Práce přesčas

Od: Datum: 16.07.13 09:41 odpovědí: 2 změna: 16.07.13 16:17

Dobrý den, u nás v práci se dělá na směny (ranní odpolední) se zkrácenou prac.dobou 33h./týdně (tedy zkrácenou pouze papírově, v reálu děláme víc než 8 h.-dokonce i přes přestávku). Nyní je ale častou praxí, že pokud má jeden pracovník např. dovolenou, druhý musí jeho směnu odpracovat za něj. není to nic nepředvídaného, je to plánováno dopředu - náhradu za chybějícího pracovka nedostaneme. Mnohdy i sím, že nám zkrátí prac.dobu např. o hodinu, ale nápň práce zůstává stejná, tedy pracujeme hodinu zadarmo. Je to zcela v pořádku nebo se mohu nějak bránit? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 16.07.13 10:12

Dobrý den.

Zaměstnavatel je povinen evidovat pracovní dobu zaměstnanců, ať už elektronickým docházkovým systémem či ručně. Evidence docházky prokazatelně dokáže, kolik hodin jste skutečně odpracovali.

Práce přesčas je práce konaná zaměstnnacem na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem nad stanovenou týdenní pracovní dobu a konaná mimo rámec rozvrhu jeho pracovních směn. Zaměstnavatel může práci přesčas nařídit jen výjimečně, a to do 8 hodin v každém jednotlivém týdnu a do 150 hodin v roce. Za práci přesčas náleží odměna za vykonanou práci + příplatek za práci přesčas.

U zaměstnanců s kratší pracovní dobou (na tzv. částečný úvazek) je prací přesčas až práce nad stanovenou týdenní pracovní dobu. Těmto zaměstnancům nelze práci přesčas nařídit, což platí i o každé práci nad rámec jejich kratší pracovní doby.

Pokud se dohodnete na práci nad rámec plánované pracovní doby, náleží vám základní mzda za odpracované hodiny + za práci "přesčas" možnost vyčerpání náhradního volna. V případě, že si náhradní volno z jakýchkoliv důvodů do 3 měsíců nevyčerpáte, náleží vám i příplatek za přesčas, ale až nad rámec běžné týdenní pracovní doby.

Bránit se můžene na Inspektorátu práce.

doplněno 16.07.13 10:22:

Ještě doplním: ( § 88 ZP ) Přestávky v práci na jídlo a oddech se do pracovní doby nezapočítávají a nejsou tedy ani placeny. Musí však být poskytovány, a to v délce nejméně 30 minut po každých nejdéle 6 hodinách nepřetržité práce. Výjimkou jsou práce, které nemůžou být z provozních důvodů přerušeny, pokud i bez přerušení provozu nebo práce mají zaměstnanci přiměřenou dobu na jídlo apod. Tato doba není přestávkou v práci, protože i při jídle (odpočinku) tento zaměstnanec pracuje.

Jestliže je přestávka v práci rozdělena na více částí, musí být alespoň jedna její část nejméně 15 minutová.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.07.13 16:17
avatar

Ohledně práce přesčas a možnosti jejího nařízení zaměstnancům s kratším pracovním úvazkem s Vámi souhlasím: Těmto zaměstnancům nelze práci přesčas nařídit.

S pracovní dobou to ale vidím jinak. Pracovní dobu určuje zaměstnavatel, který může zaměstnancům s kratším úvazkem nařídit i práci nad sjednanou výši úvazku. Maximálně však do výše stanovené týdenní pracovní doby (max. do 40 hodin týdně).

___ Pro tazatele:

Vypadá to na porušování zákoníku práce ze strany zaměstnavatele. Situaci můžete řešit několika způsoby:

(1) Písemnou výzvou zaměstnavateli k nápravě

(2) Jsou-li u Vás odbory, můžete se obrátit na ně. Není-li u Vás odborová organizace, můžete se obrátit na některou odborovou organizaci v okolí.

(3) Podat písemně podnět (lze i anonymně) na inspektorát práce. (V tomto případě se obrňte trpělivostí, inspektoráty práce toho nyní mají hodně, k Vašemu zaměstnavateli se mohou dostat třeba až za rok.)

___ Není-li u Vás docházka sledována elektronicky, bylo by dobré si vést vlastní evidenci odpracovaných hodin, kterou si s kolegy navzájem potvrdíte. (Nejlépe na konci každého týdne, abyste si nemuseli pamatovat celý měsíc.)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.