Lze urychlit změnu příjmení?

Od: Datum: 23.06.13 10:55 odpovědí: 6 změna: 23.06.13 16:51

Dobrý den,

prosila bych moc o radu. Chci si změnit příjmení. Je hanlivé. Je mi už přes 18 let.

Ráda bych jej změnila před začátkem školního roku (stěhujeme se a já přestupuji na jinou školu). Četla jsem o lhůtě 30 dní (ve vážných případech 60 dní). Žádost budu ale muset podat (z určitých důvodů) až těsně před začátkem září.

Můj problém je však, že bych změnu chtěla urychlit, protože mě k tomu vedou ještě další důvody. Lze změnit V KRATŠÍ LHŮTĚ NEŽ VÝŠE UVEDENÁ 30 denní? Např. při nějakém příplatku, jako třeba pasu-když ho chcete rychle?

Nejsem rozvedená. Potřebuji ho změnit ale rychleji, než je 30 dní, např. za 14 dní. Má s tím někdo zkušenost?

Děkuji, Hanka


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.06.13 11:01
avatar

Ano lze, sňatkem. Jinak platí uvedené lhůty.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.06.13 11:08
avatar

O žádosti o povolení změny jména nebo příjmení rozhoduje matriční úřad, v jehož správním obvodu je žadatel přihlášen k trvalému pobytu. Urychlit rozhodnutí o žádosti nějakým příplatkem nelze. Navštivte však předem příslušný matriční úřad, zeptejte se v jakých lhůtách podobné žádosti vyřizují a vysvětlete jim důvody, proč chcete provést změnu co nejdříve. Třeba narazíte na ochotu a bude vám vyhověno.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.06.13 14:03
avatar

Nevím, kolik je Ti let, ale s údajně hanlivým příjmením jsi žila víc než 18 let a nic nevadilo. A najednou musí být změna, nejlépe okamžitě a střelhbitě.

Když máš hanlivé příjmení, jakpak se jmenují Tví rodiče? Těm to nevadí? A nevadí jim, že se budeš jmenovat jinak, než zbytek rodiny?

Znám různá jména. Paďourovi, Panchártkovi, Píčovi, Šourkovi, Smradíkovi, Mrtkovi, Vošoustovi, Vošahlíkovi, Jebavých, Blinkalovi a další. Co na tom? Jmenovali se tak rodiče i prarodiče a tak se nic nestane, když se budeš jmenovat stejně. Rodičům by se asi moc nelíbilo, když by ses z Jany Jebavé najednou stala Jana Rozkošná.

Navíc máš šanci, že vyvdáš časem nějaké lepší příjmení. Kluci jsou na tom hůř. Jen tak pro zajímavost, jaké je to Tvé hanlivé příjmení?

A pro odlehčení, vtip, který koloval za II. světové váky:

Přijde pán na úřad a hned hlásí: Já bych, prosím, chtěl změnit své jméno, je hanlivé.

Úředník se ptá: A jakpak se jmenujete?

Adolf Prdel.

Ano, to Vám jistě kladně vyřídíme, to je opravdu ošklivé. A jakpak byste se chtěl jmenovat?

JOSEF!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vcelinka
Datum: 23.06.13 14:33

Velice Vám děkuji za Váš názor. Nesmírně si ho vážím. Na www.poradte.cz je poslední dobou více tak milých a příjemných lidí, co se snaží člověka sarkasticky shazovat.

Kdysi také kolovala věta: "Starejte se o sebe."

Pokud se někdo ptá na něco podstatného, nechte si své "údajně" apod. pro sebe. Děkuji! A raději nerýpejte.

Budu velmi ráda, když nadále už pomlčíte, když nevidíte do problémů, které člověka vedou ke změně příjmení (třeba hanlivé příjmení, stalking apod.). Já se o Vás také nestarám. A nedovolila bych si uvěřejňovat své názory na člověka na základě pár řádků, které napsal a chtěl jen poradit. Ale Vy jste to zvládla.

Moji rodiče se mnou souhlasí. Ale Vám do toho opravdu nic není.

Ostatním děkuji za rady, protože jsou nad věcí.

Datum: 23.06.13 14:41
avatar

S tím s vámi souhlasím, tyhle neduhy mi tu taky vadí. Každý máme své důvody, které nás vedou k určitým krokům a nikdo, kdo do toho není zasvěcen, by neměl tazateli do toho "kecat" pokud o to tazatel sám nežádá. Držím palce, ať se vše povede.

doplněno 23.06.13 14:43:

babajaga: nejsem si jistý, ale nezletilé dítě přece nemůže požádat o změnu příjmení. Tak asi proto to tazatelce 18 let "nevadilo"

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cmelacek
Datum: 23.06.13 16:51

Nejlepší bude zeptat se přímo tam, kde budeš podávat žádost, ale asi to není v jejich možnostech urychlit. Já jsem si nechala před lety také změnit příjmení, myslím, že to zvládli rychleji než za třicet dnů a docela mě potěšilo, když jsem zjistila, že rodný list byl vystaven stejný den a měsíc, jako ten předchozí. A ničeho se neboj, lidé si rychle zvyknou na nové příjmení a zapomenou na to předchozí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.