PN v těhotenství, výpověď

Od: Datum: 10.07.13 11:13 odpovědí: 2 změna: 10.07.13 23:24

Dobrý den,
můj dotaz je trochu zamotaný.
Fakta:
Jsem v 20. týdnu těhotenství. Termín porodu 11.12.2013
Jsem zaměstnaná v nejmenované nemocnici a mám smlouvu na rok končící koncem srpna 2013, kterou mi neprodlouží.
Od půlky dubna 2013 jsem na PN.
Předpokládám, že budu muset přejít na 2 měsíce na Úřad práce.
První moje otázka je, jestli nemocenská zůstane stejná nebo se bude vypočítávat jinak než doposud? Případně nebylo by pro mě výhodnější odejít z PN a brát pouze podporu v nezaměstnanosti do té doby než nastoupím na mateřskou?
A jak by se v obou případech následně vypočítala mateřská?
Nevím, zda nehrají důležitou roli i tyto údaje:
5.2011 - 5.2012 pobyt v zahraničí (mimo EU, odhlášení ze zdrav. poj. atd. bez zdanitelných příjmů).
od příjezdu - konce srpna 2012 na Úřadu práce ( vrátila jsem se do 1 roku, měla jsem nárok na podporu vypočítanou z předchozího zaměstnání)
od 9.2012 - doposud (smlouva končí koncem srpna 2013) zaměstnána v nemocnici
další údaje viz text.
Předem se omlouvám, snad bude vše pochopeno.
A moc děkuji za odpověď.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.07.13 18:55

Po skončení pracovního poměru se nemůžete hlásit na ÚP, dokud budete v pracovní neschopnosti - hlásíte se totiž jako uchazeč o zaměstnání, a o co se chcete ucházet, když jste nemocná? Registrovt se nemusíte, je to právo, ne povinnost.

Nemocenská Vám poběží dál a bude pořád stejná jako za trvání pracovního poměru.

Ohledně výhodnosti podpory proti nemocenské nelze nic říci - nevíme, jak vysokou máte nemocenskou, ani jak vysokou byste měla podporu.

Na peněžitou podporu v mateřství budete mít nárok, pokud splníte zákonné podmínky:

1. v období dvou let před nástupem na PPM musíte mít aspoň 270 pojištěných dnů (podle všeho splníte)

2. nástup na PPM po skončení prac.poměru musíte stihnout v ochranné lhůtě, která činí 180 kalendářních dnů (taky splníte)

PPM by byla v obou Vámi uvažovaných variantách stejná, počítá se z vyměřovacího základu a z rozhodného období, na něž nemá vliv to, jestli budete marodit až do nástupu na PPM nebo jestli skončíte nemoc a registrujete se na ÚP.

Ostatní údaje, které uvádíte na konci svého dotazu, nemají pro výpočet PPM význam, nemají vlin na rozhodné období, z něhož by se PPM vypočítávala.

doplněno 10.07.13 19:06:

*vliv*

Ohodnoceno: 0x

Datum: 10.07.13 23:24

Váš pracovní poměr neskončí výpovědí, ale uplynutím doby, kterou jste si se zaměstnavatelem dobrovolně sjednala.

Od září 2012 do srpna 2013 byste měla získat potřebnou dobu (minimálně 270 kalendářních dnů) nemocenského pojištění, takže by Vám měla být PPM přiznána (přesně to zjistíte na místně příslušné OSSZ).

Na nemocenské budete mít nárok i po skončení pracovního poměru a zdravotní pojištění za Vás bude v době pobírání nemocenského hradit stát. Jenom budete muset zdravotní pojišťovně tuto skutečnost doložit potvrzením od OSSZ (zkuste si na pojišťovnu zavolat a dohodnout se s ní, co a jak máte doložit).

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.