Rady při podezření na úpal nebo úžeh

Od: Datum: 20.06.13 12:34 odpovědí: 8 změna: 10.07.13 01:25

Ahoj, co mám dělat, když mám podezření na úpal nebo úžeh? Zajímaly by mě spíš rady, jak si člověk může pomoct sám, aniž by musel k lékaři. Případně jaký je rozdíl mezi domácím léčením a léčením v nemocnici? Myslím, že se to v těchto vedrech bude hodit


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 20.06.13 12:55

Musíš zajistit dostatek tekutin a postiženého chladit i externě - vlažnou sprchou nebo koupelí, umístěním do chladnější a větrané místnosti. Nesmíš jej ale ´přechladit´ - hrozil by šok.

Lékař navíc může lépe kontrolovat tělesné funkce, případně zavodňovat nitrožilně a podávat farmatika.


doplněno 10.07.13 08:41:

To ví jen ošetřující lékař - ale pokud nejde o závažnou dehydrataci, měl by stačit den, max. dva.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: viktorienovosa
Datum: 10.07.13 01:25

Dobrý večer chci se poptát přítel byl odvezen do nemocnice stím měl bolestí hlavy a zvracel a mame podezdření na upal jak dlouho bude v nemocnici?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.06.13 12:58
avatar

no tak základní prevence i první pomoc proti úpalu a úžehu je tělo ochladit. Vlezte si do vany s vlažnou vodou a pohodlně si poležte, dokud vás všechny vedrem způsobené nefajnové pocity nepřejdou.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.06.13 14:30
avatar

Přemíra slunečního záření může poškodit mozkové buňky natolik,že způsobí prudkou reakci.Důsledky mohou být několikadenní.

Vysoká teplota prostředí způsobí podobné problémy,ale po snížení teploty vesměs pominou.Tak se liší úpal od úžehu.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.06.13 16:13
avatar

Na to byla nějaká mnemotechnická pomůcka. Právě že si nemohu vzpomenout kolik těch T bylo. Ticho, tekutiny . . Bylo to jako u šoku. Jen to teplo tam nebylo. ;)

doplněno 21.06.13 10:52:

Ty obklady a nohy v octových zábalech, to bylo při horečkách. To se dávalo, aby se nastartovala imunita, která jediná je schopná zlikvidovat viry. *hej* Toho roztoku bych se i bála, pakliže by u toho nebyl lékař a ten roztok nenaordinoval a nepřinesl. Vím určitě, že se musí chladit hlava, mozek, který přehřátím může utrpět skoro nevratně. Nepřikrývat, studené zábaly na končetiny a obklady na hlavu, chladné pití, ne ledové. Při vysokých teplotách do nemocnice! Protože při neodborných zásazích může dojít k šoku a k úmrtí.


doplněno 26.06.13 11:19:

Johanko, nemáte vy nějaký jiný problém? Jaké zvracení? Normálně zdravý člověk nezvrací! Nemáte poruchu příjmu potravy? *sok*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: johana*
Datum: 26.06.13 10:26

Aha, no já mám právě doma rehydratační roztok, který jsem normálně koupila v lékárně. Beru si ho, když třeba zvracím a nedokážu do sebe nic dostat. Já úžeh ani úpal neměla, jen jsem asi byla na sluníčku o něco déle, než jsem měla. Příště si dám pozor, i když kdo ví za jak dlouho se ukáže nějaké hezčí počasí.

Od: johana*
Datum: 27.06.13 10:02

Nene, nic takového nemám. Já bych bez jídla nevydržela ani jeden den :)Mám ho pro jistotu v lékárně, když jezdím na dovču, tak si ho beru pro jistoru sebou. Zvracela jsem myslím naposled minulý rok a to jsem měla nějakou střevní chřipku, takže jsem v sobě nic moc neudržela, takže takhle jsem do sebe aspoň něco dostala. Dělal mi problém i suchý rohlík nebo vývar co si pamatuju

Od: johana*
Datum: 21.06.13 10:41

Díky za tipy :) A myslíte, že je při tom vhodné používat třeba i rehydratační roztok nebo je to zbytečné? A je pravda, že pokud má člověk třeba čtyřicítky horečky, tak se nemá potit v teple, ale být třeba odkrytý? Tvrdila mi to kolegyně z práce.

Když jsem byla malá, tak jsem je jednou měla a pamatuju si, že jsem byla zabalená v mokrých osuškách, u nohou led s octem,ale zakrytá jsem byla snad dvěma peřinama.

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.