Oblečení na tábor

Od: Datum: 03.07.13 19:05 odpovědí: 2 změna: 03.07.13 20:47

Ahoj všichni.Mam dotaz za nedlouho se chystám na tábor.Tábor bude zaměřený na rok cca 1905 v Čechách.Máme mít oblečení sladěné do tohoto období.Potřebují aby to něco ,,vydželo¨¨ a aby se v tom nechálo nejspíše i běhat *smich*.Máte nějakou radu jaké oblečení si vzít *nevi*


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.07.13 19:29
avatar

Já bych si vzala plátěné kalhoty, dlouhé, pod kolena a kraťasy a hlavně na hlavu nějakou obyčejnou šiltovku a tričko bez potisku, snad i flanelová košile by se mohla hodit. Boty "pionýrky" nebo "komisňáky" by se taky šikly.

doplněno 03.07.13 19:49:

Hledala jsem fotky ve starých knihách a myslím, že každý kluk má kšandy (šle) a některý klobouček nebo rádiovku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 03.07.13 20:47

Všechny ženské před sto lety (až do konce 60. let) nosily na hlavě šátek, elegantní dámy klobouček, v létě i slaměný. Muži měli klobouk, chudina placatou čepici se štítkem (kšiltem) V létě venkované chodili bosi. Žádná žena nebo dívka v té době nechodila v kalhotech! Nosily šaty (vcelku horní díl i dolní, zapínání na boku a na zádech) nebo sukni a jako horní díl košili, blůzičku, jupku a pod. Nikdo se nemaloval, žádné rtěnky, pokud se nějaká žena chtěla líbit, načervenila si tváře papírem z pytlíku od cikorky a obočí si zdůraznila sazemi z ohořelého korkového špuntu do láhve nebo opálenou sirkou (zápalkou).

V té době nikdo neměl náramkové hodinky, pouze starosta a bohatí měli kapesní cibule. Neexistovaly cigarety s filtrem. Pila se sodovka nebo voda s ovocným sirupem (šťávou). Při pozdravu hoši nebo muži smekali čapku nebo klobouk. Samozřejmě nikdo neměl mobilní telefon (pokud je tábor na téma 1905, nechte mobily a MP3 přehrávače doma, samozřejmě i rádio, v té době ještě rozhlas neexistoval, natož televize).

Hoši měli vlasy učesané dozadu, nebo je měli pěkně rozdělené na straně pěšinkou. Chudé děti byly ostříhané podle kastrolu (doslova: na hlavu se nasadil kastrolek - mělký hrnec, a podle jeho okraje se vlasy ostříhaly). Děvčata nosila copy s mašlemi, nebo vlasy stočené do ruličky nahoře, tak zvaného kohouta, ženy měly hřebínek (nebo jehlici) zapíchnutý do vlasů stočených do ruličky nebo drdolu (uzlu z vlasů na temeni hlavy). Pokud chtěly mít kudrliny, musely se ondulovat tak zvaným želízkem, dlouhými kleštičkami - jedno rameno byl váleček a druhé žlábek, které se nahřály na plotně (ne moc, aby se vlasy nespálily) a pak se vlasy kleštičkami stiskly, podržely a mírně zatočily. Nebo se na noc nosily tak zvané natáčky - kovové, nebo se vlasy natáčely na papírové ruličky a ráno to prý drželo, nebo se to mírně rozčíslo hřebenem.

Baťa začal holínky a galoše vyrábět asi později, ale přesto je na tábor dobré si vzít holínky (kvůli blátu a ne kvůli módě) a pláštěnku. Neexistovaly zipy, všechno bylo na knoflíky. Kalhoty držely páskem nebo na šlích (kšandách), chudí kluci měli místo kšand jednu kšandu přes rameno, nebo provázek. A na hlavě placatou čepici (bekovku, jako nosil Josef Bek, blahé paměti), žádné bejsbolky. ...

Takhle nějak si to člověk může představovat podle filmů, pamětníci už tu nejsou. Zkuste se podívat na nějaké staré filmy, ale ty jsou ještě mladé, v roce 1905 snad byl film ještě němý?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.