Zmonopolizování výroby peněz

Od: Datum: 26.06.13 20:57 odpovědí: 7 změna: 10.08.13 19:50

Dočetl jsem se, že někdy v historii došlo k monopolizaci výroby peněz. Někteří ekonomové to prý kritizují jako hlavní zdroj problémů. Myslel jsem ale, že mince vždy razil jen panovník / stát. Jak je to tedy?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: karjala*
Datum: 26.06.13 21:56

Pokud vím, tak peníze razí vždy konkrétní národní banka, V ČR je to ČNB. Monopol může spočívat v tom, že stát (národní banka) stanovuje, jaké mince se budou razit, jeké nominální hodnoty budou použity, Dříve byli peníze kryté zlatem a bylo dáno, jakou hodnotu zlata má jaký peníz. Jenže pak se přešlo k náhražkovým kovům a pak možná mohl začít problém.

po vygooglování mi vylezl článek, kde je to docela hezky objasněno

http://www.mises.cz/autori/bo…olizace-mincovnictvi-309.aspx

Ohodnoceno: 0x
 
Od: k2
Datum: 26.06.13 22:01

mince vždy razil jen panovník / stát

Jako ze panovnik - kral Vaclav sedel a bouchal jeden gros za druhym? A stat je sam o sobe abstraktni celek, ktery nemuze zadnou praci vykonavat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.06.13 22:47
avatar

Ve středověku si mohl razit vlastní peníze kdejaký šlechtic - šlo ale vždy o plnohodnotné peníze, které měly svoji hodnotu danou obsahem drahého kovu. Prostě stříbrňák dané váhy měl hodnotu váhy stříbra, a bylo celkem jedno, čí hlava je na něm vyražená.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: zabu
Datum: 26.06.13 22:57

V USA vydává a tiskne peníze pro stát polosoukromá instituce FED.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.08.13 14:03

Staty vznikly, jako mafianske struktury (zeshora nadol). Casem se z bitev vyprofilovala vedouci "rodina", se kterou byly ostatni "rody" nuceny uzavrit smlouvy a smir, aby bylo mozne obnovit zdroje = zisky (na dalsi valky). Tento rod bud mel pravo sam razit mince, nebo povoleni udeloval rodine, ktera mela duveru nejvyssiho (krale, cisare, cara, šáha, mogula, atp.). Obvykle to byly rodiny vlastnici doly na drahe kovy, a nebo si panovnicky rod uzurpoval zakonem bohatstvi zpod povrchu Zeme pro sebe (tak tomu je i dnes, kdyz stat vlastni vsechno cenne, co je pod zemi, vcetne napriklad archeologic.nalezu, zkamenelin, a podobne.). A stat - to je vzdycky skupinka nejmocnejsich podnikatelu (nebo slechticu), ktera ridi (kupuje, korumpuje) politiky, a ktera si "vyrabi" zakony tak, aby vyhovovaly jim.

doplněno 08.08.13 14:09:

s oblibou rikam, ze zastupitelska demokracie je demokracie, kterou si uzivaji zastupitele, a korumpujici (ne lid). Proto je potreba zastupitelskou demokracii zrusit, a nastolit primou (demo+ kracie = vlada lidu, ne vlada zastupitelu).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: omar7*
Datum: 10.08.13 18:52

Takže je to tedy tak že ještě ve středověku nemusel být na všech mincích jen panovník, ale třeba i nějaký šlechtic?

Datum: 10.08.13 19:50
avatar

Ano. například Florencie měla svou měnu, na které nebyl ani šelchtic: Pro hospodářský život středověké Evropy měl dalekosáhlý význam rok 1252, kdy největší obchodní středisko Itálie _ město Florencie _ začalo vydávat svou proslulou minci, zvanou florén, z čistého zlata, o neměnné váze 3,53 g. Podle městského znaku měla na líci lilii a na rubu obraz sv. Jana Křtitele. Tím, že florény byly z drahého ryzího kovu, nepodléhaly znehodnocení jako peníze stříbrné a vyznačovaly se proto téměř neomezenou platností a trvalým uchováním hodnoty. Zlaté florény se tak staly vzorovou a nejstabilnější měnou tehdejší Evropy. To souvisí s tím, že mince nebyly jen zymboly peněz, údajně krytých jakýmsi zlatem (zlatý standard) a později ani to ne, ale přímo obsahovaly zlato.

Jinak pro zajímavost, v současnosti se stále častěji objevují "lokélní peníze", které si vynávaji určité komunity (regiony třeba). které mají omezenou platnost, použitelné jsou jen v tom regionu a jsou používány víceméně na základě dobrovolného souhlasu uživatelů. Zadejte si di googlu heslo "lokální měna".

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.