Může personální agentura strhnout část mzdy?

Od: Datum: 15.07.13 12:51 odpovědí: 9 změna: 16.07.13 16:43

Dobrý den, je možné, aby mi personální agentura jako brigádníkovi strhla cca 50% ze mzdy, která mi za příslušný měsíc příslušela? Ve smlouvě nic takového není ani jsem o ničem podobném nebyl informován. Jedná se o personal. agenturu, která je členem Asociace poskytovatelů personálních služeb a měla by tedy být solidní.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: koukolik
Datum: 15.07.13 13:04

Tak tam zavolejte a nechte si to vysvětlit. Záleží také na tom, jakou máte smlouvu Dohoda o PČ, Dohoda o PP, Pracovní smlouva ...

Tak i tak je ale 50% hodně na jakoukoliv smlouvu. Nebyla tam nějaká pokuta? Pozdní příchod do práce, vynechaná směna, pozdě doručený výkaz?

Ohodnoceno: 0x

Od: cjethe02
Datum: 15.07.13 13:15

Dohoda o PČ. Pokuta žádná nebyla. Napadlo mě jen to, že pracovní doba při této smlouvě nemá přesáhnout 20 hodin týdně. Což byla v praxi samozřejmě blbost, pracoval jsem v týdnu od pondělí až do soboty a 8 hodin denně. Ve smlouvě je uvedeno - Rozsah pracovní doby zaměstnance bude činit maximálně polovinu stanovené týdenní pracovní doby počítáno průměrně za dobu, na kterou byla tato dohoda uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů.

Takže teoreticky se dá usoudit, že mi polovinu platu strhli, protože podle zákona jsem měl být v práci jen 20 hodin týdně, což se ale nedělo a do práce jsem musel docházet na osm hodin denně, jinak by mne vyrazili.

Datum: 15.07.13 14:45

To vypadá logicky. Ale co vím, řeší se takový případ často vyšší vykázanou hodinovou sazbou. Takže opravdu nezbývá než dotaz přímo na agenturu

Datum: 15.07.13 14:02

Žádný zaměstnavatel, tedy ani personální agentura nesmí zaměstnancům ukládat žádné pokuty a s výjimkou zákonných srážek (daně, pojištění, exekuce) nesmí ze mzdy (zde odměny) nic srazit bez souhlasu zaměstnance (bez písemné dohody o srážkách).

Výjimkou je zpětné přehodnocení dovolené, na niž zaměstnanci nevznikl nárok, na neplacené volno. (Např. v případě, že by zaměstnanec v létě vyčerpal celou dovolenou a poté by pracovní poměr skončil před koncem kalendářního roku.)

Vyzvěte agenturu písemně k doplacení dlužné odměny (např. formou mimořádné odměny) a k nápravě do budoucna. Případně se s agenturou dohodněte o jiném pracovně právním vztahu (např. pracovním poměru na dobu určitou).

Na základě DPČ můžete průměrně odpracovat max. 20 hodin týdně. Vyžaduje-li zaměstnavatel, k němuž jste byl přidělen, více času, měla by tomu agentura přizpůsobit smluvní vztah.

Odhaduji však, že agentura nebude chtít nic měnit, aby Vám nemusela platit dovolenou.

___ Doporučuji obrátit se na inspektorát práce (i anonymně) s podnětem ke kontrole jak u agentury, tak u zaměstnavatele, k němuž jste byl přidělen. Zákoník práce podle mne porušují oba.

doplněno 15.07.13 14:18:

Také mne napadlo, že agentura výplatu odkládá na období, kdy pro Vás zaměstnavatel bude mít méně práce. Ale takový postup není správný. Odměnu za vykonanou práci Vám musí vyplatit stejně jako ostatním zaměstnancům (do konce následujícího kalendářního měsíce).

Kromě toho "průměrných 20 hodin týdně" znamená, že klidně můžete některý měsíc odpracovat více hodin a jiný měsíc méně nebo žádné. Odměna by vždy měla odpovídat skutečně odvedené práci.

___ Poznámka:

Zaměstnanecké agentury a zaměstnavatelé využívající jejich služeb mne pěkně štvou. Obě strany zneužívají situace na pracovním trhu (málo pracovních míst) k vykořisťování zaměstnanců.

Přestože zaměstnavatel nesmí činit rozdíl mezi kmenovými a agenturními zaměstnanci, nedodržuje to většina zaměstnavatelů (minimálně ve formě pracovně právního vztahu a v nároku na dovolenou).

Ohodnoceno: 2x

Datum: 15.07.13 14:09

Napadlo mne, zda to neudělali jen tak, že za příslušný měsíc mi vyplatili 80 hodin a ten zbytek převedou do dalšího měsíce a vyplatí mi ho příště? Nic jiného mne nenapadá. Ve smlouvě o žádné provizi pro agenturu není napsaná ani čárka a pokud bych dělal pro klienta polovinu času pracovní doby zdarma, tak to je normálně otroctví.

Datum: 15.07.13 14:24

Fakt je ten, že po prvním měsíci jsem po dohodě obou stran smlouvu ukončil, takže klient už pro mne žádnou práci nemá.

Předpokládám a doufám tedy, že zbytek mzdy mi bude proplacen následující měsíc, pokud ne, tak mi nezbude nic jiného než se nějak bránit, protože je naprosto nemyslitelné, aby agentura někomu strhla polovinu mzdy ve svůj prospěch, aniž by o tom byla zmínka ve smlouvě. Každopádně budu muset požadovat vysvětlení od samotné agentury. Jen mě napadlo, zda by se zde neobjevil někdo, kdo měl podobný problém.

Datum: 15.07.13 14:43

ivzez, na první pohled to opravdu vypadá jako zneužívání situace, ale troufám si tvrdit, že kdyby zaměstnavatelé neměli možnost využít těchto vedlejších pracovních poměrů, tak ty místa neposkytnou vůbec a budou se je snažit zalepit vyšším vytížením a nižší mzdou vlastních zaměstnanců.

Přijmout při současné výši odvodů z mezd a dalších povinnostech zaměstnavatele člověka na HPP a dobu neurčitou je velmi nákladná záležitost

Datum: 15.07.13 16:12

Na zneužívání situace to nevypadá, zneužíváním situace to je. Zaměstnavatel přece nemusí zaměstnance přijímat rovnou na dobu neurčitou, může s ním uzavřít smlouvu na dobu určitou.

Ono to bohužel na první pohled není tak viditelné, ale zaměstnavatelé zaplatí agenturám totéž (možná i více), než nač by je přišly povinné odvody a dovolená zaměstnance.

A odnáší to zaměstnanec, který si takto akorát zhuntuje zdraví a nemá nárok (téměř) na nic (ještě jsem se např. nesetkala s tím, že by zaměstnavatel uznal agenturnímu zaměstnanci pracovní úraz).

___ Chápu, že zaměstnavatelé chtějí ušetřit, ale nemělo by to být na úkor zaměstnanců. Bez nich bych přece žádného zisku nedosáhli.

Od: fram
Datum: 16.07.13 16:43

Agentury jsou opravdu ničemné, například nepouštějí do konkurzů lidi nad 50, určitě některé. Klidně to na dotaz přiznají, jednají dle přání zaměstnavatele.

Zhlížejí na nezaměstnané jako na plebs. A ti je přitom živí.

Asociace jako garance - proč by měla být?

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.