Při-výdělek při zaměstnání

Od: Datum: 21.07.13 16:01 odpovědí: 7 změna: 23.07.13 02:01

Zdravím, jsem zaměstnán u dvou zaměstnavatelů na poloviční úvazek a ve volném čase bych chtěl využít "svého umu" k výrobě jistého neobvyklého zboží. Rád bych to vše realizoval (pro klid v duši) tak nějak ne načerno. Chtěl bych se tedy zeptat, jak bych měl vše provést za předpokladu, že nemám živnostenský list (neplánuji ho a ani nevím jaký bych měl mít), roční obrat očekávám docela velký (desítky tisíc) a hodlám prodávat i za hranice (pro začátek jen EU).

Je-li ve schopnostech zdejších uživatelů mi poradit, tak budu vděčný!

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 21.07.13 19:38

Bez ŽL si můžete přivydělat do 20 tis. ročně bez nutnosti cokoliv hlásit atd. Pak už máte smůlu a živňosťák vás nemine a podání daňového přiznání je jasný.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 21.07.13 20:28

Vzhledem k předpokládanému zisku (obrat je něco jiného) se bez živnostenského oprávnění neobejdete.

Pozor na to, že pokud jste zaměstnán, nesmíte si vydělávat (být zaměstnán u jiného zaměstnavatele) ani podnikat v oboru půobnosti svého zaměstnavatele (obor jeho působnosti nejdete v rejstříku) bez předchozího písemného souhlasu zaměstnavatele.

Ohledně začátků podnikání doporučuji web JakPodnikat.cz, kde najdete podstatné informace pěkně pohromadě.

Od: sondellisimo
Datum: 21.07.13 22:27

Měl bych vě otázky:

1) Když bez ŽL, tak jak (pokud vůbec nějak) musím dokládat, že jsem nepřekročil 20 tis. Začátek bych asi udělal bez ŽL, takže by mě zajímalo i jak to realizovat - prostě do určité doby (do dosažení zisku 20tis.) dělat jakoby na černo a pak zařídil ŽL, atd.?

2) V konfliktu se zaměstanvatelem to není, takže to je v pohodě. Na JakPodnikat.cz jsem si sice něco přečetl, ale nezmoudřel jsem z toho. Jeden obor činnosti by padl do živnosti volné (bod 29 přílohy 4 živnostenského zákona), další ale spadá do živnosti řemeslné - vzdělání na to nemám a praxi taky ne, takže jsem asi namydlenej, že? :)

Tudíž asi nejlepší mít známého v daném oboru, vyrábět to přes něj a část zisku mu nechat jako provizi, že? :(

Od: uska®
Datum: 21.07.13 23:44

1. Když nepřekročíš 20 tis ročně v hrubém, ne v zisku, tak nic nedokládáš, nehlásíš. Když budeš mít za rok hrubý příjem 20 001,- Kč, tak zdaníš vše, nikoliv jen jednu korunu.

V tom samém roce bych si netroufla udělat živňosťák. Takže letos 20 tis bez ŽL a od nového roku ŽL.

2. Na druhou otázku jsi si odpověděl sám. Není praxe, není vzdělání, takže žádný ŽL. To by musel být fakt moc dobrej známej, aby nesl odpovědnost za tvoje podnikání. Dřív nebo později byste se stejně rozešli ve zlém.

doplněno 22.07.13 10:06:

cyril - prozraďte jak podnikat (řemeslná živnost) dle jiných předpisů než dle Živnost. zákona? Výdyť tohle by zajímalo mnoho lidí jak si oficiálně přivydělat, já to neznám? Díky

doplněno 23.07.13 09:48:

cyril - já sem nic necpu. Tohle je dotaz tazatele na řemeslnou živnost - . . . ale spadá do živnosti řemeslné - vzdělání na to nemám a praxi taky ne, takže jsem asi namydlenej, že? Takže já jsem pořád u původního dotazu, ale vy úplně mimo ,pokud ovšem neznáte nějaký způsob jak podnikat u této živnosti bez ŽL.

Datum: 23.07.13 02:01

Proč sem cpete "řemeslnou živnost"? O té u mne nepadla jediná zmínka!

Co takhle např. znalci, advokáti, lékaři, sdělovací a komunikační prostředky a spousta jiných na které se živ. zákon nevztahuje.

Datum: 22.07.13 00:01

Schopnosti zdejších uživatelů jsou nesmírné a poradit můžu i to, že legálně se nechá podnikat i bez ŽL, to jest podle jiných předpisů než je zákon o živnostenském podnikání. Ovšem bez konkrétních znalostí se radí jen obecně a těžko.

Od: sondellisimo
Datum: 22.07.13 20:07

To mě by to taky zajímalo. Předem díky. :)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.