Podpora v nezaměstnanosti - jak ji ÚP počítá?

Od: Datum: 23.07.13 20:27 odpovědí: 5 změna: 23.07.13 21:42

Ke konci roku 2012 jsem byl propuštěn z práce z důvodu snižování stavu. (v této práci jsem měl relativně vysoký plat)

Dostal jsem odstupné ve výši 3 měsíčního platu. Na úřadu práce jsem tedy od 1. ledna 2013. Podpůrčí doba vzhledem k odstupnému mi začala od 1. dubna 2013.

Za měsíc duben jsem obdržel podporu v nezaměstnanosti ve výši 65% mzdy - až potud je to v pořádku.

Od 1. května jsem si našel novou práci. Z důvodu velmi nízké mzdy jsem ještě ve zkušební době podal k poslednímu červnu výpověď. Od 1. července 2013 jsem tedy opět registrován na ÚP. Nicméně ÚP mi oznámil, že další podpora v nezaměstnanosti se bude vypočítávat ze mzdy u posl. zaměstnavatele.(čili tam, kde jsem pracoval květen, červen)

K mé smůle pak podpora vychází VELMI NÍZKO, ani ne 3tis. korun!

Je to v pořádku? Dá se proti tomu ohradit, odvolat?

Dle mého názoru by měly podporu v nezaměstnanosti zohlednit i vzhledem k předchozímu zaměstnavateli z roku 2012 a podporu nějak zprůměrovat...

doplněno 23.07.13 21:24:

Existuje způsob, jak to navýšit?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.07.13 20:49

Mně kdysi nechali dočerpat podpůrčí dobu z předchozí registrace na ÚP. U Vás by to tedy bylo dobré, byl byste na tom líp, ale myslím, že teď už to nedělají a počítají to opravdu za poslední tři měsíce, tzn. tak jak jste popisoval, budou to pro Vás jen ty 3 tisíce.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 23.07.13 20:49

Nedá. Podpora se vždy stanoví z posledního výdělku. Navíc už nebudete mít nárok na celou podpůrčí dobu, ale jenom na zbytek podpůrčí doby nevyčerpané při první registraci.

doplněno 23.07.13 20:57:

Ve zkušební době se pracovní poměr ruší, to není výpověď, jde o jiný způsob ukončení pracovního poměru.

Jaký výdělek Vám pro úřad práce potvrdil nový zaměstnavatel?

Rozhodným obdobím pro zjištění průměrného výdělku bylo v tomto případě 1. kalendářní čtvrtletí, kdy jste u tohoto zaměstnavatele ještě nebyl zaměstnán. Nepotvrdil Vám zaměstnavatel výdělek pravděpodobný?

___ Více informací k registraci na ÚP i k podpoře (Portál MPSV)

doplněno 23.07.13 21:34:

Nemyslela jsem konkrétní částku, zajímalo mne, jestli Vám zaměstnavatel potvrdil průměrný (počítá se z výdělků předcházejícího kalendářního čtvrtletí), nebo zda použil výdělek pravděpodobný.

Pravděpodobný výdělek = kolik byste si pravděpodbně vydělal, kdybyste v rozhodném období pracoval.

___ Podle mne spočtená podpora uvedenému výdělku odpovídá.

Podpora ve výši 65 % se vyplácí jenom první dva měsíce, další dva měsíce jde o 50 % a po zbytek podpůrčí doby se vyplácí 45 %.

doplněno 23.07.13 21:53:

Není to možné.

Datum: 23.07.13 21:14

Jaký výdělek Vám pro úřad práce potvrdil nový zaměstnavatel?

cca řádově 8500 čistého :(:(

Co znamená výdělek pravděpodobný?

Datum: 23.07.13 21:42

Ano, poslední zaměstnavatel mi potvrdil průměrný příjem. Ale o to tady vůbec nejde.

Řeším něco jiného. Jde mi o to, zda je možné výpočet podpory v nezaměstnanosti stále vztáhnout k předposledním zaměstnavateli(viz moje otázka). Jedině tak by se podpora navýšila na přijatelnou úroveň.

Podle mne spočtená podpora uvedenému výdělku odpovídá.

...ano, ale to je mi opravdu na h...

Datum: 23.07.13 20:55

Ano, je to takto v pořádku. Podpora se vypočítává vždy z nového výdělku. Tudíž Vy dočerpáte zbytek podpůrčí doby, protože jste ji celou nevyčerpal. A na závěr upřesním - ve zkušební době se nedává výpověď. Ale dochází ke zrušení prac. poměru ve zkušební době.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.