Ztráta OP a následné nalezení

Od: Datum: 21.06.13 16:37 odpovědí: 5 změna: 22.06.13 07:56

Dobrý den, chci se zeptat dnes jsem ztratil občanský průkaz, ale jedna paní co k nám taky chodí mi ji přinesla tak jsem se jí klanil a děkoval. Chtěl bych jen vědět jestli kdyby si na ní někdo vzal třeba půjčku nebo tak něco dá se to nějak řešit abych tu půjčku nemusel platit?

Všem děkuji za odpověď

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mishman*
Datum: 21.06.13 16:57

Předpokládám, že na sjednání půjčky ti nestačí OP, ale sjednává se na základě smlouvy. Pokud takovou smlouvu nepodepíšeš, nikdo po tobě nemůže nic chtít. Půjčka samozřejmě může být v některých případech sjednaná i ústní dohodou, ale tam je asi jedno, zdali měl dotyčný tvůj OP nebo ne.

Můžeš samozřejmě jít na PČR a nahlásit ztrátu OP (a jeho nalezení), ale pokud by se tím chtěli seriózně zabývat, tak by tvůj doklad prohlásili za ztracený a tudíž neplatný, musel by ti být vystaven nový.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 21.06.13 17:40

Ta poslední věta je logická. Přesdstavte si, že by ten průkaz byl zneúpoužit. Jak by se asi dokazovalo, že ho skutečně v té krátké době někdo zneužil, a ne že ho použil majitel a chce se z placení vykroutit?

Ono i při skutečné a definitivní ztrátě by asi při zneužití byly komplikace a tahanice, jak to vlastně bylo.

Datum: 21.06.13 17:47

Nedá, půjču si na tebe může vzít kdokoliv a v podstatě ani doklad nepotřebuje, ty se pak musíš bránit u soudu a dokázat, že jsis tu půjču nevzal.

doplněno 21.06.13 17:49:

Jen podotýkám, že PČR nejsou ztráty a nálezy, takže jdi na úřad, tam jej nahlae jako ztracený a pak jej spal, dají ti nový a doufej, že ti nedají pokutu za to, že si nehlídáš doklady.

doplněno 22.06.13 07:02:

hop a není lepší, než si vymýšlet u PČR zajít rovnou na úřad, kam stejně bude muset jít a říct rovnou,, že to ztratil? Nehledě na to, že právě díky takovýmhle prkotinám nemají policisté čas dělat důležitější věci.

Od: hop®
Datum: 21.06.13 19:58

Jediná (a ne zcela spolehlivá) obrana je nahlásit na policii KRÁDEŽ a nechat si vystavit novou. Ztrátami se policie nezabývá. Ale chce to reagovat hned, hlásit okradení třeba po několika dnech je samo o sobě dost podezřelé...

Datum: 22.06.13 07:56

já bych vycházela z konkrétních okolností - jestli je ta paní důvěryhodná a přinesla ti OP protozes ho někde zapomněl, neřešila bych to. Jestli ho našla někde pohozený, okamzite bych hlásila ztrátu. Uvedeš tam, že sis ztráty všiml až teď, ale žes ho měl naposledy v ruce např. před týdnem, abys byl krytý po celou dobu...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.