Povinnosti notáře-zjišťování dědictví

Od: Datum: 12.07.13 18:48 odpovědí: 18 změna: 15.07.13 11:25

Prosím,nikde jsme se nedočetli,zda má notář určený k vyřízení dědictví po zemřelé za povinnost zjišťovat např.zda měla více zřízených účtů v bankách,nebo stavební spoření či penzijní spoření.Máme důvodné podezření,že kamarádka,která měla přístup do bytu, vybrala peněžní hotovost a možná i jinak manupulovala v tom smyslu,ale důkaz nemáme.Notář nás vyzval,abychom obešli všechny instituce a zeptali se tam.Notář prý může v tomto směru jednat,ale nemusí.Prý na to není žádný zákon.Zdá se nám to divné,nikdo není přece povinen cizí osobě takové informace poskytovat,proto jsme nikde ani nebyli.Poradíte?Nebo jakou máte zkušenost?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.07.13 20:53

Zkušenost s tím tedy nemám,ale snad právě od toho pozůstalost vyřizuje notář,aby zjistil pokud možno všechna aktiva,ale i pasiva po zemřelém.Tím spíše,pokud máte nějaké indicie naznačující,že zemřelá měla více účtů apod.Nakonec si za to vyřízení pozůstalosti účtuje odměnu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.07.13 20:57
avatar

Při zjišťovaní dědictví se notář ptá dědiců, jaký majetek zůstavitel zanechal a ve kterých finančních ústavech měl uloženy peníze. Z těchto informací pak v řízení vychází. Notář nemá povinnost kontaktovat finanční ústavy a informace neověřuje. Jestliže se objeví další majetek zůstavitele, dojde k dodatečnému projednání dědictví.

Viz:

http://poradna.pohreb.cz/osta…-zda-a-u-ktereho-financ-uradu

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.07.13 22:18

Takže pokud notáři např. některý z dědiců zatají nějaký majetek před ostatními,tak prostě ostatní ostrouhají a hotovo.Máme skutečně výborné zákony v naší banánové republice...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 12.07.13 21:04

Možná to bude v notářském řádu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: notarskaporadna
Datum: 12.07.13 23:01

Není technicky možné ani účelné, aby notář obeslal dotazem všechny peněžní ústavy, stavební spořitelny atp. Notář vede vlastní šetření o majetku zůstavitele nahlížením do katastru nemovitostí, obesílá dotazem finanční úřad, městský nebo obecní úřad, eventuelně sám osloví i některé v místě obvyklé banky ( Česká spořitelna, a.s. ). Další kroky činí notář v součinnosti s dědici, kde vychází z informací v předběžném šetření. Pokud tedy dědicové uvedou informace o aktivech či pasivech dědictví, notář tyto informace prověří oficiálním dotazem. Notář vystupuje v dědickém řízení jako soudní komisař a banky jsou povinny mu sdělit stav na účtu zůstavitele ke dni úmrtí. Pokud je účet veden na jméno zůstavitele, banka se na základě dotazu dozví o smrti majitele účtu a další nakládání s účtem zablokuje. Zájmem notáře je zjistit veškerá aktiva dědictví, neboť suma aktiv je tarifní hodnotou výpočtu odměny notáře za projednání dědictví. Pokud se po ukončeném dědickém řízení objeví majetek, který nebyl projednán, bude tento majetek dodatečně projednán na základě podnětu některého z dědiců nebo soudu. Popsaný případ je zcela neobvyklý. Častěji nastává situace, kdy dědicové zatajují majetek aby ušetřili na odměně notáři. Pak se následně dostanou do problémů, neboť nejsou schopni prokázat, jak majetek nabyli (zděděný majetek není součástí SJM, pokud toto ovšem lze doložit dědickým usnesením, může se to hodit v případě exekuce atp. ).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.07.13 06:40

Dojde k zablokování účtu pří smrti majitele i v případě,že účet je povolen k manipulaci i druhou osobou.která má svůj podíl na účtu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.07.13 15:28
avatar

No, nejdřív ze všeho se musí ústav, u kterého je účet veden o smrti majitele dozvědět.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.07.13 16:18
avatar

No ale stále nechápu, když mi umře třeba otec a už bude sám, jak já zjistím kde měl uloženy peníze? Notářce vyšpulím 10-20 000 a ona pro mě nic udělat nemusí? Zajímavé je že soud ty možnosti má.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.13 17:38

Milý Ringo,

jak máme nahlásit,co kde zemřelá měla,když to nevíme?Máte pravdu a proto nemohu uvěřit,že bychom měli obcházet banky a fondy a zjišťovat,zda tam něco měla.Prý notář toto MůŽE udělat.T.j. nemusí?Asi nemusí.Čili milá kamarádka možná je mimo hru a je jistě ráda.Máte plnou pravdu v tm,co jste napsal v odpovědi na můj dotaz.Díky!S.

Datum: 14.07.13 17:39

Ale jak se to ústav má dovědět?

Datum: 14.07.13 17:46

To notarskaporadna:

Ale když notář neobešle nikoho/myslím tím banky,fondy ani v místě obvyklé/ a naopak pošle nás,abychom to vypátrali,zdá se mi to nepatřičné.My můžeme jen tušit,nebo mít důvodné podezření,ale v ruce člověk nic nemá a proto nemůžeme jako soukromá osoba někoho nařknout,pokud nechceme mít oplétačky se zákonem.U notáře je to postup úřední-to jsem si až doteď myslela.I tak děkuji za odpověď.S.

Datum: 14.07.13 18:31
avatar

Prostě bordel jako v celém tomto státě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: notarskaporadna
Datum: 14.07.13 19:02

Pokud jste názoru, že notář nepostupoval správně, můžete se obrátit se stížností buď na soud, v jehož působnosti probíhá dědické řízení a nebo na notářskou komoru - oblastní nebo celostátní - kontakt najdete na http://www.nkcr.cz Jinak pro úplnost - v České republice zatím neprošel sněmovnou navrhovaný zákon, na jehož základě by existoval centrální registr, ve kterém by byly záznamy bank s identifikací osob, které mají u nich vedeny účty. Tady je seznam bank http://www.banky.cz/prehled-bank a k tomu si přidejte kampeličky a další finanční a jiné společnosti. Na webu notářky JUDr. Tiché se k této problematice říká: Cituji :

"O zjišťování majetku zůstavitele kolují mýty o tom, že si notář sám zjistí existenci všech účtů, akcií , a dalšího finančního majetku, včetně stavebního spoření, u všech existujících bank, finančních společností, stavebních spořitelen. Není tomu tak.
Notář vychází z provedeného předběžného šetření, eventuálně pozdějí doplněného dalšími informacemi dědiců. Dotazy na příslušný majetek činí pouze tam, kde je známo že existuje, nebo tam, kde je možnost , že by majetek být mohl, ale dědicové bližší informace nemají. (Např. zůstavitel(ka) měl(a) určitě vkladní knížku, ta však nalezena nebyla. Pak notář zpravidla dotazuje Českou spořitelnu a.s. či ČSOB a.s, které jako produkty vkladní knížky vydávají). "

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.13 21:49

To notarskaporadna:

Díky za obsáhlou informaci.Určitě využijeme k dalšímu jednání.A také díky za Váš čas! S.

 

Datum: 14.07.13 21:16

Ahoj. Tak s takovým podobným problémem se nyní potýkám i já. Po mém zemřelém bratrovi jsem se dostal k mnoha dostupným dokladům a zjištěním. Největší problém je k přístupu k účtu, ze kterého automaticky stále odcházejí různé platby. Nikdo vás k ničemu nepustí cokoliv nějak ovlivnit. Maximálně jsem mohl různé firmy a instituce informovat o tom, že se u dané osoby něco stalo a do budoucna budou určitě změny. Pouze u operátora Vodafon šlo celkem bez problémů uvolnit číslo pro následný přístup k důležitým číslům. Řešil to úmrtní list a přehlášení čísla na mě i s paušálem 12 Kč. Stopnul jsem odběry vody a elektriky, mám opsané stavy, ale přístup k dodavateli Bohemia energy je obtížnější než třeba k ČEZu. Notářce jsem dodal všechny dostupné nalezené dokumenty, a ta mi řekla. Nechte vypracovat odhad a až ho budete mít, domluvte si u mě schůzku se synem-univerzálním dědicem. To mi řekla notářka až potom, co mě písemě obeslala. Zatím jsem se dostal sem. Obstaral jsem i pohřeb.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.13 21:45

To humbucker:

Ahoj!Mámpocit,že i my se potýkáme s problémy.Sice spíše rázu informací,že s penězi zemřelé je nakládáno již nyní,a ne dědickou osobou,ale to musí zjistit úřední osoba/notář/.Jinak mám radu: na www.bezplatnapravniporadna.cz jsem našla otázky i s odpověďmi na jednotlivé právní věci.Zkuste si kliknout na "Dědictví" a dá se tam dost vyčíst.S.

Datum: 14.07.13 21:37
avatar

Po smrti tchána notář než nás svolal k předběžnému řízení, měl vytaženy všechny účty z různých bank, nemovitosti, vozidla registrovaná na tchána, pouze jsme souhlasili-nesouhlasili s jeho navrženou odhadní cenou (změnil bez problémů).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.13 11:25

Totéž jsme očekávali my.Notářka žádné podklady neměla a nemá,jen co jí kdo oznámil.Proto se nad tím pozastavujeme.S.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.