Antidepresiva - Nežádoucí účinky

Od: Datum: 06.07.13 08:06 odpovědí: 33 změna: 18.09.13 18:44

Dobrý den,

Máte někdo povědomí o nežádoucích účincích antidepresiv? Nebo dokonce osobní zkušenost? Byl bych vám vděčný za každou radu.

Především by mě zajímalo, jaký dopad mají na zdraví člověka, jaké konkrétně nežádoucí účinky a jak je to se zavislostí a rezistancí. Také by mě zajímala cena.

Děkuji za odpovědi.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.07.13 08:58

Antidepresiv je hodně druhů. Nežádoucí účinky mají všechna, ale na každého člověka působí jinak, sovisí to zřejmě s tělesnou knstitucí a s chemií v konkrétním těle (rychlost metabolismu atd.). Každý, kdo užíval nebo užívá AD, by Vám mohl poreferovat o těch vyzkoušených, ale jenom z vlastního pohledu a z vlastní zkušenosti. Když si přečtete diskuze k jednotlivým AD, lidé popisují účinnost a vedlejší účinky rozdílně. Bohužel pro osobní zkušenost to příliš významu nemá, myslím, že při užívání je dobré si ze začátku zapisovat pocity a vjemy a často je konzultovat s lékařem. Na kontrolu si určitě vzít zápisky s sebou. Mám zkušenost z rodiny, že když jde nemocný člověk k lékaři, tak už tím se jaksi vnitřně uklidní a cítí se dobře, což lékaři bezelstně na jeho dotaz řekne. Lékař si pak myslí, že dávkování i preparát jsou v pořádku, ale nemocný se ve skutečnosti během času cítí mizerně.

Na www.ordinace.cz najdete příbalové letáky všech léků, které Vás zajímají, i s cenou a popisem vedlejších účinků.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 06.07.13 10:11

Jak napsala inzinyrka, antidepresiv je velké množství druhů. Pod pojem antidepresiva spadají jak léky např. na léčbu psychóz, panických strachů, úzkostných poruch a spoustu dalších "nemocí".

Každé antidepresiva tak mají i jiné nežádoucí účinky. Mezi klasické patří to, že člověk vnímá zhoršení svých obtíží např. v prvních 14 dnech užívání, než plně naběhne účinek léků. Další jsou poruchy spánku a soustředěnosti.

Ze zkušenosti vím, že opravdu "dobrá" a nenávyková ntidepresiva může předepsat pouze psychiatr. Obvoďák napíše pouze s prominutím "sračky" typu Neurol atd., které sice krátkodobě mohou pomoci (např. při úmrtí blízké osoby atd.), dlouhodobě je to však obrovské svinstvo.

Antidepresiva, s kterými jsem se setkala, byly bez doplatku. Vždy záleží na konkrétní domluvě s lékařem.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 06.07.13 12:23
Osobní zkušenost z mého okolí: Po tom, co dotyčná začala brát antidepresiva předepsaná "lékařem", došlo k vyvolání bipolární poruchy. Následovala totální změna osobnosti dotyčné, rozpad jejího rodinného života, odchod se zaměstnání, vysoké zadlužení, protože v mánii vše musela mít, divoké sexuální vztahy, zdravotní problémy spojené s tím, že její tělo tento nápor neuneslo a nakonec smrt.. :(

Datum: 06.07.13 13:05
Kdyz stejný dotaz zadáte do Googlu, vypadne vám odkazů na týden čtení.

Od: 987654
Datum: 06.07.13 16:25

jak psali lidi pre de mnou... antidepresiv je nehorazne mnoho... kdyz prijdes k psichiatrovi s depresemi ( muj pripad) muze to trvat treba i mesic nez se najdou ty spravne prasky... jednoduse se to zjistuje pokus omyl, protoze kazdemu pomaha neco jineho... na tyden mi predepsala prasky a pak se me zeptala jestli je mi lip, takze... doporucuju radsi zajit k psychologovi at ti s volbou pomuze ( nebo treba zjistis, ze zadne ani nepotrebujes)

ja jsem je mela predepsane, tak nevim jestli ti to pomuze, ale moje staly kolem 200kc (vystacily na 3 tydny)...

a nezadouci ucinky... mno mela jsem jedny, ktere misto toho aby pomohly jeste mi to zhorsily ( plakala jsem bez jakehokoliv duvodu cele hodiny)... a jinak vsechny ostatni...( ono jde o to, ze po antidepresivach se ti vypne, necitis vubec nic... nejnom ze sem nebyla smutna, ale nic me nerozesmalo...) Ale nejake telesne dusledky to nemelo ( az na to ze jsem byla nehorazne unavena... ale ted nevim jestli to bylo prasky, nebo depresemi...)

Kazdopadne moje rada... zajdi za psychologem jenom si pokecat... ono mezi psychologem a psychiatrem je nehorazny rozdil... prvni, co mi psycholog rekl bylo: to, ze jsi tady neznamena, ze nejsi normalni... a pak me poslal za psichiatrem xD ale to neni tvuj pripad ;)

zkus to a uvidis...

Datum: 06.07.13 23:35

Na tuhle cestu raději nemyslet a ani se jí nepokoušet vydávat. Taky by Vám nemuseli dát, nebo mohli vzít řidičák a tak Vás zásadně znevýhodnit pro budoucí život. Zkušenosti z okolí bohužel mám. Třeba jedna holka, která prostě jen špatně zvládala pubertu, ale nic vážného - dostala antidepresiva, po nich strašně ztloustla, to ji dostalo do ještě větších depresí, takže dávkování rostlo, začalo jí být všechno jedno. Vyhodili ji ze školy, nakonec skončila co já vím na doživotí v blázinci, kde v naprostém útlumu jen civí do stropu.

Je nutné si uvědomit, že antidepresiva nikdy neřeší příčinu problému, proto ani nemohou dluhodobě pomoci. Vždy jen vychýlí "kyvadlo" na nějakou stranu a aby tam to kyvadlo zůstalo, nelze je vysadit, často musí dávkování pořád růst. Je to jako s drogami - fakticky vzato, psychofarmaka se jako drogy chovají. Takže jestli máte problémy, řešte jejich příčinu, ne důsledek. Přirovnání - důsledkem ucházejícího kola je zaražený hřebík. Můžete kolo pumpovat třeba nonstop, ale dokud neodstraníte hřebík a nezalepíte díru, je to k ničemu. Ve chvíli, kdy na chvíli pumpovat přestanete, jste na ráfku...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 07.07.13 11:46

Chápu přesně, jak to myslíte, ale z toho, co vím, tak deprese ve správném slova smyslu nemá jinou než "chemickou" příčinu. Já jsem taky pro to, aby se antidepresiva používaly jen v opravdu nutných případech. Jenže když máte měsíc v kuse špatnou náladu, nic Vás netěší a někdy by jste nejraději všechno zabalil a Vy nevíte proč, tak jak to chcete řešit? Vím, že mě to zase přejde, ale taky vím, že se to zase vrátí.

Ale na antidepresiva jsem slyšel jen samé špatné věci a proto zde píšu.

Datum: 07.07.13 21:49

Antidepresiva nikdy neléčí, ale pouze potlačují příznaky deprese. Nežádoucídh účinků mají spoustu. Jak fyzických - zvravení, průjem, nespavost, ospalost, přibývání na váze. A ty psychické, horší - pocit odosobnění, otupenost, ztráta citů, i k nejbližším. Je to celé obrovský byznis ( v podstatě se ani neví, jak přesně fungují), ale někdy to bez nich opravdu nejde..

Datum: 08.07.13 08:32

Ač VELMI nerad asi Vám musím dát za pravdu. Tedy až na to, že se neví, jak antidepresiva fungují. Například nejpředepisovanější antidepresiva patřící do skupiny SSRIs fungují tak, že zpomalují odstraňování serotoninu z mimobuněčného prostoru v mozku. Myslím, že není nutné to více rozepisovat. Chtěl jsem tím jen vyjádřit své pochyby o tom, že by se nevědělo, jak fungují.

Datum: 08.07.13 08:46

Žádné léky neléčí příčinu nemoci. Pomalu veškeré léky mají vedlejší účinky, takže zdravotní stav jen zhoršují. Co se týká antidepresiv, nejlepší antidepresiva jsou sport, pobyt na zdravém vzduchu a v neposlední řadě strava bohatá na vitamíny a minerály. Člověk pak určitě přijde na jiné myšlenky.

Od: tarantel*
Datum: 08.07.13 20:34

Zdravím. Předně bych Vám poradila, hoďte za hlavu rady některých "chytráků" o tom že deprese se vyřeší sama a že si máte jít zaběhat. Pokud se cítíte dlouhodobě mizerně, rozhodně vyhledejte psychiatra a on už zhodnotí Váš stav a vysvětlí Vám i účinky (včetně těch vedlejších) antidepresiv. Nebojte se na cokoli zeptat, dobrý psychiatr Vám vše ochotně vysvětlí (se špatným neztrácejte čas). Je třeba vědět, že léky mohou zabrat třeba až po několika týdnech takže netřeba po pár dnech léčbu vzdávat s tím, že "nepomáhá". Kdybyste nebyl dlouhodobě spokojen, je rozhodně lepší změnit lékaře. Dlouhodobě neléčená deprese (i jiná duševní choroba) vede pouze ke zhoršování a zhoršování stavu...sam od sebe nezmizí. Bohužel jsem v minulosti také poslouchala lidi s názory že "to nic není" a že se mám něčím zabavit a "nemyslet na to"... poslouchala jsem tyhle kecy několik let a dospěla jsem do stadia kdy jsem nebyla schopná vyjít ven z baráku a i dojít na WC byl nadlidský výkon. Tahle nemoc člověka sežere za živa, nepodceňujte to. Lepší jít k doktorovi zbytečně než několik let trpět a pak se možná až doživotně léčit z následků. Jinak mě osobně antidepresiva nebrání v ničem - v řízení auta, v dokončení VŠ, naopak mi umožnila normálně žít čehož jsem předtím rozhodně nebyla schopná- bylo to pouze přežívání a pokusy ukončit to nadobro. Záleží na Vás, jak to cítíte - zda pomoc potřebujete, nebo je to jen přechodné období. Rozhodnutí je na Vás.

Datum: 08.07.13 22:19

Proč se raději neznažíte zjistit příčinu, která Vám tento stav způsobuje? Vždy nějaká je. Chemizmus mozku se nenaruší jen tak sám od sebe. Chápu, že braní tabletek je pohodlnější a přesně ve stylu dnešní doby, ale dlouhodobě Vám pravděpodobně tento přístup zásadně uškodí.

Nikdo tu netvrdí, že se deprese nemá řešit. Jen se rozcházíme v tom, co vidíme jako řešení. Já vidím řešení jakéhokoliv problému vždy pouze v odstranění příčiny, Vy vidíte řešení problému v potlačování důsledků. Já tvrdím, že se člověk s depresí musí pokusit změnou chování, stravy, životního stylu zjistit a vypozorovat, co mu pomáhá a co naopak jeho problémy zhoršuje. Uznávám, je to zdlouhavé a složité. Vy tvrdíte, že si má nechat předepsat psychofarmaka. Jednoduché a rychlé řešení, které ale řešením ve skutečnosti není.

Btw. četl jsem o případu člověka, který skončil na psychiatrii s diagnózou schizofrenie a dále mu tvrdili, že má roztroušenou sklerózu. Léčba s mnoha vedlejšími účinky, stav se nelepšil. Až po dlouhé době se zjistilo, že trpí boreliózou. Borelie mu poškozovaly mozek, nervovou soustavu, klouby. Když se léčba konečně zaměřila tímto směrem, stav se konečně začal viditelně zlepšovat. Konečně totíž přestalo potlačování důsledků a začalo řešení příčiny problémů.

Datum: 09.07.13 08:20

Megacruiser,

Přičinu se snažím zjistit nekolik let. Beznadějně... Na nic nepřicházím, protože pravděpodobně nic není.

Souhlas, "chemizmus" mozku se nenaruší jen tak, nicméně napadla Vás varianta, že je narušen více méně od narození a příčina je tedy genetická? Je to stejné, jako když se někdo narodí jako invalida.

Neberte to prosím tak, že Vám oponuji. Velmi si vážím Vašeho názoru, že problémy je nutné řešit od příčiny. Věřte, jsem přesně ten typ člověka, který se tímto pravidlem řídí, avšak po opravdu dlouhém a zoodpovědném hledání příčiny docházím pouze k tomuto. Teď už se více méně jen snažím zjistit, co se mnou antidepresiva udělají, protože mám strach.

Datum: 09.07.13 00:19
Ono je jednoduché si vzít tabletu a čekat co to udělá . Jen blázen si chce zanaset buňky dalšími toxiny a čekat, ze se to zlepší. Na jedné straně možná ano, osalite mozek, který si bude myslet, ze je po všem, ale problém bude uvnitř dál pretrvavat . Pokud buňky nedostanou to, co jim patří, nikdy nebudou pracovat správně. Buňka ke svému životu potřebuje kvalitní stravu s kompletním složením aminokyselin, nenasycený omega 3,6,9 mastných kyselin, a dávky vitamínů a minerálů. To znamená pestrá, nejlépe syrová strava, žádné polotovary a bílé jedy. Hladinu serotoninu tedy můžete zvýšit kvalitní stravou, pobytem v přírodě na sluníčku, dostatečným odpocinkem a nějakou pohybovou aktivitou, která ovlivňuje metabolické pochody v buňkách. Zároveň dostatečně dodržovat hydrataci. Ale mnoho lidi se nad tim nepozastavuje a radej sáhne po tabletach , které možná posetri hladinu serotoninu ,ale nijak ji nezvýší a ani nevytvoří. Nehledě na to, ze prostředí buněk takové léky, vlastně všecky léky ničí. Takové chytraky bych ja osobně obešel, poněvadž ani oni sami neví, co jejich vlastní tělo potřebuje.
doplněno 09.07.13 00:20: http://www.celostnimedicina.c…kci-a-tim-i-dobrou-naladu.htm
doplněno 09.07.13 00:30: http://www.celostnimedicina.c…lepsich-potravin-proti-ni.htm
doplněno 09.07.13 00:31: A neco pro chytráky
http://www.celostnimedicina.c…ziko-nasilnickeho-chovani.htm
plus spousta odkazů pod článkem

Datum: 09.07.13 08:40

Jak lze potom vysvětlit, že:

Můj jídelníček je pestrý a zdravý, trávím čas na sluníčku, zabývám se pohybovými aktivitami, piju kolem dvou litrů čisté vody denně a odpočinek rozhodně nepodceňuji, Toto jsem si nevymyslel. Opravdu je můj životní styl na relativně dobré úrovni. A to trvale.

O celostní medicíně jsem slyšel teprve před pár dny, když jsem se snažil něco zjistit o depresích. Moc Vás prosím, nezlobte se na mě, ale opravdu si nemyslím, že je dobrý nápad, věřit stránkám, na kterých ani není vysvětleno, co to celostní medicína je. Dále ve mně vzbuzuje velkou nedůvěru, že ze seriozních zdrojů se dá jen těžce najít nějaké informace o celostní medicíně a že na Vámi uváděných stránkách se propaguje homeopatie a karmická medicína (pokud máte nějaké povědomí o tom jak skutečně fungují tyto postupy, tak Vám zdravý rozum nemůže dovolit tomu věřit).

Ještě chci doplnit, že je možno farmaceuticky zvýšit nebo vytvořit hladinu serotoninu, ale tento postup se nepoužívá, protože je špatný. Volí se tedy komplikovanější, ale lepší cesta a tou je inhibitovat zpětné vychytávání serotoninu.

Nechci zavrhovat něco, o čem jste přesvědčen, že je to pravda, nicméně zdravý rozum mi nedovoluje tomu věřit.

Jěště dodám, že dívat se na problémy komplexně je výborný nápad, ale konkretní postupy, jakými toho celostní medicína dosahuje jsou dle mého názoru špatné.

doplněno 09.07.13 08:41:

Omlovám se, ale zapomněl jsem uvést oslovení. Tento článek je reakcí na příspěvek od stirecek.

Datum: 09.07.13 12:03
V tom případě vám víc neporadím. Připomínáte mi mou sestru, ta by chtela zhubnout,ale tvrdí, ze to nejde. Misto toho si dá na oběd maso a tvrdí, ze nejí nic nezdravého. Naproti tomu mam kamaráda který mel 150 kg, vysoký tlak, začaly mu vysychat klouby a pořad špatná nálada. Vysvětlil jsem mu pravidla a postupy stravování a ocenil sílu přírody a hlavně ohromnou sílu imunitního systému člověka, vydržel, přesto, ze třicet let pracoval v masokombinate ,byl na sebe tvrdý. Základ úspěchu je pevná vůle! Taky si myslel, ze ji celkem zdravě. Na nic se nevymlouval jako vy a jednal. Nyní po roce a neco váží 90kg, vysadil veškeré léky na hypertenzi, neboli ho klouby a pokaždé ho potkám s úsměvem na tváři. Jak je to možné? Kdyz nevěříte stránkám o celostní medicíně, můžete si klidně najít jiné. Nahoře jsem vám psal, požádejte strýčka Google a vypadne vám miliony jiných stránek. Co se týká homeopatie, tak ten kdo mě čte ví, ze ji taky nevěřím. Ale věřím v sílu imunitního systému, ta je u člověka ohromně silná a tělo se srovná samo, pokud dostává to, co potřebuje. Ono zakyseleny organismus nepřináší člověku nic dobrého, člověk je unaveny, protivný, plny výmluv a tento stav je dlouhodobý a otevřený všem nemocem,poněvadž tělo nemá dostatek látek, aby s tim mohlo nějak bojovat. A lidi svoje zdraví svěří odborníkům, kteří jim napíšou spoustu tablet a člověk jeste víc a víc svůj organismus zakyseluje. Na jedné straně potlačí jednu nemoc a druhá se vyrazí jinde a člověk zase prchá pro další a další tablety. Z tohoto mají zisk jen farmaceutické společnosti a potravinarska lobby jim v tom silně napomáhá. Pokud člověk neposlechne svůj zdravý rozum a bude se jen vymlouvat,tak fakt nemá cenu ho přemlouvat a vzdal jsem to i u své sestry. Na druhé straně mé těší, kdyz mi člověk řekne, ze díky mně mohl shodit, vysadit léky, které bral a cítí se skvěle. Několik lidi mi dekovalo i zde na poradně.
doplněno 09.07.13 12:12: Jo a dva litry vody denně je pro 70kg člověka naprosté minimum. Člověk litr denně ztratí jen dýcháním a víc než litr spánkem. Klidně i dva litry za noc. Co mu zbude na fyzickou zátěž? Kde ma zásoby na letní třicítky? Ja piju v létě 4-5litru, při šesti hodinách na kole klidně osm litru.

Od: jirbar*
Datum: 09.07.13 12:46

Já si dát osm až deset piv tak na kolo ani nevylezu. Natož ještě někam jet.

Datum: 09.07.13 08:10

Tarantel,

moc Vám děkuji za Váš příspěvek. Dal mi trochu optimismu a to se velmi cení.

O přechodné období se určitě nejedná. Je to dlouhodobý stav. Jen už mi to pomalu "leze krkem", tak jsem se rozhodl sem napsat.

Od: tarantel*
Datum: 09.07.13 12:04

Jsem ráda, že jsem alespoň trochu snad pomohla. V tomhle případě bych určitě lékaře vyhledala. Ono Vám tu lidé radí správně, že je třeba řešit hlavně příčinu. Ale léky Vám pomohou získat odstup a nadhled (rozhodně z nich ale nezblbnete) a pomohou Vám řešit problémy, které možná depresi způsobují. Možná ale žádná objektivní příčina není. Deprese i jiné duševní choroby mohou být dědičné, takže zkuste zapátrat v rodinných anamnézách. Já na sobě neustále pracuji, není to o tom že bych brala léky a čekala že problémy samy zmizí...to bych rozhodně neradila nikomu. Člověk se musí na svém rozvoji aktivně podílet. Ale člověk se zlomenou nohou to asi taky nepůjde vyběhat, potřebuje nejdřív sádru a aby to srostlo...

štírečku, Vaše znalosti molekulární biologie mě dostávají do kolen. K tomu nemám slov.

Od: jirbar*
Datum: 08.07.13 20:40

Za chvíli se s tím bude krmit každý druhý. To přinesla ta nová "lepší" doba.

http://www.novinky.cz/domaci/…olehaji-na-antidepresiva.html

Datum: 08.07.13 20:50

To ano.. neandrtálec taky asi neřešil syfilis, protože byl rád, že si nějakou přivlekl za vlasy domů. já to taky nezvládám a co? Jsem podle Vás póvl?

Datum: 08.07.13 21:00

Celý život jsem byla psychicky ne moc vyrovnaná - ale v mladších letech a když jsem chodila do práce, tak jsem to celkem bez problémů zvládala a život mne docela bavil.

Ale teď , ve stáří je to těžší - kolem mne umírají blízcí lidé a moje oblíbená zvířata, jsem v důchodu, bolí mne klouby a záda - tak mi docela pomohl Citalec - 2 tablety denně. Nepozoruju žádné vedlejší účinky a pocity úzkosti a beznaděje mne přešly. Navíc myslím, že to není žádný zvláštní "dryák" - a když pomáhá - proč ne?

Partner mi sice nadává, že kdybych pravidelně cvičila, tak by mne to přešlo - asi má pravdu - takže to můžete brát i jako radu, pokud se vám chce pravidelně a každý den cvičit. Taky choďte hodně ven, na sluníčko a na procházky. Mně to tedy zas až tak moc nepomohlo - až ten Citalec.

Jo, - na jednom balení je doplatek 30 kč.

doplněno 08.07.13 21:09:

V jednom balení je 60 tablet.

No - a taky to můžete řešit alkoholem - tomu se nikdo nediví, tak jako antidepresivům! - ale koledujete si tím o ještě větší deprese. Lepší je zavčas zajít k lékaři.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 08.07.13 22:38

Radit člověku s bolavou duší, aby si šel zaběhat je naprosto stejné, jako radit člověku s bolavou nohou, aby více přemýšlel. Obojí je blbost.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 18.09.13 15:16

Pro Culdabulda1 - Dobrý den paní Marcelko. Jsem na tom podobně jako tazatel (deprese, bolavá duše, syndrom vyhoření), nemoc, která požírá zaživa, jak to tu někdo uvedl. Není to přechodně, ale už od dětství. Důvod, příčiny - ten vím, ale nikdy jsem se neléčila. Ted´na stáří přibyly zdravotní problémy a lékař mi mimo jiné předepsal i nějaká antidepresiva CITALEC 10 od Zentivy. Po přečtení příbalového letáku v části- vedlejší účinky léčby jsem se přímo zděsila. Tak nevím, jestli se pouštět do užívání antidepresiv. Po vyhledání této otázky jsem narazila na Vaši odpovědˇ. Chtěla bych se Vás zeptat na tyto léky- jak dlouho je užíváte, opravdu jste na sobě nepoznala žádné vedlejší účinky a je Vám opravdu lépe? Dříve jsem cvičila, těšilo mě to, takové to mírné posilování svalstva, protahovací cviky. Ale když jsou zdravotní problémy, myslím, že to není vhodné. To je asi zátěž na klouby a záda. Může se přitížit. Zacvičila jsem si oblíbené cviky i když to lékař nedoporučoval. Druhý den mi bylo, jako kdyby mě někdo zbil. Myslím, že lepší je přirozený pohyb a chůze, procházky. Potěší mě, když mi odepíšete. Přeji hezký den Danica.

Datum: 18.09.13 16:21

pro "danica"

- milá paní - nedovedu posoudit , jestli jsou naše problémy podobné-! - já jsem sice byla celý život - jak říkám - psychicky ne moc vyrovnaná - ale nějakými zvláštními depresemi jsem netrpěla - měla jsem šťastné dětství - a celkem bezproblémové dospívání - samozřejmě jsem byla stále zamilovaná do nedostupných kluků - samozřejmě jsem se trápila např. tím, že jsem červená v obličeji - atp. - prostě běžné mindráky ..náctiletých. - ale vždy jsem měla svou oporu v rodině - a hlavně ve své mamince.

- deprese u mne před ca 5-ti lety odstartovala (alespoň myslím) smrt mých milovaných koček - jednu z nich ZABIL veterinář - mám to prokázané. Asi 3 roky nato umřela i moje maminka.

- no, protože jsem to začala řešit alkoholem, zašla jsem raději na psychiatrii - doktorka mi napsala Citalec 20 Zentiva. Dávka 1krát denně nezabrala - pořád jsem měla denní děsy a pocity úzkosti - po 2 tabletách denně to přešlo.

- příbalový leták jsem četla - ale asi ne moc pozorně, protože mne nic zvláštního nezarazilo - můžete mi říct, co Vás tak vyděsilo-?! Už to beru rok - a nic na sobě nepozoruju. Taky necvičím (bohužel pro mne) - protože mne to nebaví - ale denně chodím ráno krmit kočky k popelnicím a na ca 3 - 5 km pěší procházky do města. Autobusem zásadně nejezdím - a snažím se jíst málo a hlavně zeleninu.

Nevím, jestli Vás moje odpověď nějak inspirovala - ale je fakt, že mne tzv. vedlejší účinky u léků nikdy nijak neznepokojovaly - v letácích MUSÍ-! být vyjmenovány všechny možné variace, které se podle mne týkají moc starých lidí s nějakými zdravotními komplikacemi. Zatím se mne to "díkybohu" netýká. Tak zdravím. Marcela.

Datum: 18.09.13 18:44

Pro Culdabulda1 - Paní Marcelko, děkuji Vám moc za odpovědˇ. Asi zkusím ty léky, a pokud se u mne projeví nějaké ty pro mne nepříjemné vedlejší účinky, přestanu to užívat. A co mě vyděsilo, hlavně zažívací a žaludeční potíže, vyrážky, nabírání na váze a bylo tam toho ještě dost, čeho jsem se zděsila. Přeji Vám hezký večer a děkuji. Danica

Datum: 09.07.13 08:34

Dobrý den. Za deprese nikdo nemůže a člověk by je neměl podceňovat. Nezůstávejte na to sám, psycholog je dobrá volba. Není tu od toho, aby Vám škodil, ale aby Vám pomohl tyto stavy zvládat. A pokud je nutné nasadit antidepresiva, pak je třeba to vyzkoušet. Já osobně bych se jich nebála tolik, jako zůstat na to sama, nedělat s tím nic, nebo sáhnout po alkoholu, jak zde zaznělo. To se mi zdá více nebezpečné. Člověk se s tím musí rvát a bojovat zkrátka. Ale je to boj na dlouho, mnohdy i na celý život. Je třeba vyzkoušet vše a nebýt na to sám. Když je člověku hodně mizerně, pak většinou nemyslí na takové věci, jako jsou vedlejší účinky apod. a je třeba být pod dohledem odborníka. Když někdo trpí dlouhodobě např. nespavostí, je podle mne lepší, když sáhne po práškách na spaní, než aby trpěl vyčerpaností, nesoustředěností, únavou do nekonečna. Jsou návykové mnohé z nich, ale když je člověk zoufalý, v konečné fázi toto též neřeší a sáhne po nich. Možná jsem uvedla nevhodný příklad a je to jen můj názor a pohled na věc, ale deprese rozhodně nepodceňovat. Přeji, ať je zase na čas lépe.

Datum: 09.07.13 13:54

Pro "kapka naděje"

- dobrá odpověď - uklidňující léky a prášky na spaní jsou všechny návykové - proto si dávkování musíme hlídat sami. Beru dlouhodobě prášky na spaní, protože celý život špatně spím, - ale nikdy si nevezmu víc, než jeden. Pokud neusnu, tak holt neusnu - a koukám třeba na televizi. Ale většinou mi ten jeden prášek večer stále dobře zabírá, protože si nechci zbytečně zvyšovat dávky - tak bych se dostala do kolotoče - a každý lékař (snad kromě psychiatra) by mne pak asi nejspíš vyhodil.

Na deprese je dobrý také odvar z třezalky, na spaní odvar z meduňky, z kozlíku lékařského atd. Stačí mrknout na nějaký veb o bylinkách

Datum: 09.07.13 14:16

Culdabulda, jenom Vás doplním, pokud někdo chce proti depresi používat třezalku, pak NESMÍ (!) používat antidepresiva. Není to nic proti Vaší odpovědi, jen doplňuji, abys se toho někdo nechytnul a nestala se nějaká tragédie. ;)

Datum: 09.07.13 15:42

Pro "cocinkamichalka"

- děkuju za odpověď - i pro mne je užitečná - třezalku mi doporučila moje známá, která nechtěla užívat antidepresiva - moc si ji pochvalovala - ale já jsem ji ještě nevyzkoušela - beru ten Citalec. Tak ahoj. Marcela.

Datum: 09.07.13 08:36

ahoj, myslím že nežádoucí účinky se dají "vyladit" - většinou ti psychiatr vystřídá několik prášků, než přijdete na ty, které budeš snášet nejlíp. Jak už tu padlo, u každého to je jinak, někdo je ospalý, jiný přibírá na váze, další má zácpu... chce to zkoušet a hledat. A ještě jedna důležitá připomínka - padlo tu, že samotné prášky problém neřeši, jenom odstraňují výslednou úzkost, depresi. To je pravda, proto by současně s prášky měl člověk chodit k psychiatrovi pravidelně na nějakou formu terapie - rozebírat s ním svůj život, zkušenosti, přání apod. - tam někde by mohl být důvod, ale je to práce na léta...

Datum: 09.07.13 17:24

Nějaký čas jsem brala CITALON (doplatek na balení 30 tablet cca 40 kč), děkuji, nechci nejhorší bylo vysadit.

Datum: 18.09.13 18:40

Tak jinak. Beru Xanax večer, Citalon ráno. Xanax 14 dní, než si Citalon udělá "hladinku", pak vysadit. Citalon minimálně do jara. Jako pohotovost než přijede erzeta mám Ansilan. Vedlejší účinky antidepresiv? Uvědomte si, jaké má vedlejší účinky - nebo může mít - vedlejší účinky stres. Já mám diagnostikovaný totální rozvrat organismu - fyzicky. Zkolabovala jsem a to tak, že bych to nepřála největšímu nepříteli. Bušení srdce, bolest na hrudi, panika, zkroutili se mi ruce a pak nevim.. 112 to jistila. Vůbec nemluvím o tom, co si prožil manžel. Hledal mě u rybníka, v lese, podřezala jsem si žíly. Normální pako. Takže jestli budu mít nauseu, třes, bolest hlavy, je mi úplně jedno, hlavně už chci být zas normální. O tom to je. Volit menší zlo a věřte, že deprese je zlo mnohem větší, než nějaké fyzické vedlejší účinky.. Hodně štěstí přeju

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.