Opatrovníci matky odmítají se mnou mluvit

Od: Datum: 19.06.13 17:13 odpovědí: 5 změna: 20.06.13 16:12

Jde o arogantní zaměstnace "města", kteří nám vytrvale lžou. Stěžovala jsem si na soudu, tam se sepsal protokol, že mám dobrovolně s opatrovníky spolupracovat na mamčiném umístění, což si prý i sami opatrovníci přejí. Když jsem však opatrovníky písemně požádala o informování, v jaké fázi je umístění mamky v domově, schovali se za svého právníka, jenž mi napsal,že podle § 15 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, jsou vázáni mlčenlivostí. Nemám nejmenší důvod s nimi komunikovat nepísemně, protože co je psáno, to je dáno- a oni vědí, proč se mnou chtějí mluvit jen a pouze ústně, bez jakéhokoliv záznamu.

Na vyřešení bytové situace s opatrovníky spolupracovat nemohu, protože podle jejich právníka mi nesmí vůbec nic sdělovat, tedy vlastně ani ústně! Naštvali se, že jsem ochotná předat případ do TV. Nadřízený opatrovníků s nimi v minulosti táhl za jeden provaz, nemá cenu se na něj obracet. Takže se obrátím ještě na kraj, to snad zabere. Přemýšlím situaci mé mamky i medializovat (v čem ji nechávají žít!). Běžný občan by tam nevydržel ani minutu za peníze. Zapojím i sousedy mamky, kteří plivou na mě, že ji nechávám "živořit v těch sračkách". Do blázince nemůže- prý si neubližuje a neubližuje nikomu dalšímu. No, jen pije smradlavou vodu z kbelíků apod. Trochu nechápu, že opatrovníci mohou mít s mou mamkou JAKÉKOLIV plány a mě do toho prý nic není?!

Prosím všechny kritiky (není jich na této stránce zrovna nejméně), aby nepsali, neznají celý kontext situace, mamku, mě. Ráda bych znala zkušenosti znalých -jsou opatrovníci povinni mě informovat? Nemohu si nějak vydupat PÍSEMNÉ informování? Ústní je k ničemu, je věčně lživé. Díky!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.06.13 17:29
avatar

Hezký den, myslím, že pokud byl mamince ustanoven z nějakého důvodu jiný opatrovník než vy, nemá on právo ani povinnöst někoho informovat, dokonce bych řekla, že mu to zákon zakazuje. Maminka je zbavena svéprávnosti zcela nebo částečně? Snad ona sama by vás, poud ji to stav dovolí, mohla informovat. http://www.mufrenstat.cz/info…ka/ds-16280/archiv=0&p1=30158 zkuste číst, třeba se dozvíte víc. Asi bych se obrátila na soud.

doplněno 19.06.13 18:04:

§ 192

(2) V usnesení, kterým soud ustanovuje opatrovníka, uvede i rozsah opatrovnických práv a povinností.

Pokud není v usnesení soudu uvedeno, že vás má informovat, tak toto učinit nemůže a nesmí. Aspoň já to tak chápu. Nezbývá než se obrátit na soud.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.06.13 21:16
avatar

Zákon, který zmiňujete č. 500/2004 Sb., správní řád § 15 ods. 3) to říká jasně:

§ 15 Vedení řízení

(3) Oprávněné úřední osoby jsou povinny zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, o kterých se dozvěděly v souvislosti s řízením a které v zájmu zajištění řádného výkonu veřejné správy nebo v zájmu jiných osob vyžadují, aby zůstaly utajeny, nestanoví-li zákon jinak. Této povinnosti jsou oprávněné úřední osoby zproštěny jen z důvodů stanovených zvláštním zákonem nebo vysloví-li souhlas osoba, jíž se předmětná skutečnost dotýká. Ustanovení zvláštních zákonů o zproštění povinnosti mlčenlivosti tím nejsou dotčena.

Takže oni Vám v tomto nelžou. Promluvte si o tomto se svojí matkou...

doplněno 20.06.13 10:22:

Pokud byla Vaše matka úplně zbavena způsobilosti k právním úkonům, znamená to, že již nemůže činit žádné právní úkony. Takže ty běžné za ní činí opatrovník, ke všem ostatním si musí obstarat souhlas soudu. Pokud soud zbavil způsobilosti Vaší matku jen částečně, pak soud určil, do jaké míry je schopna právní úkony činit. Tak, aby jí to nebylo ke škodě. V těchto případech soud určuje i míru, do jaké částky může uzavírat smlouvy... Do tohoto limitu je závazek platný, nad tento limit, který určil soud, už ne. K tomu je zapotřebí opět souhlas soudu. Takže pokud matka byla zbavena způsobilosti k právním úkonům zcela a žádný limit jí není dán, postupuje opatrovník správně, když se ohledně smlouvy obrací na soud kvůli souhlasu. Zřejmě toto není v jeho pravomoci. Záleží na tom, co je psáno v rozsudku. Vám se tento postup může zdát divný, ale věřím, že opatrovník postupuje tak, jak musí. Ono je lepší dát si vše "posvětit" soudem, než aby je někdo napadl třeba, že zneužil své pravomoce atd...Sama to nevyřešíte, obraťte se na soud v této věci ohledně mlčenlivosti a přístupu, který se Vám nelíbí. Nikdo jiný toto nevyřeší. Možná právě k vůli neshodám s Vámi udělali takováto opatření a jejich pravomoce jsou takové, jaké jsou. Pochopte mě správně, já Vás nesoudím, jen říkám, že jejich právník jim radí v jejich zájmu, ale myslím si, že by si nedovolil nic, co je v rozporu s rozsudkem.

doplněno 20.06.13 17:38:

Podat stížnost je Vaše právo. Já osobně tomu však moc šance nedávám...Hodně štěstí!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: konsternovana
Datum: 20.06.13 16:12

Napsala jsem na opatrovnická oddělení v jiných městech a tak už vím, že právník opatrovníků zcela záměrně "kecal", nestyděl se písemně! Nájemní smlouva je zcela v kompetenci opatrovníka, soud ji neschvaluje. Opatrovníci se mnou úplně klidně a v pohodě mohou probírat mamčiny záležitosti! Mají své důvody, proč nechtějí! Nechci po nich přece nic z mamčiných osobních údajů. Hold se obrátím na kraj se stížností a na soud, že to nejsem já, kdo spolupracovat nechce :(.

K bodu údajné nezbytné mlčenlivosti cituji z jedné mailové odpovědi specializované úřednice "Úroveň komunikace mezi Vámi a opatrovníkem je čistě na vzájemné ochotě a míře spolupráce. Nelze opatrovníkovi nařídit, aby Vám poskytoval informace o krocích, které činí jistě ve prospěch Vaší matky. Dále uvádím, že opatrovník má povinnost mlčenlivosti dle §15 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, kde se hovoří o "Vedení řízení".

Velké DÍKY všem tu za snahu mi poradit! Vážím si toho!

Datum: 20.06.13 07:13
avatar

Napsala jste málo. Maminka žije sama? Většinou se ustanovuje opatrovníkem někdo z rodiny. Jen v případě, že ten člověk nikoho nemá, nebo o něj nikdo nejeví zájem, nastoupí opatrovník určený úřadem.

Proč nejste maminčinou opatrovnicí sama? Mohla byste jí zařídit slušný ústav, případně ji mít u sebe. Píšete, že nikomu neubližuje, ani sobě. Tak byste se o ni mohla postarat. Je to někdy těžké, moc těžké, ale patří to k určitým povinnostem. Nás vychovali rodiče, my bychom se o ně měli ve stáří za to postarat.

Píšete, že byste chtěla zmedializovat, "v čem ji nechávají žít". Bojím se jedné věci - spíš byste zmedializovala sama sebe, "v čem ji necháváte Vy žít."

Nechci a nemohu Vám mluvit do toho, co máte dělat, ale mám na starosti 88 letou tchyni a vím, co to obnáší. Ale všechno jí zařizujeme sami s manželem /jejím synem/ tak, aby to pro ni bylo co nejlepší. Pokud z nějakého důvodu se nemůžete o babičku postarat přímo Vy, neměla další děti, z nichž někdo by mohl hájit její zájmy? Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: konsternovana
Datum: 20.06.13 09:55

Maminka je TĚŽCE psychicky nemocná, takže se jí v té "hrůze" líbí a raději by zabila, než aby ji někdo odtamtud vzal. Tedy řekla, že jen přes její mrtvolu. Málokdo si dokáže představit, v ČEM se ponechává žít. Podle mě si ubližuje-pije špinavou starou studniční vodu z kyblíků apod., ale pokud si asi nepodřezává žíly, tak se to za sebeničení nepovažuje.

Stejně mi ta mlčenlivost nesedí- vždyť dokud jsem opatrovníky nevystrašila medializováním, tak jsme měli i oficiální schůzku i s mými sourozenci a probíralo se všechno a dosud se vše probíralo! Ten správní řád jistě platí obecně, ale u nesvéprávných lidí to bude logick nutně trochu jinak. Protože to by opatrovníci mohli mamku strčit třeba do "Osvětimi" a my ji ani nemohli navštěvovat (když ani nevíme, kam ji dali), když najednou podle jejich právníka, se nesmí vůbec nic sdělovat. To by byl dost totalitní režim, kdyby si opatrovníci mohli s mamkou dělat cokoliv.

Druhou věc, kterou ten právník nám napsal je i to, že nájemní smlouvu musí schválit soud- což je pro mě novinka! Takže i od toho usuzuji, že právník přinejmenším velmi přibarvuje. Soud schvaluje např. jen velké finanční transakce typu prodej nemovitosti, ne nájemní smlouvu 300kč (třista) měsíčně. Navíc jsem to sama četla, že jsou to opatrovníci, co tyhle "běžné" smlouvy podepisují.

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.