Mám povinnost platit silniční daň?

Od: Datum: 01.07.13 14:31 odpovědí: 14 změna: 02.07.13 07:26

Dobrý den. Jsem OSVČ a na místo výkonu své činnosti se dopravuji svým vlastním osobním automobilem, který nemám vložený do účetnictví. Výdaje uplatňuji na konci roku paušálem, na auto si žádné náklady neuplatňuji. Jsem v tomto případě povinna platit silniční daň? Pokud se k silniční dani nepřihlásím, jakou má finanční úřad šanci mi případně dokázat, že do práce jezdím autem a ne třeba autobusem? Předem díky za odpověď.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: koukolik
Datum: 01.07.13 14:34

Ano jste povinna. FU nepotřebuje dokazovat, že jezdíte autem ale při kontrole zjistí paušál uplatněný do nákladů a bude se ptát, kde je zaplacená silniční daň.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 01.07.13 14:36

pardo, až teď mi došlo, že se nejedná o paušál na auto ale výdajový paušál ... tak tady asi FU nemá šanci nic zjistit

Datum: 01.07.13 14:40

Ano, jedná se o výdajový paušál, auto mi vůbec nikde v účetnictví nefiguruje. Od jedné účetní jsem dostala informaci, že finanční úřad si může při případném dokazování zajisit svědky, nebo mne "přistihnout", že jsem v místě výkonu práce autem. Mně se ale moc nezdá, že by si s tím dali takovou práci.

Datum: 01.07.13 14:56

Zákon o silniční dani nerozlišuje, jak se o autu účtuje. Pokud ho používáte k výdělečné činnosti, daň jste povinná platit. Tečka.

Samozřejmě jako všude, kde není žalobce, není soudce. Pokud někoho nenaštvete a ten vás neudá, pochybuji, že FU bude jen tak z plezíru vysílat nějaké agenty pro zajištění daně cca 3t. ročně *smich* Největší riziko vidím zase při případné kontrole. Chytrý úředník by se podle charakteru vaší činnosti mohl dovtípit, že to nemůžete zvládnout pěšky nebo MHD a mohl by začít klást nepříjemné dotazy. Nebo položka Doprava na nějaké faktuře by mohla způsobit nepříjemnosti. Zvažte to sama.

Datum: 01.07.13 15:41

zaleží jestli jste řemeslník a auto máte po strop narvané kufry s nářadím a příslušenstvím a nebo jestli táhnete jeden batůžek , potom by totiž mohlo by být uředníkovy divné že "podníká v tomto oboru a jezdí autobusem? to je nějaké divné" *smich* Jestli jedete někam na budovu kde jste celý den a potom valíte večer domů tak tam se dá jet i autobusem , ale pokud každé pů hodiny trávite na jiném místě to je se autobusem nedá zvládnout , ale musíte si dávat pozor u dokumentů , faktur a podobně na kolonku "doprava"

Datum: 01.07.13 16:10

K práci mi stačí ten zmíněný jeden batůžek a pracuji prakticky v rámci jednoho města, kde maximálně přejedu z jednoho místa na druhé. Teoreticky by se to tedy dalo zvládat autobusem nebo pešky. Ve fakturách mi doprava nijak nefiguruje, mám ji započítanou již v hodinové sazbě.

Datum: 01.07.13 16:31

V takovém případě bych silniční daň vůbec neřešil.

Datum: 01.07.13 16:47

Otázkou zůstává, jak by to dopadlo, kdyby se FÚ začal pídit po tom, jak se do práce dopravuji. Je to slovo proti slovu.

Datum: 01.07.13 20:33

Tak řeknete, že jezdíte z domova do místa kde provozujete živnost. To se obecně nepovažuje za pracovní cestu

Datum: 01.07.13 21:49

koukolik:Tak řeknete, že jezdíte z domova do místa kde provozujete živnost. To se obecně nepovažuje za pracovní cestu

Nad tím už jsem taky přemýšlela. Já se autem jen dopravuji na místo, kde činnost vykonávám, ale k činnosti jako takového ho nepotřebuji. Těžko říct, co to vlastně je, používat auto pro podnikání.

Datum: 02.07.13 00:31

Řekněte jim, že jezdíte taxíkem a účtenky, díky paušálu, neschováváte.

Datum: 02.07.13 07:26

A víte co dá práce některý FU přesvědčit, že cesta z bydliště (sídlo podnikání) do místa provozovny naopak je pro OSVČ pracovní cesta? *smich*

Znovu: neřešte to, auto je vaše soukromé, vy se dopravujete do práce, na nákupy a na výlety. Zákazníky obcházíte pěšky.

Datum: 01.07.13 21:08

"mám ji započítanou již v hodinové sazbě." takže si za dopravu necháváte platit.

Od: uskaŽ
Datum: 01.07.13 17:05

Propánajána, neřeště auto, sil. daň nepla te. Já mít práci v rámci jednoho města, tak tutově jezdím na kole. A znám i dost šílenců, co jezdí celou zimu. Sportu zdar*smich*

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.