Otevírací doba vs. doba pracovní

Od: Datum: 21.06.13 22:37 odpovědí: 5 změna: 21.06.13 23:32

Zdravím, pracuji v obchodě, kde máme otevírací dobu stejnou, jako dobu pracovní. Z mého pohledu to není správné, jelikož příprava na prodej a uzávěrka večer nám zabere každý den ca 30 minut navíc (denně vytíráme, stojany zaklízíme až po zavíračce, aby i poslední zákazník měl vše nachystané, počítáme kasy a kontrolujeme paragony, rozhodně se v této době neflákáme u kafe ). Máme nárok na proplácení přesčasu? Práci jsem vzala, protože jiná u nás nebyla, ale děláme za minimální mzdu + % z prodeje, celkem tedy asi 9tis. měsíčně, bohužel u nás je to s prací dost zlé. V předchozím obchodě jsme měly také otevíračku stejnou jako pracovní dobu, ale braly jsme úplně jiné peníze a tak nám nevadilo dělat něco navíc. Nemyslím si, že jsme líné, pracovní dobu máme od do a to také děláme co je třeba a bereme peníze se kterými jsme souhlasily. O to mi nejde, byla to naše svobodná volba. Přijde mi ale sprosté chtít po lidech, kterým dám skutečně jen to nejnutnější co musím, aby dělali něco navíc. Za měsíc to udělá ca 10h, což je v podstatě jedna pracovní směna a pan šéf nám rozhodně jen tak jeden den volna každý měsíc také nedaruje... Máme právo požadovat proplacení této doby? V naší mzdě je třeba 600,- navíc dost, pro mě např. proplacení jízdného


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.06.13 22:47
avatar

Můžeš požadovat, můžeš navštívit inspektorát práce, ale současně je vhodné si hledat nové zaměstnání. Taková je bohužel doba.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.06.13 22:54
avatar

Ano, za práci přesčas (= za nařízenou práci, nebo za práci kterou se souhlasem zaměstnavatele vykonáváte po pracovní době) máte nárok na dosaženou mzdu plus příplatek.

Problematicky je podle mne stanovena i mzda. Prodavačka pracující s hotovostí spadá do třetí skupiny prací, jíž náleží minimální zaručená minimální mzda minimálně 9.800 Kč měsíčně.

Minimální zaručenou mzdou se míní mzda bez příplatků za přesčas nebo za práci o víkendu, ve svátek apod. Příplatky se počítají z této zaručené mzdy.

Pokud Vaše mzda nedosahuje minimální zaručené mzdy, je zaměstnavatel povinen Vám rozdíl doplatit. Zmíněné "% z prodeje" by mělo ovlivnit až nenárokové složky mzdy (prémie, odměny).

doplněno 21.06.13 23:18:

Minimální zaručená mzda je míněna bez jakéhokoliv bonusu, prémií, odměn, ... a zákonných příplatků. Jde o základ, z něhož se počítá vše ostatní.

Ale je myšlena na stanovenou týdenní pracovní dobu, máte-li kratší pracovní dobu, půjde o adekvátní část.

Zákoník práce stanoví pracovní doby pro jednotlivé typy provozu: v jednosměnném provozu - 40 hodin týdně v dvousměnný provozu - 38,75 hodin týdně v třísměnnémj a nepřetržitém provozu - 37,5 hodin týdně

Ohodnoceno: 1x
 
Od: milla
Datum: 21.06.13 23:05

Dobrý den Ivzez, děkuji za Vaši odpověď, toto slyším poprvé. Vždy jsem pracovala za poněkud vyšší peníze, tak mě toto netrápilo. Máme pracovní úvazek 35h týdně a děláme směny krátký x dlouhý. I v tomto případě musím dostat minimálně 9800,- hrubého? Na to je zákon? Takže kdokoliv kdo by zaměstnal prodavačku/pokladní/číšnici za méně než 9800 hrubého toto porušuje? Celá situace u zaměstnavatele je poněkud pofidérní. Smluvu máme jen na těch 8000,- ani to % tam nemáme uvedené, vyplácí se jako prémie. Jsem ve zkušebce, na zaměstnavateli mi leccos vadí, usilovně hledám místo (třeba na pokladně, i tam mají holky víc) a právě se obávám, že jakmile odejdu, tak i po odmakaných 160h dostanu jen ten základ, jelikož % nemám ve smlouvě napsané :-/

Od: milla
Datum: 21.06.13 23:10

Ještě se zeptám - pokud bych dostala 8tis základ a vyšší % z prodeje a výplata pak přesáhla třeba 10.000,- tak jsem dostala minimílní zaručenou mzdu i když bych to měla jako 8tis. hrubého mzda a třeba 2100 prémie? Nebo těch 9800 musí být prostě základní mzda bez jakéhokoliv bonusu? Ptám se, protože kamarádka dělá v Jednotě (i na pokladně) mají úvazek také 35h týdně a mzdu mají dvousložkovou. Zaručenou asi 4250,- a pak dalších 4250,- pohyblivou - minimálně 8500,- dostanou vždy, ale z těch druhých 4250,- se jim počítá nějaké % z výdělku

Datum: 21.06.13 23:32
avatar

Pokud byste pracovala 40 hodin týdně,

musel by základ činit 9.800 Kč měsíčně.

Takhle na dálku to na mne působí, že oba zaměstnavatelé (Váš i Jednota) nepostupují správně.

___ Docela by mne zajímalo, jak to máte s pracovní dobou a s přestávkou na oddech a jídlo. Jak máte v pracovní smlouvě Vy i kamarádka sjednán pracovní úvazek? (Těch 35 hodin se mi zdá málo. Je pro kratší pracovní dobu nějaký důvod?)

Jestli se např. musíte najíst na pracovišti, protože nesmíte opustit prodejnu, počítá se přestávka do pracovní doby.

Pokud se můžete dojít najíst, pak se přestávka do pracovní doby nezapočte.

doplněno 22.06.13 00:17:

V první odpovědi jsem vycházelo z toho, že pracujete na plný úvazek.

Pokud ale máte otvírací i pracovní dobu 35 hodin týdně, e zaměstnavatelk oprávněn Vám nařídit další práci až do výše plného úvazku. O práci přesčas by šlo až v případě, že byste pracovala nad rámec stanovené týdenní pracovní doby (nad 40 hodin týdně).

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.