Úřad práce, kdy dojít?

Od: Datum: 17.07.13 09:21 odpovědí: 6 změna: 17.07.13 23:17

Dobrý den,
prosím, poradte. Nyní jsem dostudovala vysokou školu. Je mi 26 let. Skola mi řekla, že do konce července za mě platí zdravotní. Předpokládám, že bych měla navštívit úřad práce. Musím jej navštívit k datu 1. srpna? A mohu žádat o podporu, když jsem během studia i pracovala? Popřípadě když si najdu brigádu na DPČ, už neplatím zdravotní pracáku?
Děkuji moc. Snad jsem to napsala srozumitelně. Magda


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 17.07.13 09:32

Dobrý den.

Ano, pokud jste v měsíci červnu ukončila studium státní závěrečnou zkouškou, platí status studenta ještě celý následující měsíc, jste tedy v červenci státním pojištěncem. Evidence na Úřadu práce není povinná, ale je po Vás výhodná právě kvůli platbě zdravotního pojištění.

O podporu v nezaměstnanosti žádat můžete, ale musíte prokázat, že jste v rozhodném období (poslední dva roky před evidencí na UP) získala zaměstnáním či jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění alespoň 12 měsíců.

Tuto skutečnost doložíte Potvrzením o zaměstnání (zápočtový list, evidenční list důchodového pojištní) nbo potvrzení o výkonu samostatné výdělečné činnosti (potvrzení od OSSZ).

Nezapomeňte oznámit své zdravotní pojištovně datum ukončení studia a počátek evidence na Úřadu práce.

doplněno 17.07.13 10:43:

Zdravotní pojistné 1.080,- měsíčně odvádíte své zdravotní pojišťovně. Číslo účtu a potřebné náležitosti Vám sdělí tedy přímo Vaše zdravotní pojišťovna. Sociální pojištění neodvádíte vůbec. Do případného nároku na podporu v nezaměstnanosti se započítavá veškerá výdělečná činnost důchodově pojištěná, jak už jsem psala výše. Jednoduchá pomůcka: je-li Vám zaměstnavatelem vystaven Evidenční list důchodového pojištění, je tato doba výdělečné činnosti důchodově pojištěna.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: axus®
Datum: 17.07.13 09:41
avatar

Ron Ti odpovedel a ja bych pouze doplni, ze po ukonceni VS byva mnohem vyhodnejsi jit pracovat nez jit na pracak.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.07.13 09:44

Souhlasím. Na jednu stranu chápu snahu udělat si poslední prázdniny, na druhou je ale dobré nevypadnout z tempa. Domnívám se také, že takových lidí bude vícero a po prázninách bude větší zájem o práci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: magda123
Datum: 17.07.13 10:04

Já to chápu, že nejlepší je pracovat, ale nevím zda mi to doba dovolí. Jinak tedy pokud nepujdu na pracák, zdravotní a sociální odvádím komu?
Započítává se do podpory i smlouva DPČ?
Mockrat dekuji.

Od: pt®
Datum: 17.07.13 10:15
avatar

Na to, že máte VŠ, máte malé povědomí o tak základních věcech. Přečtěte si ještě jednou, co píše "ron", je to po lopatě. Pokud nepůjdete do evidence ÚP, tak se zdravotní poj. platí zdrav. poj., kde jste pojištěna a musíte si tam osobně dojít. Soc. poj. platit nemusíte, ale můžete si jej platit dobrovolně, to chce opět osobní návštěvu na správu soc. zabezpečení. - Abyste měla nárok na vyplácení podpory v nezaměstnanosti, musíte doložit, že jste byla v posledních dvou letech soc. pojištěna. - pt

doplněno 18.07.13 09:23:

Já odpovídala paní, formou jejich výrazů, pro rychlejší pochopení, ale samozřejmě se jedná o důch. poj. - pt

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.07.13 23:17
avatar

Pro Pt: Sociální pojištění si nikdo nemůže hradit sám. Dobrovolně se lze přihlásit pouze k důchodovému pojištění.

___ K dotazu:

Jestli Vám jde jenom o úhradu zdravotního pojšitění státem, stačí se na úřad práce zaregistrovat až poslední pracovní den následujícího měsíce.

Jestli studium skončilo v červnu, stačí se zaregistrovat v pátek 30. srpna. (Pozor: V pátek jsou kratší úřední hodiny.)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.