Překážka v práci

Od: Datum: 11.07.13 21:09 odpovědí: 6 změna: 12.07.13 08:56

Dobrý den, pracuji v obchodě, krátký a dlouhý týden. Na moji směnu, kdy jsem měla být v práci připadly státní svátky. Zaměstnavatel rozhodl, že bude první svátek omezená otevírací doba a druhý svátek a neděle zavřeno. Nyní po mě požaduje napracovat scházející hodiny. Má na to právo? Překážka v práci přece nebyla z mé strany.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.07.13 21:29
avatar

ano, máte pravdu jste v právu. ALE: chcete u zaměstnavatele dále pracovat? u nás také zaměstnanci, v tomto případě, podepisují žádost o neplacené volno... kapitalismus po česku...

doplněno 11.07.13 22:14:

pracujete v režimu NRPD a pokud vám zaměstnavatel dá se 14 denním předstihem (přesně podle ZP) plán směn, pak vám klidně na dny státních svátků naplánuje volno a je z toho venku.

mimochodem, pokud pracujete dlouhý-krátký týden, kolik hodin denně odpracujete?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cl
Datum: 11.07.13 21:56

Právě - ale neděláme si ho tímhle svým přizdi...vím sami?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.07.13 22:01
avatar

Delame. ja sice nepatrim mezi lidi co si to nechaji libit, a na takove jednani bych nepristoupil, ale co maji rikat lidi, kdyz si praci udrzet musi a na jejich pozici opravdu cekaji zastupy jinych?

nadruhou stranu si zamestnavatel musi uvedomit, ze neustale menit zamestnance, platit zdravotni prohlidky, skolit je, a pod. je pro ne ne moc prijemna a levna zalezitost. A urad prace dokaze taky zamavat s takovym zamestnavatelem.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ladyh*
Datum: 12.07.13 08:52

zaměstnavatel nám o tom dal vědět s třídenním předstihem a žádost o neplacené volno nebyla

Datum: 11.07.13 22:58
avatar

Jestli Vám zaměstnavatel na den svátku zkrátil naplánovanou pracovní směnu, náleží Vám za zbytek pracovní směny náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

Za odpracovanou část směna pak máte nárok na mzdu plus náhradní volno ve stejném rozsahu (kolik hodin jste ve svátek odpracovala, tolik hodin NV).

___ Jinak tomu může být s dalšími svátky.

Pokud jste na den svátku měla naplánovánu pracovní směnu, kterou zaměstnavatel zrušil kvůli státnímu svátku, máte nárok na náhradu mzdy.

Pokud však zaměstnavatel rozvrhnul pracovní směny tak, že státní svátek připadl na dobu Vašeho souvislého volny v týdnu, náhrada mzdy nenáleží.

V tom případě je to stejné jako u zaměstnanců, kteří pracují od pondělka do pátku v případě, že svátek připadne na sobotu nebo neděli (ani jim pak náhrada mzdy nenáleží).

___ Máte-li dojem, že Váš zaměstnavatel porušuje zákoník práce (a/nebo související předpisy), můžete zaslat podnět (i anonymně) na inspektorát práce.

___ @Majsterjoe:

Tímto se ÚP už pár let nezabývá.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ladyh*
Datum: 12.07.13 08:56

děkuji za obsáhlou odpověď, bránit se budu, zametat se sebou nenechám

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.