Zákon o stání na veřejné komunikaci

Od: Datum: 26.07.13 08:48 odpovědí: 7 změna: 26.07.13 12:09
avatar

Už se zde jednou o tom psalo, ale nemůžu to najít. U našeho domu je úzká komunikace asi 3 metry, když k nám někdo přijede a zaparkuje osobní auto, tak ho druhé osobní auto sice objede, ale musí vjet na chodník, jet velice pomalu, aby neodřel barák, chodník je asi 1.20 m a na hranici s chodníkem stojí dům. Je to komunikace, jen pro pár domů. Určitě by neprojelo nákladní ani hasičské auto. Je přípustné na takové 3 m široké komunikaci takto zaparkovat auto. Děkuji, rádcové, za vysvětlení a podložení zákonem.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.07.13 09:05
avatar

Zákon o provozu na pozemních komunikacích, §25, odstavec 3:

(3) Při stání musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro každý směr jízdy; při zastavení musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro oba směry jízdy.

doplněno 26.07.13 09:07:

Otázka ale je, zda se jedná opravdu o pozemní komunikaci ve smyslu pravidel silničního provozu, nebo o účelovou komunikaci, resp. soukromou příjezdovou cestu nebo tak něco.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: pt®
Datum: 26.07.13 09:37
avatar

Díky "jetro", ještě se píše o veřejné, účelové komunikaci toto: "Zákon nepřipouští zpoplatnění průchodu, průjezdu nebo stání na účelových komunikacích jiným postupem než úpravou nebo omezením veřejného přístupu podle předchozího odstavce. Neoprávněné uzavření veřejně přístupné účelové komunikace nebo umístění překážky na ni je deliktem, za který může být udělena sankce, avšak na rozdíl od místní komunikace správní úřad nemůže přímo zajistit odstranění překážky, ale může je vlastníkovi (původci) uložit, přičemž neuposlechnutí je opět postižitelné, a to podle § 42 zákona č. 13/1997 Sb., a odstranění překážky může správní orgán zajistit až jako exekuci podle § 119 Správního řádu. S účinností od 1. ledna 2007 novelou č. 80/2006 Sb. byly sankce z § 23 odst. 1 Přestupkového zákona (200/1990 Sb.) převedeny do zákona č. 13/1997 Sb, přičemž možné pokuty na některé delikty byly zvýšeny z 10 tisíc Kč až na půl milionu Kč." Dá se v tomto případě zaparkované osobní auto, považovat za překážku?

doplněno 26.07.13 09:42:

O jakou komunikaci se jedná, je v seznamu pozemních komunikací. Kde jej najdu, aby se zjistilo, o jakou komunikaci se jedná? "Tyto definice však samy o sobě tolik neřeknou. Pokud vznikne spor o to, jestli daná cesta je nebo není pozemní komunikace a jestli na ní tedy platí pravidla silničního provozu, je třeba nahlédnout do seznamu pozemních komunikací, který vede místně příslušný silniční správní úřad a tam zjistit, zda se o pozemní komunikaci jedná nebo ne."

Datum: 26.07.13 10:32
avatar

Obávám se, že v tomto přípasdě nejde o neoprávněné uzavření komunikace, ale "pouze" o dopravní přestupek.

Místně příslušný "silniční správní úřad" je v tomto případě nejspíš váš obecní úřad (eventuálně OÚ s rozšířenou působností, pokud bydlíte v nějakém zapadákově).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.07.13 10:45

Souhlas, měli by tam dát automaticky značku zákaz zastavení.

doplněno 27.07.13 11:53:

Sice souhlasím, ale bohužel některým exotům to nedojde normálně, někdy ani se značkou. Nemusíme chodit daleko, v jakémkoliv větším městě na panelovém sídlišti. Všude je to stejné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: k2
Datum: 26.07.13 10:51

Kam a proc by ji meli davat? Pokud je nekde stani (zastaveni) zakazano ze zakona (viz odkaz na sirku), tak je znacka naprosto zbytecna...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 26.07.13 11:36
avatar

"k2", máte pravdu, značky se umísťují jen na komunikace, silnice apd., ale veřejné, účelové komunikace se řídí zákonem, proto jsem chtěla vědět, co říká zákon o parkování os. auta na veřejné, účelové komunikaci. Ještě jsem chtěla vědět, kde najdu a zjistím z mapy, o jaký druh komunikace se jedná. Poradí mi někdo, kde tuto skutečnost zjistím? Děkuji.

Datum: 26.07.13 12:09

Nesouhlas, máme tady přeznačkováno. Trend by měl být opačný - značku pouze tam, kde to má smysl. Existuje spousta míst, kde omezení vyplývá z nějakého předpisu a je zbytečné jej explicitně značkou dávat na vědomí. V praxi to ale pravděpodobně nelze brát takto striktně, protože v národě je třetina blbů a řidiči nejsou výjimka. Na některých místech taková značka tím pádem smysl má.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.