Zaměstnavatel odmitá poslat vyplatu

Od: Datum: 25.07.13 01:04 odpovědí: 3 změna: 25.07.13 16:41

Prosím, mám prosbu. Chodila jsem na brigádu do jednoho obchodu, smlouva DPP mi koncila 30.června. a byla jsem s pani domluvena, ze můžu chodit dal. Ale nějak jsme se nepohodli kvuli prodloužení smlouvy a tak jsem tam byla vesmes jednu smenu zadarmo v červenci a pak jsem tam již nedošla. Podle smlouvy výplatní den je 20. dne dalšího měsíce. Penize mi však za odpracovaný červen nedošly. Psala jsem paní sms, bylo mi napsano, ze o víkendu je posílala, uplynuly další 3 dny a došel mi email, že se mam stavit osobne... s tím, že ji v kase chybí penize a tak proto to musí se mnou vyřešit. A pry musím podepsat smlouvu na ten jeden den. Podotýkám, že žádné peníze bych si nedovolila vzít! A k tomu na prodejně jsou další 3 lidé denně a kasa se počítá jednou za týden. Tudíž od té doby uplynuly již 4 týdny a ted mi píše toto. Nevím jak reagovat. Co čekat...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.07.13 02:03
avatar

DPP není smlouva, jde o dohodu o práci konané mimo pracovní poměr (DPP = dohoda o provedení práce).

Termínem splatnosti je celý měsíc červenec, poté má zaměstnavatel ještě zákonnou lhůtu 15 dnů.

Teprve pokud Vám odměna nepřijde do 15. srpna včetně, můžete 16. srpna začít záležitost řešit. (Já bych začala písemnou výzvou k zaplacení dlužné odměny.)

Tedy začít můžete hned, ale zaměstnavatel zatím není v prodlení.

doplněno 25.07.13 02:13:

Pro úplnost: Obdobím splatnosti mzdy (dříve termínem splatnosti) je podle zákoníku práce celý následující kalendářní měsíc. Výplatní termín určuje zaměstnavatel, který jej může i měnit. (Jde o dva různé pojmy.)

___ K "chybějícím" penězům:

Uzavřela jste se zaměstnavatelem dohodu o odpovědnosti (tzv. hmotnou odpovědnost)?

doplněno 25.07.13 16:39:

Pokud jste neuzavřela dohodu o odpovědnosti, nemusí Vás chybějící peníze zajímat. Je na majitelce, aby prokázala případné zavinění z Vaší strany

Zaměstnanec sice odpovídá za škodu způsobenou zaměstnavateli, ale bez dohody o odpovědnosti mu zaměstnavatel musí zavinění prokázat.

V případě dohody o odpovědnosti byste naopak musela prokazovat Vy, že jste škodu nezavilnila.

Pokud byste si ke dni nástupu a ukončení zaměstnání nevyžádala předávací inventury, ručila byste za případné manko zjištěné od předchozí inventury i za manko zjištěné až další inventurou (klidně i několik týdnů až měsíců zpětné nebo do budoucna).

___ Budete-li někde muset uzavřít dohodu o odpovědnosti, vždy písemně žádejte o předávací inventuru při nástupu i při skončení pracovního poměru či dohody.

___ Zaměstnavatelka Vám nesmí z odměny nic strhnout bez Vašeho písemného souhlasu (musela byste s ní uzavřít písemnou dohodu o srážkách).

Trvejte na vyplacení sjednané odměny, v případě škody pak na jejím prokázání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: katkahor
Datum: 25.07.13 08:34

Prominte, za ty moje pojmy...
Neuzavřela jsem žádnou dohodu o odpovědnosti... tam je problem ten, že ta majitelka stejně nespočítá peníze, nebot tam ani nejde udělat nějaká inventura, vše co se prodává kasíruje na listku se jako: zboží neuvedeno... a cena Kč.
Ale nechápu na jaké základě mě může obvinit, když každý tyden kasu osobně počíta, a já tam již v červenci nebyla..
NO tedy, zatím se s ní budu bavit písemnou komunikací, že čekám na penize, které dle DPP mám dostat.

Datum: 25.07.13 16:41
avatar

Určitě s touto majitelkou pouze písemně! Uchovejte i SMSky a e-maily pro případný spor. Začněte písemnou výzvou k zaplacení dlužné odměny (o "škodě" se nezmiňujte).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.