Nahrada mzdy pri dovolene

Od: Datum: 13.07.13 11:44 odpovědí: 3 změna: 13.07.13 22:01

Chtel bych se zeptat, do nove prace jsem nastoupil letos 5.cervna, na prvni vyplatni pasce mam napsano ze mam narok na 10 dni dovolene.Smlouvu mam na dobu urcitou do konce listopadu.Mam 85/hod hrubeho.Zajima me jestli bych si tu dovolenou mohl vybrat uz ted v kuse, i kdyz sem ve zkusebni dobe.Jaka je za to nahrada mzdy.Resp. kolik?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pacourek*
Datum: 13.07.13 13:53

Dovolenou určuje zaměstnavatel proto si musíte dohodnout s ním

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.07.13 14:25
avatar

Čerpání dovolené určuje vždy zaměstnavatel, je ale povinen dbát oprávněných zájmů zaměstnance (pokud jste už před nástupem měl třeba zaplacenou dovolenou, měl by Vás pustit, pokud je to provozně možné).

Podle zákoníku práce § 211 a násl. byste musel odpracovat 60 dnů, aby Vám vznikl nárok na dovolenou. Jinak přísluší dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce.

Pokud se se zaměstnavatelem dohodnete a "pustí" Vás na dovolenou, protože bude předpokládat, že odpracujete, co máte odpracovat, zaplatí Vám za každý den, který byste pracoval (nebýt dovolené), náhradu mzdy. Náhrada se platí průměrem, používaným pro pracovně právní účely. Počítá se vždy za čtvrtletí - pokud by bylo nutné zaplatit Vám už v červnu něco náhradou mzdy, stanovil by se pravděpodovný průměr. V červenci, srpnu a září se použije už regulérně spočítaný průměr z června. V říjnu, listopadu a prosinci platí průměr spočtený z mezd a odpracované doby za 3. čtvrtletí. Je to hrubá mzda bez náhrad dělená počtem odpracovaných hodin. Náhrada za dovolenou se zdaňuje a odvádí se z ní SP a ZP stejně jako ze mzdy.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ron*
Datum: 13.07.13 22:01

Jen doplním. V případě, že si tedy dovolenou vyčerpáte a pak např. Váš pracovní poměr bude zrušen ve zkušební lhůtě či z jakéhokoliv důvodu ukončen v termínu kratším než máte sjednanou dobu určitou, pak by nárok na dovolenou nebyl vůbec či byl menší. A v takovém případě by Vám zaměstnavatel náhradu za neprávem vyčerpanou a proplacenou dovolenou v posledním vyúčtování mzdy srazil, včetně srážky zdravotního pojištění za dny přečerpané dovolené.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.