Potřebuji vyměnit občanku dříve

Od: Datum: 26.06.13 16:45 odpovědí: 4 změna: 26.06.13 19:59

Dobrý den,

20. září mi končí platnost občanky. Nicméně pojedu koncem července do zahraničí a vrátím se cca v říjnu. Je možné požádat o výměnu občanky už nyní? Popřípadě co doporučujete?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: dexx®
Datum: 26.06.13 16:54
avatar

V tom určitě nebude problém, zajděte na úřad.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.06.13 17:59
avatar

Žádat o výměnu občanky můžete nejdříve měsíc před koncem její platnosti. Vyřízení žádosti trvá 30 dní, což v podstatě znamená, že pokud nepodáte žádost přesně 30 dní před koncem platnosti, budete mít pár dní neplatnou občanku. Je to na hlavu, ale takové holt máme zákony.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.06.13 18:35
avatar

To Magdom-neví zda-li má Vaše tvrzení oporu někde v zákoně,ale já osobně měnil občanku (průkazku *smich*) 3 měsíce před koncem platnosti a nic se nedělo,nebo to úřednice neřešila

Jinak pkd by to mělo oporu ,tak bych úřednici,pkd by nechtěla vydat novou dříve,vysvětlil,že nebudu doma,že se daný čas výměnu budu nacházet mimo ČR.Prostě bych v tom neviděl problém!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.06.13 19:59
avatar

Nevím, jak je to s oporou v zákoně, ale mám velmi aktuální zkušenost. Jsem v očekávání občanky právě teď, Končí mi 4.7. Zkusil jsem podat žádost o výměnu koncem května a úřednice se semnou vůbec nebavila. Že musím až po 4.6. Tak jsem tam 6.6. šel znova, vše bylo O.K., jenže si mám OP vyzvednout až 6.7., což je ovšem státní svátek. Takže budu mít chca-nechca minimálně do 8.7. občanku propadlou. V mém případě celkem o nic nejde, ale v určitých případech by to mohlo znamenat problém (třeba cesta do země, kde nepotřebuju mít pas). To, že bych mohl být v té době třeba na druhém konci republiky nebo i dál očividně nikoho nezajímá.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.