Darovací Smlouva - více obdarovaných

Od: Datum: 06.08.13 09:31 odpovědí: 9 změna: 05.04.14 19:59

Dobrý den,

Rád bych se chtěl zeptat jestli někdo nemáte zkušenosti s darovací smlouvou. A to konkrétně v případě, že dárce chce darovat všechny své nemovitosti dvou lidem.

Otázka zní je nutné mít na každou nemovitost darovací smlouvu nebo stačí jedna smlouva, kde budou všechny nemovitosti vypsány? (můj tip je že stačí jedna).

A hlavní otázka proč vlastně píši je, může být jedna smlouva a na ni napsání dva obdarovatelé a níže napsáno, že každý je obdarován 1/2 nemovitosti, či je nutné mít dvě smlouvy?

Předem děkuji za Vaše odpovědi...

Miloš


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.08.13 09:56
avatar

Darovací smlouvy musí udělat notář a ten také ví, jaký způsob zvolit. *hej*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: majlos
Datum: 06.08.13 10:15

Darovací smlouvu rozhodně nemusí udělat notář, tím si jsem zcela jist... Jsou to akorát vyhozené peníze, když je vše v pořádku sepsané, tak stačí notářsky ověřené podpisy u smlouvy za 30 Kč místo tisíců za notáře.

Od: pavla99
Datum: 06.08.13 13:33

Jestliže někdo ani neví, jestli musí být smlouvy jedna, dvě nebo čtyři, tak sepsat sám darovací smlouvu je buď odvaha nebo blbost. Trochu osvěty: Stačí Vám smlouva jedna. U notáře se buď sepíše smlouva notářským zápisem a je to veřejná listina trvale uložená u notáře a nebo by to mohl notář napsat i tzv. "osnovou" jako obyčejnou smlouvu. V prvém případě zaplatíte dle notářského tarifu, ve druhém je cena dohodou. Když to uděláte sám a vezme Vám to katastr, nemáte ještě vyhráno. Problém je v tom, že když někdo v budoucnu napadne smlouvu pro neplatnost (třeba Vaši dědici), možná uspěje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ned
Datum: 07.08.13 10:31

přesně tak ... stačí si zadat do vyhledávače přísl. klíčová slova a vyskočí několik notářů či advokátů, kteří smlouvy dělají i on-line a právně kvalitně. Nemusí se hned kývnout na první částku, kterou notář nebo advokát někde v kamenné kanceláři sdělí a dá se to pořídit i za poměrně slušnou cenu, a to bez rizika nějaké vzorové smlouvy stažené bůhví odkud.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karlik*
Datum: 05.04.14 19:44

Je zbytečné krmit nenažrané notáře, kteří neví co by za to chtěli. Na KÚ mají vzorové darovací smlouvy a interaktivní formulář na vklad do KÚ. Na jedné darovací smlouvě může být více obdarovaných.Nezapomeňte na nabývací listiny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.08.13 10:53
avatar

Stačí jedna smlouva. Na vše.

A návštěva notáře zaručí, že bude vše sepsáno do detailu, a že pak někdo dodatečně nebude hledat nějaké kličky a slovíčkařit. Rozhodnutí je na každém, jak si kreje záda. *fn*

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pravnik
Datum: 06.08.13 14:41

Je lepší, když darovací smlouvu sepíše právník (vzděláním), může ji sepsat i advokát či notář - to bude ovšem (podstatně) dražší. Vyvarujte se služeb tuzemských realitních kanceláří. Jsou-li darované nemovitosti v jednom a tom samém katastrálním území, stačí smlouva jedna; jsou-li každá v jiném k.ú., lepší jsou smlouvy samostatné (pro každé k.ú.). Darovat lze celou věc, podíl na ní a obdarovanými může být několik osob - takto složitější smlouva by už ale právníka chtěla... Smlouva se sepíše v takovém počtu výtisků, aby na katastr bylo podáno o 2 výtisky víc, než je účastníků smlouvy + po 1 výtisku musí mít i dárce a obdarovaný. Na jednom z výtisků, podaných na katastr, musí být podpisy stran úředně ověřené (notář, oibecní úřad, CZECH-POINT, někteří advokáti). Na katastr se potřebný počet výtisků smlouvy podává s Návrhem na vklad, což je počítačový formulář, vyplnitelný přes web katastru.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.08.13 15:27
avatar

Darovací smlouvu není potřeba sepisovat u notáře,ale musí mít všechny náležitosti,aby nemovitost mohla být zapsána do katastru nemovitostí.Je samozřejmě lépe,když se každá nemovitost,nebo oddělitelná část napíše na jednu osobu,spoluvlastnictví je vždy nešťastné řešení.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cuca®
Datum: 05.04.14 19:59
avatar

Miloši, nevim zda jste v pozici obdarovaného, nebo dárce.

Jedna rada - darovat jednu vec vice lidem nikdy nevede k nicemu dobrému. Nelze darovat jednu nemovitost tomu a druhou onomu?

Da se tak mnohdy předejít problémům v budoucnu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.