Za co utrácí lidé v bohatých zemích?

Od: Datum: 25.07.13 16:13 odpovědí: 21 změna: 27.07.13 09:20

Je známo, že v západních zemích lidé vydělávají několikanásobně víc peněz, než v ČR, přičemž ceny zboží jsou zhruby stejné, jako u nás. Napadlo mě - co vlastně s tolika penězma dělají? Utrácí za služby, nebo kupují nemovitosti, drahé auta...?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.07.13 16:42

Milý jakojaa,

lidé tam utrácejí za zbytečnosti. Škoda mluvit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.07.13 16:47

Určité zboží je cenové porovnatelné, to ano, ale pak jsou atributy, které jsou tam nesrovnatelně dražší... jako je třeba bydlení, zdravotnictví, školství (především pak VŠ) apod... ale i tak si mohou dovolit koupit více a co tedy? Ano třeba právě ta auta, nejde jen o to, že luxusnější, ale často jsou pak ty dovezené, které pak jezdí u nás (to je ten rozdíl - na Západě si toto auto člověk koupí nové a u nás má pak až na tu ojetinu), nejezdí na dovolenou se zavařeným gulášem, ale většino si v hotelu platí max. snídani a stravují se po různých restauracích, což je samozřejmě dražší...atd...ale je třeba říct, že se tak nemají určitě všichni...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 25.07.13 16:48

Jak kde... A hlavně jak kdo. To je jako kdybyste se zaptal "za co utrácejí lidé v Čechách?". Někdo kupuje domy, někdo auta, někdo zbytečnosti.

Nezapomeňte, že někde je velmi drahé zdravotnictví, jinde jsou velmi drahé školy a tak rodiče celý život šetří dětem na vysokou.

Obecně mám pocit, že na západ je obvyklejší využívat nejrůznějších služeb - manikúra, časté návštěvy kadeřnice, úklid domácnosti, mytí oken, venčení psů, hlídání dětí, zahradník atd.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: bonie*
Datum: 25.07.13 18:29

Nad tímhle jsme doma také přemýšleli a došli jsme k názoru, ž oni neutrácejí zbytečně, jen je tam jiný životní styl. Je to vlastně to samé jako si mohou bulhaři lámat hlavu s tím, za co utrácíme my. Neberu v potaz milionáře ale nás obyčejné lidi. Mám v Bulharsku léta letoucí známé, jezdí sem a my k nim, tak vědí, jak žijeme. Jim naše platy cca 15000 připadají hodně velké ale když tu jsou, tak vědí, že tady je to nic. Ale u nich... je to moc. Takže třeba v UK 1500 liber je na naše moc a to i když to přepočítáme na náš způsob života. Ale to je způsob života tady ne v UK.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pt®
Datum: 25.07.13 20:01
avatar

Utrácí tam za to, na co u nás ještě dost lidí nemá. Hlavně vzdělání a to do nejvyššího věku. Určitě za dům, auto, které je nezbytné, dále za dovolené, kam jezdí pravidelně každoročně a to nejen po Evropě, ale i na jiné kontinenty. Utrácí, za paní na úklid, na žehlení atp., dále za kosmetiku, masáže, oblečení a za dobré jídlo, ovoce a zeleninu, za návštěvy restaurací, koncertů, divadel a společenského života. Určitě tvrdě pracují, ale za 14 platů ročně dokáží využívat volný čas k poznávání, učení i relaxaci. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 25.07.13 20:41
Určitě tvrdě pracují

Tohle je myslim jedna z nejvetsich fam, kterym se veri v CR. Lide jinde ve svete pracuji stejne tvrde nebo mene tvrde nez bezny pracovnik v Cechach (resp. "CR", pro moravske nacionalisty).

Co jsem tak osobne poznal, tak se tam nikdo dvakrat nepretrhne. Jsou tam typicti pracanti, stejne jako naprosti flakaci. Uplne stejne jako v CR. Prumerny pracovnik je uplne stejny tam jako v CR.

Jediny rozdil, ktery jsem mohl videt, byla organizace a efektivita prace. Maji plan, maji pomucky a naradi, ktere jim umozni delat danou praci efektivne, maji zakazky (zadne prostoje) atd. Vse samozrejme plati pro "prumerneho" pracovnika. Ja vim, ze takovi lide jsou i v CR, ale kdyz to neni bezne, tak to neni normalni.

Takze abych to shrnul - lide v CR pracuji stejne tvrde jako lide kdekoliv jinde na Zapade. Jen mozna nemaji ty podminky udelat za stejnou dobu stejne mnozstvi prace (a kdyz maji, tak za to nedostanou vzhledem k mistni cenove hladine primerene zaplaceno).

Jeste jednou uvedu, ze se bavim o PRUMERU a STANDARDNIM pracovnikovi. Takze jestli nekdo bere 50 tisic v Praze, tak je to z hlediska pracovniku v CR exot, protoze prumerny plat (resp. median) je 21 tisic.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 26.07.13 07:58
avatar

To je fakt, že tam mají v práci jiné podmínky. Technologie na úrovni, jen u nás lidé dřou většinou rukama, jako ve středověku. A těch 50 tisíc, tam mají, ale důchod = 2 tisíce eur.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 26.07.13 20:10

Tech 50 tisic bylo jen ilustrace pro pripad, ze by nekdo chtel tvrdit, ze se to v CR neda pri urcite snaze vydelat. Da se to vydelat, nepopiram to.

Ja ale psal o tom, ze to neni zdaleka typicke, protoze jinak by stredni plat nebyl tech zminovanych asi 21 tisic (polovina pracujicich lidi vydelava 21 tisic a mene, druha polovina vydelava vice nez 21 tisic).

Z toho tedy plyne, ze typicky plat v CR je 21 tisic a od toho se odviji cely stav ekonomiky - co se vyplati vyrabet, v jake kvalita, jak hodne atd., protoze tento prijem urcuje, co si lide mohou dovolit koupit a co ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.07.13 23:04
avatar

Pt, odkud máte informaci ohledně výše důchodu v €?

Pro představu uvedu údaje o důchodech z povinného důchodového pojištění v Německu

Podle mých informací se za vysoký považuje důchod ve výši 1.500 € (takový ale pobírá jej jen málo důchodců).

Předpokládaný vývoj: Důchody nově přiznávané od r. 2020 (tedy již za 7 let) se očekávají kolem (ale spíše pod hranicí) 600 €.

___ Cca 72 % důchodců pobírá důchod kolem 1.000 €, cca 36 % důchodců pobírá důchod pod 500 €, z toho cca polovina dokonce pod 300 € měsíčně.

___ V Německu si ti, kdo si to mohou dovolit hradí i soukromé pojištění, takže po sečtení státního a "soukromého" důchodu bude celkový příjem vyšší.

Nepředpokládám ale, že by si soukromě naspořili i ti, kdo ze státních prostředků pobírají nejnižší důchody.

___ Přikládám přehled z r. 2008 (dnes jsou důchody o pár jednotek až desítek € vyšší). Zajímavé je srovnání mezi západními (někdejší SRN) a východními (dříve NDR) zeměmi.

U mužů mi rozdíly nepřijdou tak markantní. Ženy z bývalých východních zemí na tom jsou viditelně lépe, protože za časů NDR odpracovaly více let (delší dobu platily důchodové pojištění) než ženy ze zemí západních.

doplněno 27.07.13 01:29:

U nás by se také našlo pár (desítek?) důchodců, kteří pobírají důchod ve výši průměrného výdělku nebo mediánu ... (Informace z jedné rodiny neznamená, že stejný důchod pobírá většina důchodců.)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 26.07.13 23:13
avatar

"ivzes", já nemám informace z tabulek, ale konkrétní z rodiny, jinak bych o tom nepsala. - pt

doplněno 27.07.13 07:13:

"ivzes", opravdu se nejedná jen o pár důchodců, ale o důchodce, kteří pracovali v určité třídě, či skupině a to se opravdu nejedná o jedince.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 25.07.13 20:49

Na puvodni dotaz, za co vlastne lide utraci: vetsina lidi bydli ve svem dome (hypoteka) nebo plati (v pomeru v CR) drahy najem, dale maji auto na leasing (kupuji si nova auta ne jako Cesi, kteri od nich kupuji ojetiny), kupuji si v prumeru drazsi auta (Mercedesy, BMW, Jaguary, Audi, ...), plati skolne na univerzitach, plati letecke zahranicni dovolene s plnou penzi, vice utraceji v restauracich a za zabavu (kina, sportovni utkani, koncerty), casteji si kupuji nejnovejsi elektronicke novinky (mobily, notebooky, televize, ...), sem tam si mohou dovolit jednou za cas znackove obleceni, obuv nebo doplnky (kdo si koupi treba Gucchi v CR, ze?).

Jsou neustale masirovani reklamou, takze si opravdu mysli, ze kazde X roky si musi koupit novy vyrobek Y, protoze ten stary maji uz jen zoufalci a tento novy moderni je neco, co kazdy "normalni" clovek potrebuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 25.07.13 20:52
Cili je to skoro uplne stejne jako s temi Bulhary v Cechach, jak uz tady nekdo spravne naznacil. Proste lide na Zapade kupuji prakticky to same, jen je to obecne drazsi verze daneho zbozi (tedy skutecny $120 Nike versus cinske tenisky), kupuji to casteji a nove.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: bonie*
Datum: 25.07.13 22:01

Ale tím, že utrácejí, podporují... výrobce, služby.. prodej... a tak můžou vydělávat... a utrácet

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 25.07.13 22:56
Ano, takhle funguje ekonomika :) Kdyz nikdoi nei nekupuje, tak se to ani nemusi vyrabet a ani nikoho zamestnavat, kdo by to vyrabel a takovy clovek pak nema penize, aby si neco koupil, takze se nic vyrabet nemusi atd. stale dokola.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.07.13 07:20
avatar

Žijí. Kupují to, co potřebují. Oblékají se v obchodech a ne u Vietnamců, chodí do obchodů a ne ve čtvrtek do Kaufalndu, zajdou si na jídlo a nevaří z potravin v akci, koupí podle složení ne podle ceny, sjednají si paní na umytí oken, oraváře na pokažené a nemusí opravovat laicky a bez vybavení, nechají si vymalovat i s úklidem, dají do čistírny (kdy jste kdo dal naposledy něco do čistírny?), jedou na dovolenou se stravou a nešudlí paštiky, zajdou si na kulturu, na večeři.:D Prostě neberou peníze jako věc, ale jako prostředek k pohodlnému životu. Chtěla bych to chvíli zažít. Alespoň chvíli nemuset počítat. Nechci diamanty a norkový kožich. Stačila by mi dovolená bez starostí a počítání. A nemusí to být na Havaji. *sok*

Ohodnoceno: 2x
 
Od: luke237
Datum: 26.07.13 20:02

Ja myslim, ze to "nepocitani" penez je jen vas dojem.

Stejne jako si Bulhar o Cechovi mysli, ze vzhledek k prijmum nemusi pocitat penize (vsichni vime, jak to ve skutecnosti je), tak si Cech mysli o zapadoevropanovi, ze ani on nemusi svoje vydaje pri svych vydelcich pocitat.

Zapadoevropan proste jen uvazuje v jine cenove hladine (napr. pro nej "dovolena" znamena "v luxusnim hotelu na plazi s plnou penzi" a ne "v kempu s vlastnim varenim" a take se pta: mam k dispozici tech 1000 dolaru/euro, abych si tu dovolenou mohl zaplatit?). Takhle to je se vsim. Mam 200 euro na to, abych si koupila kabelku (mysli znackovou kabelku od XYZ)? Mam 100 euro abych se mohl jit v sobotu vecer bavit? Tim mysli jit s prateli do klubu a dat si tam jidlo a par napoju a ne se s nima potkat u nich doma nad misou bramburek a sklenici Coca-Coly. Atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 26.07.13 21:59
avatar

Zrovna dneska sem se bavil s kolegou v praci o dovolene, kam se chysta a tak a ma naplanovanou jednu dovolenou s rodinou nyni na Tenerife za 4000 liber (cca 120000Kc) a na zari potom jeste jednu dovcu s manzelkou po Evrope, za kterou by podle jeho slov nechtel dat vic, jak 2500 liber (asi 75000Kc).

Mimo to dal na jare pric Boxtera a kopil si na dojizdeni do prace Careru 911.

Neni to zadny vedouci pracovnik, ani nic podobneho. Jednoduse specialista ve svem oboru.

Takze za tohle utraceji.

-

Na druhou stranu, mluvil o tom, jak byl na jare s rodinou v karavanu rodicu, ktery maji nekde nastalo upichnuty u more a na dotaz, proc zrovna tam (pac tam to more neni zrovna nic moc), tak mi rekl ze proto, ze to bylo bydleni zadarmo.

Takze takhle premysleji.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: luke237
Datum: 26.07.13 22:15
To musi byt nejaky spickovy odbornik (IT, finance, mozna nejaky inzenyr elektroniky, ...), protoze Porsche Carreru (nebo Boxtera) si rozhodne normalni clovek v Anglii nekupuje. Stoji totiz neco kolem 75 tisic liber.

Zvlast kdyz neni na nejake vedouci pozici, kde ho zivi prace jinych, ale na pozici, kde ho zivi vlastni prace (tedy to, co kazdy den vytvori vlastnima rukama).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 27.07.13 08:25
avatar

U firmy, kde momentalne pracuji stoji na zamestnaneckem parkovisti kazde rano minimalne 5 porsche. A ani osotatni auta se nenechaji prilis zahambovat.

Jeden monter z dilen jezdi napr. v Nissanu gt-r. Mzdy jsou tu urcite nadprumerne, ale jde pouze o lepsi strojirenskou firmu.

A napriklad sef toho, co jsem o nem mluvil, jezdi do prace v golfu gti z roku 89.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 27.07.13 09:20
Tak to mas misto, ktere ti asi zavidi i spousta Anglicanu, o tech spoustach Cechu sbirajicich v Anglii jahody nebo cokoliv jineho, ani nemluve.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 26.07.13 22:31

Já mám takovou zkušenost, že aby lidi moc nezbohatli, je tady stát, který různě reguluje, tak aby penízky zase vytáhl z lidí zpět.

Příklad: inflace, rostoucí ceny energií, různé daně, poplatky aj.

Západní státy jsou bohaté také proto, že ve své době kolonizovali a mají profit z aktivit ve třetích zemích...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.