze nevim. V teto problematice se absolutne neorientuji. Jen vim, ze dle legislativy CR i EU, je zkrmovani i vypousteni do kanalizace zakazane. Co vim, tak z toho lze delat v bioplynkach plyn, ale jestli takto konci vetsina zbytku z jidelen, nebo se to likviduje i jinak skutecne netusim...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laik
Datum: 03.09.13 21:05
Google na dotaz vyhodi par zajimavych odpovedi.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.09.13 18:34
avatar

Oficiálně se zbytky lidské stravy (pomeje) nesmí dávat hospodářským zvířatů a potažmo zvířatům vůbec (zase stupidní nápad "velmi chytrých osob"- europoslanců).Smí se to prohnat drtičem a vypustit pro potkany a krysy do kanalizace nebo zaplatit a necht odvézt firmou která se zabývá likvidací jídel!

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: buss
Datum: 03.09.13 14:42

Slečna bude mít doma služku, že?

doplněno 04.09.13 10:07:

Pokud nebudeš v životě pracovat na sebe, ve své firmě (ale nejsi sama ve společnosti, i tam jsou vztahy různé), tak v zaměstnání se budeš muset mockrát sklonit a plnit cizí přání, nebo mít problémy, či odejdeš...
Doma odejdeš od stolu a necháš to tak?

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 03.09.13 15:12
avatar

Odpověď je ano, je to možné, dokonce je to úplně normální. Také jsme si střední po sobě uklízeli sami, považovali už nás totiž za vcelku samostatné jednotky s rukama a nohama, které po sobě zvládnout talíře očistit. A zřejmě ohrneš nosánek, ale bylo i normální, pokud někdo něco vylil, dojít si pro hadr a vlastnoručně to utřít, aby dotyčný nevypadal jako neschopné prasátko.

Ruce ti neupadnou.

doplněno 03.09.13 15:43:

Zabu, jak to chcete dělat jinak? Jo, my měli velmi chutně dva kbelíky zakryté prknem s dírami, kudy to padalo, aby to nebylo vidět. Mám z toho těžkou doživotní újmu:).

Ale fakt, při vyšším počtu studentů (my byli spojení s osmiletým gymplem plus k nám občas chodila zemědělka), není v silách kuchařek očistit každý nedojedený talíř, notabene při dnešním snižování stavů.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: zabu
Datum: 03.09.13 15:41

Musím se zastat tazatelky a zeptat se jestli všichni úmyslně nevidíte, že se tazatelka ptala na něco jiného než všichni odpovídáte. Proč máte všichni dojem, na základě jejího dotazu, že je líná to jídlo z talíře shrnout? Já to pochopil tak, že jí to připadá nechutné, když v jídelně, kde by mělo být hezké prostředí, aby lidem chutnalo, je opravdu nechutný kýbl. Jsem divnej, že dotaz chápu jinak, než kromě jednoho, všichni ostatní rádci?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.09.13 15:42
avatar

Líbit se Vám to nemusí. V jídelně, kde se stravujete to mají prostě takto zavedeno. Tudíž Vám nezbyde, než to plně respektovat a podřídit se. Shrnout po sobě stěrkou zbytky jídla z talíře není zase tolik pracné, ani nechutné. Zkrátka už nejste na základce, zvykejte si...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lego®
Datum: 03.09.13 16:14
avatar

Ano je to mozne.
Osobne jsme ve skole v jidelne a v kuchyni (modra a bila) ty kyble jeste odvazeli, vylejvali (bufet) a myli. Taky jsme myli veskere nadobi a hrnce i s podlahou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: abcd*
Datum: 03.09.13 16:16

Ano, jediny zabu pochopil muj dotaz. Vam by vazne nevadilo, ze lidi pred vama shrabuji zbytky jidla do jednoho kyble, kterej na na kopecek?

Ja to klidne shrabovat budu, to mi nedela problem, ale co jsem se o vas o sobe dozvedela me teda sokuje a nevi, co si o nekterych z vas mam myslet. I kdyz radite dobrovolne...

Datum: 03.09.13 16:29
avatar

abcd: Nenech se zdejšími rádci a rádkyněmi odradit. Můj názor je ten, že kuchařky jsou za to placené, umývání nádobí, utírání nádobí, vaření atd., a to včetně stírání zbytků jídla z talířů. Nejsem nějaká "pintlich", my jsme to na základce ani na gyplu dělat nemuseli a kdyby jsme to dělali, tak mi to také není zrovna příjemné. Na gymplu nás bylo okolo 750 lidí + přes dvacet učitelů, na 5 nebo 6 kuchařek. Nic jsme stírat nemuseli, kuchařky zvládaly všechno a ještě s úsměvem.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.09.13 16:45
avatar

Kuchařky jsou opravdu "dobře placené", děti jsou lenivé a stále se ohání svými právy, běda když se najdou i nějaké povinnosti. Pamatuji si jak některé děti na ZŠ sepsaly za pomoci rodičů stížnost na učitele který po nich chtěl aby uklidily nepořádek před školou, také argumentovali tím, že za práci je placený školník a uklízečky a jejich nebožátka by si mohla umazat ruce či dokonce něco chytit. Nechápu to, často chodíme na oběd do malé restaurace bez obsluhy a je naprosto normální, že ubrousek se dává do jedné nádoby, zbytky z talíře do druhé, chodí sem spousta lidí a nikomu to nevadí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.09.13 16:47
avatar

Lidus, já něříkám, že by mi to vyloženě vadilo, ale příjmné mi to také není. Rozhodně kdybych to "musela" dělat, tak kvůli tomu nesepisuji petice!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlasatec*
Datum: 03.09.13 17:28

Je to jedna pracovní síla navíc nebo půlka pracovní síly navíc. Za ušetřené peníze, mohou mít děti kvalitnější jídlo.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.09.13 17:29
avatar

V dnešní době, kvalitnější jídlo? Ušetřené peníze stejně půjdou někomu do kapsy...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlasatec*
Datum: 03.09.13 19:44
Všechno není tak zlé jak se na nově říká...
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.09.13 17:40
avatar

Příjemné to není, to jistě ne. Ale pokud je to potřeba, tak to prostě udělám. Dělala jsem to tak celou střední a dokonce i děti ve školce nám zbytky seškrabují do kyblíku - učíme je tak zodpovědnosti i manipulaci s předměty.

Dotaz skutečně vyzněl tak, že se ti to seškrabovat nechce, tak než začneš obviňovat zdejší rádce z toho, jací jsou, tak se zamysli, jak příště napsat dotaz tak, aby byl opravdu lehce pochopitelný, protože deset lidí to leckdy pcohopí deseti způsoby.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: luke237
Datum: 03.09.13 20:51

No ja tedy nevim, ale asi jsem sam, komu to pripada nechutne. Je to jak nekde v rozvojovem svete. Kybl se zbytky primo v jidelne. *ee*

Logicky bych cekal, ze stravnik tak maximalne vhodi do jedne nadoby papirovy ubrousek a do jine pribor a treba vyleje napoj, ale tac s taliri a zbytky jidel bych cekal, ze zajede az do kuchyne, kde ho myc nadobi seskrabne do kyblu a vlozi do prihradky v mycce nadobi.

Pripada mi to tak nejak kulturnejsi, na urovni civilizovane EVROPY.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.09.13 09:43
avatar

Luke když byl manžel na pracovní stáži v Bruselu tak v jídelně EU vydávali jídlo černoši v lékařských rukavicích-každý si ho odnesl na tácu a pak zbytky shrnul do kbelíku a tác s talíři dal na vyhrazené místo. Na oběd sem chodili i úředníci EU. Je na tom něco divného?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 04.09.13 11:01
V Belgii jsem, priznam se, jeste nebyl (dlouhodobeji), ale snazil jsem se vzpomenout, kde jsem v Nemecku videl neco jako kybl se zbytky primo v jidelne a nejak mi to proste nesedi s tou az chirurgickou cistotou, co jsem tam v jidelnach videl. *nevi*
Ohodnoceno: 0x
 
Od: olaf71*
Datum: 03.09.13 21:24

tak si vezmi s sebou do školy maminku

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pt®
Datum: 03.09.13 21:47
avatar

"abcd", dá se to také chápat, jako výchovný prostředek, aby studenti dojídali, nebo si brali takové porce, které jim stačí, aby se jídlo nemuselo vyhazovat. - pt

Ohodnoceno: 2x
 
Od: uska®
Datum: 03.09.13 22:09

Já bych takový dotaz nepoložila, ale každý jsme jiný, tak proč ne. Přemýšlím, když slečna doma nedojí oběd, tak přiběhne maminka a uklidí zbytky? A nebo jak to dělá?

Ve školní jídelně mohou vzít třeba další pomocnou sílu na půl úvazku, ale milá slečno, ten její plat se vám odrazí v ceně vašeho oběda! No, to vás asi netrápí neboť obědy vám platí rodiče a vy uvažujete jinak. Však dospějete.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.09.13 22:18

První reakcí mojí po přečtení bylo "to je teda hnus". Naopak po přečteční některých odpovědí jsem začal váhat, zda se opravdu nejedná jen o slečínku co jí nevoní nějaké práce navíc. Ale přesto zůstanu u svého názoru. Je to hnus a dle mne by to takto být nemělo. Co můžeš dělat? Ty asi nic... Jedna z možností je na 1. třídní schůzce si na toto "stěžovat" přes své rodiče pokud budou zastávat stejný názor jako ty. Pokud takto neobstojí je jedinou možností poslat udání na KHS (hygienu). Dle mého názoru nelze takto sbírat zbytky z jídel v nedodělené místnosti tomu určené, takže ač si teď nejsem jistý a nemám v "ruce" příslušný text nařízení, tak je to proti závazné normě HACCP. Několik auditů této normy jsem absolvoval v závodních jídelnách a toto by určitě neprošlo.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 10.09.13 17:20
avatar

pro "abcd"

- a kam by se měly nedojedené zbytky podle Vás shromažďovat -! - snad rozdávat do nějakého domova důchodců -?

- promiňte - ale na těchto zbytcích si prasátka rády pochutnají - protože ani bezdomovci by to podle mne zřejmě "nežrali".

doplněno 10.09.13 17:29:

- teprve teď jsem si otázku pořádně přečetla - takže Vám vadí, že byste si po sobě měla UKLIDIT -?! - No a jak to děláte doma-? - pořád po Vás uklízí maminka -? - To se mi snad jenom ZDÁ.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.09.13 18:21
avatar

Na táboře se to dělalo zcela běžně. U východu z jídelny 2 kbelíky, kam děti dávaly veškeré zbytky. Jako vedoucí jsem sice dbala, aby děti dojídaly, jídlo bylo dobré a skutečně kvalitní, ale znáte to. Když někdo už doopravdy nemohl, pustila jsem ho. Kbelíky si každý večer odvážel jeden pán pro své čuníky. Jednoho dne v neděli byla k obědu svíčková. A některé děti nejedí maso. V kbelících se tedy potkalo kakao a chleba s marmeládou od snídaně, knedlíky a svíčková od oběda a ještě nějaké zbytky od večeře. Kuchař měl s sebou na táboře svého černého pudla, moc hodné zvíře. Po obědě kuchař zalovil ve zbytcích a vytáhl 3 nedotčené plátky hovězího masa. Trochu je opláchl a zastrčil na talířku dozadu do jedné z lednic. Prý to bude mít na ráno pro psa. Ten večer směli dva vedoucí, takoví kujóni, navštívit hospůdku ve vesnici. Nikdy nešli všichni najednou, ale po částech. Kluci poseděli a taky popili. Vrátili se asi v 11 hodin, to už tábor spal. Kuchař ráno hledal maso pro psa, ale nikdo o něm nevěděl. Proto přišel na poradu, kde seděli všichni vedoucí a řízně pronesl: Kdo mi sebral maso pro psa, které jsem mu sám vytahal ze zbytků v kbelíku? Dva vedoucí mírně pobledli, jeden se chytil za pusu. Ano, přišli z hospody, měli hlad, začali šátrat v lednici a našli na talířku maso. Koho by napadlo, že leželo v oslintaném kbelíku společně s kakaem a marmeládou? Ale nedalo se nic dělat, už to bylo snědené. A nikomu nakonec nic nebylo. Jen kuchař jim to dlouho nemohl odpustit. Ukazoval na ně prstem a křičel: To jsou ti dva, co sežrali mému psovi maso. Kluci měli prostě ostudu po celý tábor. Jaga.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.