Kontrola dodržování zákoníku práce

Od: Datum: 18.07.13 11:26 odpovědí: 7 změna: 18.07.13 15:32

Zajímá mě, jestli má smysl dát podnět na příslušný úřad práce, že v určité firmě není dodržován zákoník práce. Myslíte si, že by se tím někdo z úřadu práce zabýval, nebo že by na to nereagovali?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 18.07.13 11:31

To záleží na vás, jak se vás to dokýtá, nakolik vám to jednání vadí. Podepíšete se, nebo to bude anonym? A nemělo by to být spíše na orgán inspekce práce?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zamestnanec007
Datum: 18.07.13 11:37

Kidně se pod to podepíšu. Jsem takový hrdina mimojiné proto, že už tam nepracuju :) Je možné, že porušování zákoníku práce neřeší ÚP, ale příslušný inspektorát práce. Spíše mě zajímá, jaké jsou zkušenosti s takovými stížnostmi.

Od: ron*
Datum: 18.07.13 11:39

Úřad práce za nedodržováním ZP nezabývá, stížnost podejte na oblastní Inspektorát práce. A smysl to určitě má, cítíte-li potřebu nedodržování ZP řešit..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.07.13 12:51
avatar

Porušuje-li zaměstnavatel zákoník práce, má smysl dát podnět ke kontrole inspektorátu práce (ÚP se tímto již několik let nezabývá).

Inspektorát kontroly plánuje a je možné, že se k tomuto zaměstnavateli dostane až někdy příští rok.

Podepíšete-li podnět a uvedete-li svou adresu, můžete rovnou v podnětu požádat o písemné vyrozumění o kontrole.

___ Ve většině případů vedou kontroly ke zlepšení situace.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.07.13 13:19

Dobrý den, nevím, jak se zachováte Vy, ale já jsem udělala něco podobného. Porušuje se u nás zákoník práce ve velkém a těm na vedoucím místě to bohužel vůbec nevadí. Já jsem to nemohla vydržet a ozvala se právníkovi a ten v mém zastoupení se obrátil na Inspektorát a provedli kontrolu. Jak myslíte, že to dopadlo? Kontrola se nahlásila dopředu a samozřejmě nezjistili žádné pochybení. A já dnes dostala výpověď. To máme zákony, že?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marf
Datum: 18.07.13 15:21

Před 10 lety jsem upozornila řádně písemně na ohrožení zdraví (šlo o zrak - glaukom), nedodržení bezpečnostních předpisů, neboli bincem. Ve vedlejší místnosti jsme měly bílý povlak v očích. Hydroxamové kyseliny.

Vyhověli mi, ale kariéra zastavená. No a tu reorganizační výpověď jsem obdržela po výměně vedení také. Totáč neskončil, poctiví pořát musí džet pusu a krok. A nechat si likvidovat zdraví, ten binec, i když jiný, tam totiž běží pořát. Rychle rezaví předměty v místnosti. Tak jsem vlastně souhlasila s koncem vlastního rezivění.

Nedodržování zákonů z pracovního procesu se podle Spolku pracovních agentur má hlásit na MPSV. Třeba i diskrimainace a pod.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.07.13 15:32
avatar

Spolek pracovních agentur?

Nedostatky ohledně zdravotní závadnosti pracovišť a prohřešky proti bezpečnosti zaměstnanců řešit bezpečnostním technikem a s hygienou práce, nikoliv s MPSV.

Porušování zákoníku práce má na starost SÚIP (inspektorát práce).

Z MPSV by sice podněty postoupili na příslušná místa, ale záležitost by se tím zbytečně prodlužovala (o týdny až měsíce).

doplněno 18.07.13 15:36:

Že by Asociace pracovních agentur?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.