Návrat z rodičovske

Od: Datum: 23.06.13 10:51 odpovědí: 8 změna: 26.06.13 08:44

Dobrý den, moje manželka má nastoupit 15.7. zpět po rodičovské do práce a už teď jí napsali, že firma již nevykonává svou obchodní činnost a že jí dají k 30.9. výpověď a následně odstupné 3 měsíce. Nebo má možnost dostat 3 měsíce odtupného okamžitě. Chtěl jsem se zeptat, jaký bude rozdíl ve výšce odstupného, když bude dělat 2,5 měsíce za základní plat 12 tisíc, a kolik by dostala kdyby si vzala odstupné ihned. Před nástupem na rodičovskou brala 15 tisíc.

Práci zatím žádnou jinou nemá a asi v blízké době mít v našem regionu nebude.Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.06.13 18:56
avatar

Proč by manželka měla pracovat za základní mzdu (plat je pouze ve státním sektoru), kdy ž podle zákoníku práce náleží zaměstnancům za stejnou práci stejná mzda?

Přistoupí-li manželka na návrh zaměstnavatele a uzavře s ním dohodu o rozvázání pracovního poměru (to není výpověď!), může požadovat náhradu mzdy za chybějící výpovědní dobu (odstupné by stále mělo být ve výši trojnásobku pravděpodobného výdělku).

V případě by manželka měla trvat na uvedení důvodu skončení pracovního poměru v písemné dohodě. Jinak by jí nevznikl nárok na odstupné a navíc by se jí v případě registrace na ÚP krátila podpora.

Jestli manželka nemá ve výhledu novou práci, doporučuji do zaměstnání nastoupit a alespoň část (nejlépe alespoň 21 pracovních směn) odpracovat.

Pokud by před registrací na ÚP do zaměstnání nenastoupila, splnila by podmínku pro přiznání podpory započtením náhradní doby (péče o dítě) a tato náhradní doba by se zároveň považovala za poslední zaměstnání.

V takovém případě vypadá podpora následovně: První dva měsíce: 3 661,20 Další dva měsíce: 2 928,96 Poslední měsíc: 2 684,88

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.06.13 19:44

Děkuji za odpověď.

Za základní mzdu bude pracovat, protože jí to s personálního napsali a zdá semi to i logické, neboť po ty 2,5 měsíce bude pracovat v nějakém jejich archivu (byla asisentka obchodníka a ten tam již nepracuje) a 3 tisíce, které dostávala k těm dvanácti je nenároková složka platu, neboli prémie a pokud se neprodává, není důvod jí to dávat.

Datum: 24.06.13 01:54
avatar

No, ono je to trošku jinak: Manželka je povinna den po 3. narozeninách dítěte nastoupit do zaměstnání a zaměstnavatel je povinen jí přidělovat druh práce sjednaný v pracovní smlouvě.

Nemá-li pro ni takovou práci, může jí nabídnout jinou, ale tu manželka může odmítnout. Tzn., že pokud má jako druh práce sjednánu asistentku, není povinna nastoupit do archivu.

Nebude-li pro ni mít zaměstnavatel sjednaný druh práce ani po výpovědní dobu, půjde o překážku na jeho straně, za niž manželce bude náležet náhrada mzdy.

___ Samozřejmě je ale lepší se se zaměstnavatelem nějak dohodnout. Manželka může udělat kompromis nástupem do archivu, zaměstnavatel by jí podle měl přiznat alespoň část (cca polovinu) nenárokové složky.

doplněno 24.06.13 02:09:

Oprava: ... podle mne ...

___ Pro Karjalu:

Výpověď je jednostranný právní krok, k němuž jedna strana nepotřebuje souhlas strany druhé.

Zaměstnanec nemůže výpověď odmítnout, může ji pouze odmítnout převzít. Tím by si však moc nepomohl, protože by zaměstnavatel výpověď zaslal poštou, případně by si odmínutí převzetí výpovědi nechal potvrdit svědky (dalšími zaměstnanci).

Zaměstnavatel může dát zaměstnanci v ochranné době (např. jako zde v době rodičovské dovolené) z důvodu zániku nebo přemístění zaměstnavatele nebo jeho části (§ 52, písm. a - b), ale i z jiných důvodů (nejmenuji, protože se k této situaci nevzathují).

--- Podle mne je pro zaměstnankyni v oblasti s vyšší nezaměstnaností výhodnější nastoupit a odpracovat alespoň výpovědní dobu. Vedle dvou a půl měsíce mzdy a odstupného se to projeví i e výši následné podpory.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: karjala*
Datum: 24.06.13 00:40

Váš popis je příliš stručný na to, aby z něj šlo něco posoudit. Jestliže se jedná o organizační změnu zrušení části provozu, pak je to jediná možnost, kdy může paní dostat výpověď na mateřské a je od firmy hodně benevolentní, že dává paní i 2 měsíční výpovědní lhůtu.

Jiný důvod proto, aby dostala výpověď na mateřské není. To, co popisujete, vypadá spíš pro výpověd pro nadbytečnost. Tu může obdržet nejdřívě 15.7. Pak běží od 1. následujícího měsíce výpovědní lhůta a následně dostane odstupné dle počtu odpracovaných let u firmy v násobku průměrného výdělku Vaší paní u firmy. Na jednu stranu tedy může výpověď odmítnout a dostat ji až toho 15.7., na druhou stranu si nepomůže, protože dopadne pravděpodobně stejně.

Spíš jde o to, zda došlo u firmy skutečně ke změně činnosti nebo ne. To zjistíte na justici. A pokud to má být pouze pseudodůvod k propuštění a pozici Vaší paní vykonává někdo jinej, přičemž třeba navíc nedošlo k nějakému drastickému snižování stavů (např. byla prodavačka a když odcházela, bylo tam 8 prodavaček a je jich tam stále 8), pak by si s tím šikovný právník poradil a mohla by pobírat svou průměrnou mzdu po dobu řešení soudního sporu.

Pokud dá frima 3 měsíční odstupné hned, je to jen její dobrá vůle, může ho dát až k ukončení pracovního poměru, tj. k tomu 30.9.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.06.13 10:23

Firma u níž manželka dělá jde opravdu do kytek. Trochu ten konec i čekala. Řešili jsme spolu i trochu čecháčkovskou otázku a to, že by jí ani těch 12 tisíc vlastně nevadilo, ptotože vydělá za 2,5 měsíce 30 tisíc + 3 x 12 tisíc odstupné, což je dohromady 66 tisíc. No a pokud nemá příjem za rok víc jak 68, můžu si na ni odečíst při vrácení daní 24.840,-, což jsou také nějaké peníze...

Od: ron*
Datum: 24.06.13 10:34

Jen doplním, že do příjmu 68.000 hrubého za rok musíte započítat i případnou podporu v nezaměstnanosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.06.13 15:30
avatar

Možná, že by si slevu na poplatníka mohla uplatnit manželka za celý rok (doporučuji si dát dohromady podklady a s někým se poradit).

___ K dotazu mne ještě napadá, že se zaměstnavatel pravděpodobně pokusí tlačit na rozvázání pracovního poměru dohodou.

Jestli firma pomalu končí, a část už zřejmě zrušila, mohl zaměstnavatel už dát výpověď v průběhu RD, vyplatil by odstupné a nemusel by vymýšlet zaměstnávaní po skončení RD.

Jestli s výpovědí čeká až na skončení RD, může v tom hrát roli právě neochota vyplatit odstupné (nechci zaměstnavateli nasazovat "psí hlavu", ale dělá to dost zaměstnavatelů).

Ať si manželka každou písemnost, kterou jí zaměstnavatel předloží k podipisu, vyžádá k prostudování a text můžete konzultovat buď zde nebo s některým právníkem - specialistou na pracovní právo.

Bylo by škoda, aby manželka na základě zaměstnavatelovi ústní informace, že jde o výpověď, podepsala dohodu o rozvázání pracovního poměru bez uvedení důvodu. Pak by neměla nárok na odstupné a navíc by se jí krátila podpora.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.06.13 08:44

Děkuji za ochotu a odpověď.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.