Napojení PB lahve?

Od: Datum: 14.07.13 10:05 odpovědí: 6 změna: 03.07.14 21:03

Dobré ráno,

na své chatě bych chtěl především v létě něco ogrilovat, případně něco uvařit na sporáku nebo vařiči na PB. Jelikož doma mám vše na elektřinu a s PB nemám zatím víceméně žádné zkušenosti, nechci nic ponechat náhodě a ptám se:

1) V jakém specializovaném obchodě seženu zařízení na připojení k PB lahvi a následně ke grilu/sporáku/vařiči? Jak je potřeba postupovat při zapojení? Je k dispozici nějaký návod, nebo je lepší si někoho na první zapojení přizvat? Dle potřeby budu používat asi 10 kg a 2 kg lahve, u každé je však připojení trošku odlišné.

2)Jakého výrobce byste mi doporučili, se kterým máte dobré zkušenosti(nemyslím jen kvalitu plynu, ale také dodržování platných revizí atd.)?

3)Jaký je rozdíl mezi letní a zimní směsí? Stane se něco, když v zimě použiji letní směs a v zimě letní?(případ, kdy by se v létě nebo v zimě celá bomba nespotřebovala)

4) Jak lze poznat, že bomba je již prázdná? Kdy je potom vhodné ji odpojit?

děkuji všem


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.07.13 11:06

Nejduležitější informace je, že propan-butan je těžší než vzduch a proto se plynová bomba nebo spotřebiče nesmí umísťovat do mist pod úrovní terénu (sklep, jáma,...).

Nejsem odborník, takže moje rady nebudou úplně přesné.

Hned na hrdlu plynové bomby musí být redukční ventil (určitě se používá u bomby 10kg). U bomby 2kg jsem redukční ventil neviděl.

Od redukčního ventilu vede plynová hadice bez přerušení a bez spojování až ke spotřebiči.

Právě proto, že je připojení 10kg a 2kg lahve odlišné, tak si musíš vybrat, kterou z nich budeš používat. Jinak budeš muset koupit ke každé lahvi jiné připojení.

Protože s plynem nemáš zkušennosti, tak bych určitě nechal odborníka minimálně zkontrolovat tvoje zapojení, než je začneš provozovat.

Pokud koupíš sadu pro propojení plynové lahve a grilu, tak si zkontroluješ přítomnost těsnění, před dotažením matice na protikus. Nic jiného tam dělat nesmíš. Po smontování všechny spoje natřeš stětcem s jarovou vodou. Tam kde se objeví bublinky, když pustíš plyn, tak tam spoj netěsní.

Výrobce si musíš najít sám. Nevím přesně co bys chtěl doporučit, ale revize na plynové lahve nejsou tvůj problém. Plynovou lahev si kupuješ a revizi nemůžeš nijak ovlivnit. Toto je věc prodejce a nebo toho, kdo lahve plní. Ty si musíš podle předpisů zajistit revizi tvého zařízení (od připojení na plynovou lahev až po gril.

Že by byla letní a zimní směs plynu čtu teď poprvé. Možná že jsou v zimní směsi přísady proti zamrzání, ale toto vážně nevím.

Když obsah plynové lahve nespotřebuješ, uzavřeš ventil, nasadíš krytku a plyn v lahvi klidně počká na příští grilovací sezónu.

A poslední otázka mne pobavila nejvíc :).

Že je bomba prázdná poznáš tak, že ti přestane hořet oheň. Když dojde plyn, tak prostě nemá co hořet a nezapálíš hořák a nebo oheň zhasne. Časem to poznáš i podle hmotnosti plynové bomby.

Můžeš si bombu zvážit po zakoupení. Od této hmotnosti odečteš náplň a budeš vědět, kolik asi bude vážit bomba, když bude prázdná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 14.07.13 11:51
avatar

Jen doplním, na každé láhvi je vyražena tára, tedy cejchovaná hmotnost této konkrétní láhve...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kjanik112*
Datum: 14.07.13 11:13

Každý výrobce propan-butanu má svou podnikovou prodejnu, kde je možné zakoupit veškerá šroubení, redukce a těsnění. Láhve si můžete zapojit sám. Propan-butan tak páchne, že případný únik nelze necítit. Pro Vaši potřebu nemusíte rozlišovat letní a zimní směs. Bombu používáme, dokud má dostatečně silný plamen. Propan butan vydrží v láhvi léta.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivik®
Datum: 14.07.13 14:48
avatar

Radila bych vám, aby vám připojení udělal odborník a vyškolený pracovník,můj otec, který v produktivním věku byl montér spotřebičů na PB,by se držel za hlavu! Sám nic nezapojujte a nešpekulujte,jsou tam dost přísné předpisy,jinak vyletíte do vzduchu/ to v lepším případě/.Vyhledejte odborníka!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 14.07.13 22:17

Letní směs je směs propanu a butanu. Zimní směs je čistý propan. Má nižší odparnou teplotu, a je dražší. Většinou jej používají jen karavanisti, v karavanu je většinou umístěná, mimo karavan, pod podlahou, na venkovní teplotě. Používat propan lze celý rok, letní směs propanu a butanu lze po celý rok používat tehdy, jestliže Vám teplota bomby neklesne pod nulu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: labus
Datum: 03.07.14 21:03

Letní směs má poměr propan/butan 40/60, zimní směs 60/40. Čistý propan se prodává zvlášť.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.