Plenkové kalhotky pro seniory

Od: Datum: 26.06.13 10:44 odpovědí: 10 změna: 19.09.13 22:52

Dobrý den, chci se zeptat jestli plenkové kalhotky musí předepsat pouze "urolog" nebo to může i obvodní lékař. Babička má 83 let a odmítá jít k urologovi ale má stím problém děkuji za odpověd. Děkuji za odpověd

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.06.13 10:47

Jestli si dobře vzpomínám, tak na dveřích obvodního doktora bylo nějaké povídání o plenách a kalhotkách a o tom, že to musí schválit obvoďák. Ale nejsem si úplně jistá. Zavolejte obvoďákovi a sestra vám poradí.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 26.06.13 10:49

Inkontinenční pomůcky může předepsat i praktický lékař. Podrobnosti např. zde: http://www.mepro.cz/rozdeleni-dle-vzp-p1224171237.html

Datum: 26.06.13 10:53

Mám RS můj praktický lékař žádné doporučení nechtěl ale zkuste počíst tady http://www.prozeny.cz/magazin…tinencni-pomucky-co-je-k-mani-

doplněno 26.06.13 11:24:

Jano, nedejte se odradit, lékař se bude tvářit jako by to dával ze svého.

Inkontinenční pomůcky pro různé stupně postižení
I. stupeň
Z prostředků veřejného zdravotního pojištění jsou VZP hrazeny inkontinenční pomůcky označené ve sloupci SKP (Skupina postižení) číslicí 1:
- vložky absorpční inkontinenční _ dámské (se savostí nad 120 ml), pánské a kapsy absorpční pánské _ SKP = 1, hrazeno maximálně 150 ks/měsíc, nejvýše do 550 Kč/měsíc.

II. stupeň
Z veřejného zdravotního pojištění jsou hrazeny pomůcky označené ve sloupci SKP číslicí 2, případně 4:
- pleny absorpční dámské a pánské (vložné pleny) _ SKP = 2, hrazeno maximálně 150 ks/měsíc, nejvýše do 900 Kč/měsíc,
- kalhotky fixační (hrazeno pouze v případě, že pacient používá pleny absorpční) _ SKP = 2, hrazeno maximálně 24 ks/rok, nejvýše do 190 Kč/rok,
- kondomy urinální _ SKP = 4, hrazeno maximálně 30 ks/měsíc, nejvýše do 900 Kč/měsíc,
- sáčky sběrné urinální denní, noční _ SKP = 4, hrazeno maximálně 10 ks/měsíc, nejvýše do 600 Kč/měsíc.

III. stupeň
Z veřejného zdravotního pojištění jsou hrazeny pomůcky označené ve sloupci SKP číslicí 3, případně 4:
- kalhotky absorpční (kalhotky plenkové) _ SKP = 3, hrazeno maximálně
150 ks/měsíc, nejvýše do 1 400 Kč/měsíc,
- podložky absorpční s absorpční plochou od 40 cm × 60 cm do 60 cm × 90 cm _ SKP = 3, hrazeno maximálně 60 ks/měsíc, 75 procent konečné ceny,
- kondomy urinální _ SKP = 4, hrazeno maximálně 30 ks/měsíc, nejvýše do 900 Kč/měsíc,
- sáčky sběrné urinální denní, noční _ SKP = 4, hrazeno maximálně 10 ks/měsíc, nejvýše do 600 Kč/měsíc.

Předpis poukazu na léčebnou a ortopedickou pomůcku pro inkontinentního pojištěnce
- Předepisovat inkontinenční pomůcky smí praktický lékař, urolog, gynekolog, neurolog nebo geriatr,
- na poukazu může být předepsán pouze jeden druh inkontinenční pomůcky s využitím možnosti předepsání více poukazů,
- pro předpis je směrodatný údaj o stupni inkontinence v návaznosti na finanční limit,
- savé pomůcky (vložky, vložné pleny, kalhotky absorpční...) by na těle pacienta měly být z hygienických důvodů aplikovány maximálně osm hodin,
- při preskripci nesmí dojít k překročení limitů (množstevních a finančních) stanovených pro jednotlivé pomůcky,
- o vystavení poukazu musí být proveden záznam v dokumentaci pojištěnce s uvedením stupně inkontinence a údajem o množství předepsaných pomůcek.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 26.06.13 11:00

Děkuji za rady.

Od: emilka*
Datum: 19.09.13 22:52

Dobrý den,zbyly mi po mamince 3balíky + 1 načnutý,jeden balík stál 400kč.Jestli chcete,pošlu Vám obrázek na email a než Vám je napíší,můžu Vám nějaké odprodat levněji a můžete vyzkoušet.Chystám se je nabídnout k prodeji,tak než to někde nabídnu...

Datum: 26.06.13 13:28

Jani, moje tchýně má podobné, stačilo dojít (manželka tam došla) k obvoďákovi, a vědět jen velikost.

Vše je OK.

Datum: 26.06.13 13:55

Dnes jsem obvodakovi kvuli tomu volali... a dokonce jsme tam jeli i osobne... ale marně...řekl , že ji to muže předepsat až po řádném vyšetření urologa... jinak by mel z toho problemy s pojistovnou nebo co ... ach jo... babičku tam nedostaneme... Jinak plenkové kalhotky stoji cca 450 Kc a je jich tam pouze 18 kusů...je to pro ne velká částka navíc... coz se mesicne musi koupit minimalne 2-3 baličky... :( nevíme , co s tím , známému to taky předepsal jen obvodák.. i zdravotni sestra nad tim kroutila hlavou ..

doplněno 26.06.13 14:06:

nechápu , jak jim má člověk dokázat , že babička stará 82 let to potřebuje...i kdyz to ten doktor sám cítil... a řekl , že to chápe, ale že s tím nic nenadělá..

Datum: 26.06.13 14:55

Jani, těžko radit co máte dělat, ale já bych osobně napsal email na pojišťovnu, že babičku nedostanu k urologovi, a obvoďák říká toto. "jinak by mel z toho problemy s pojistovnou"

co na to pojištovna?

Nedejte se...

(moji tchýni dokonce hnal na gyndu! (70let)) a nikam jsme nešli.

Datum: 26.06.13 14:58

Plenkové kalhotky může bez problému napsat obvodní lékař. Naše babička předtím byla vyšetřena neurologem.

Paní doktorka jí píše gaťky pokaždé na 2 měsíce, pak musíme zajít /či zavolat/ pro další. Dostává určité množství, pokud bychom je spotřebovali dřív, musíme si dokoupit sami.

Než je začala používat, dala mi lékařka na výběr, zda budeme chtít ty lepicí nebo natahovací /s gumičkami/. Lepicí nebrat! Jakmile se jednou rozdělají, už nejdou podruhé pořádně zalepit a neustále povolují.

V lékárně mi před 1. objednávkou dali zdarma několik vzorků - S, M, L, XL, abychom je vyzkoušeli, které budou babičce nejlépe sedět. Zvolila jsem jí velikost L a cítí se v nich dobře. Je jich 14 kusů v balíku. Teď přivezla příbuzná po zesnulé mamince nějaké, co jí zbyly, ale je to velikost M a babičce jsou těsnější /přestože je hubená, váží asi 60 kilo/.

Ty L jsou opravdu dobré. Nedejte se odbýt, nejeden starý člověk to prostě potřebuje a má na to nárok. Ze srandy o to nikdo žádat nebude. Myslím si, že lékař by Vám měl vyhovět. Jaga.

Od: emilka*
Datum: 13.09.13 12:49

Předepíše obvodní, zkuste jestli Vám předepíše ještě podložky do postele.Bezmocní lidé mají nárok na 5-6 balíků plenk.kalhotek

a asi 3 bal.podložek.Nevím,jak je to u Vaší babičky.Ujistěte se třeba ještě na pojišťovně, nás obvodní lékařka celé roky šidila,neřekla nám,že máme nárok i na podložky a já jsem je musela kupovat.Někteří obvoďáci šetří.U pojištovny zjistíte,na jakou částku má babička nárok a podle toho si vyberete pleny,které Vám vyhovují.Některé stojí balík 300 - 500kč.Pokud by Vám stačily obyč,může Vám napsat lékař balíků více. Balík babička vyzkouší a můžete je změnit.Ty levnější jsou měkčí,jestli babička chodí,budou ji asi lépe vyhovovat ty lacinější.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.