Je možné nahlásit se na PÚ dopředu nebo

Od: Datum: 28.06.13 20:21 odpovědí: 8 změna: 28.06.13 21:24

Dobrý den, prosím o radu v jedné věci, která se mi stala. Hned po skončení rodičovské dovolené (16. 4.) jsem nastupovala jako náhrada za dlouhodobě nemocnou učitelku na jednu nejmenovanou střední školu. Smlouva na plný úvazek a na dobu určitou. Měla jsem již nalpánovanou dovolenou na 14. 6., tak mi tedy smouvu dali teké do 14. 6. Tento den jsem již odjížděla do Chorvatska. Ještě ten den jsem si došla na úřad práce, kde mi paní řekla, že vzhledem k tomu, že moje smlouva je ještě do tohoto dne, mě nemůže zaevidovat hned. Vysvětlila jsem ji proto, že ale budu týden mimo republiku a budu se vracet až v neděli 23. 6. A ona mi řekla, že to není problém, že zdravotní mám zaplaceno do konce měsíce a sociální mi bude chybět jen týden, a to by prý v mém věku neřešila a že mám přijít až v pondělí 24. 6., po dovoléné. To jsem tedy udělala a tento celý týden jsem vyřizovala všechnu potřebnou dokumentaci k přiznání podpory v nezměstnanosti, tedy dokumenty z mojí bývalé práce, dokazující výši mého příjmu. Když jsem je tam ale dnes podle dohody donesla, zdělila mi paní, že ale moje podpora se nebude vypočítávat z mého příjmu, protože jsem se nenahlásila do 3 pracovních dnů od ukončení pracovní smlouvy, ale že se bude počítat podle jakéhosi průměru (omlouvíám se, nepamatuji si přesné označení toho průměru), což je pro mě cca o 4500 méně. A já se teď ptám, není nějaká možnost, jak doložit, že jsem skutečně nemohla provést to nahlášení dříve? Nebo dokonce, nebyla nějaká možnost v ten pátek 14. 6., když jsem tam přišla? Děkuji mnohokrát za jakoukoli radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.06.13 20:49
avatar

Paní zprostředkovatelka se mýlí, nikdo není povinen se na ÚP evidovat, jde o právo, nikoliv o povinnost nezaměstnaných.

Údaj o třech dnech se nevztahuje k výpočtu podpory, nýbrž k datu evidence. Ten, kdo se na ÚP přihlásí do 3 dnů, se zaeviduje s datem následujícím po skončení zaměstnání.

Z průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předchozího roku se počítá u těch uchazečů, kteří splnili podmínku pro přiznání podpory započtením náhradní doby (ve Vašem případě RD) a u nichž se tato náhradní doba považuje za poslední zaměstnání.

To však není Váš případ, protože Vy jste po skončení RD pracovala. U Vás by se podpora měla počítat z dosaženého výdělku.

doplněno 28.06.13 20:51:

Rozhodnutí, kdy se uchazeč na ÚP zaeviduje, je na něm (nikdo nemusí přijít do 3 dnů po skončení zaměstnání).

Předem se zaevidovat nelze a dovolená v zahraničí není pro úřad práce omluvou.

doplněno 28.06.13 21:15:

Omlouvám se, neuvědomila jsem si, že se za dobu péče o dítě nepovažuje pouze RD, ale i další doba po skončení zaměstnání.

V tomto případě se tedy za poslední zaměstnání považuje náhradní doba a podpora se stanoví z průměrné mzdy v národním hospodářství.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pt®
Datum: 28.06.13 21:24
avatar

"Ivzes", můžete prosím Váš poslední příspěvek více rozšifrovat? Díčky - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 28.06.13 20:49
avatar

Tak to opravdu v žádném případě nejde. Vám se něco stane a v evidenci ÚP bude nedejbože nebožtík. To víte, buď dovolená, nebo evidence na ÚP. Nelze slíznout smetanu podvodem. - pt

doplněno 28.06.13 20:51:

A podpora Vám bude počítána z Vašeho posledního zaměstnání, takže nechápu dotaz.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: danaad
Datum: 28.06.13 20:59

No údajně mi nebude počítána z posledního výdělku, protože jsem se nenahlásila do 3 pracovních dnů od konce pracovní smlouvy, která mi tento výdělek určovala.

Od: pt®
Datum: 28.06.13 21:03
avatar

To je nesmysl, i kdybyste byla doma měsíc a pak se rozhodla jít do evidence a máte zákonem splněnou podmínku pro přiznání podpory, tak se počítá z posledního zaměstnání. Musíte doložit zápočtový list a průměrný příjem za poslední tři měsíce. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aish
Datum: 28.06.13 21:04

Já mám pocit, že to opravdu je problém (ohledně výše podpory), ta opožděná registrace, viz podobný případ tady:

http://www.podnikatel.cz/clan…pomente-zadat-o-podporu-vcas/

Zahraniční dovolená bohužel není omluva, zrovna letos jsme museli "vyměnit" jednoho člena naší letní výpravy, právě proto, že do termínu mu padala návštěva na ÚP a přišel by o podporu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 28.06.13 21:09
avatar

Zákon: Dále je třeba požádat o podporu v nezaměstnanosti. V souladu s § 39 zákona o zaměstnanosti má nárok na podporu v nezaměstnanosti uchazeč, který získal v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění alespoň v délce 12 měsíců. Jestliže není splněna tato podmínka, je možné ji splnit započtením náhradní doby zaměstnání (rodičovská, pobírání invalidního důchodu atd.).

Pokud již máte v okamžiku žádosti o evidenci na úřad práce k dispozici potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) a potvrzení o výši průměrného výdělku nebo evidenční list důchodového pojištění, nezapomeňte je vzít také s sebou. Podle § 50 zákona o zaměstnanosti se výše podpory v nezaměstnanosti stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče zjištěn a naposledy užíván z posledního zaměstnání v rozhodném období. Podpora se bude počítat z průměru dosaženého v posledním zaměstnání, jestliže toto zaměstnání založilo účast na důchodovém pojištění (zjednodušeně řečeno, bylo z něj odváděno sociální pojištění).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.06.13 21:10
avatar

Dobrý den. Jste si jistá tím, že paní, která Vám podávala informace, je skutečně zprostředkovatelka? Ta by měla podávat informace uchazečům o zaměstnání pravdivé a ověřené..Jak již bylo psáno, nikdo nemá povinnost evidovat se na úřadu práce do tří dnů. Výše podpory se tohoto vůbec netýká. Nemůže to tedy pro Vás znamenat z tohoto důvodu o cca 4.500, méněpodpory v nezaměstnanosti...Zaevidovat se na úřad práce každý může kdykoli.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.