Klíště - flek 3 cm - již 4. den

Od: Datum: 19.06.13 10:10 odpovědí: 22 změna: 21.08.13 03:54

Milí rádcové, nemáte zkušenosti s kousnutím od klíštěte.

V neděli (před třemy dny) mě kouslo malilinkaté klíště. Již to kousnutí štípalo, jako když mě saje hovado. I po vyndání ta ranka pálila a zvětšila se na 2,5 - 3 cm. Uprostřed je takový ťupík od toho vpichu klíštěte a celý ten flek je hrbolatý, jakoby fakt štípnutí od hovada. Viz foto.

Pořád mě ta rána pálí, jako když mě saje hovado a flek se nezmenšuje.

Volala jsem doktorovi a ten mi řekl, že až by to bylo tak 5 cm, tak bysme to začali řešit.

Mě se to ale nějak nezdá ... Nikdy se mi po klíštěti žádný flek neudělal.

Nemáte s tím někdo zkušenost?

děkuji. Alusska

doplněno 19.06.13 10:13:

Jinak já se cítím dobře, zdravě. Mám jen ten svědivý flek.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.06.13 10:13

Hezký den, sice foto nevidím ale mě když se to nezdá, jdu o lékaři a drze si řeknu o antibiotika. Jelikož je to jednou za uherský rok tak mi je vždycky dal.

doplněno 19.06.13 10:16:

Už vidím fotku, já bych k lékaři šla i když tam není, jak posledně říkal, žádné bílé ohraničení.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 19.06.13 10:15

Dnes se tam také chystám. Tak jsem zvědavá, co mi řekne. Sice mi řekl, abych nechodila - dokud to není 5 cm, ale zajdu tam.

Datum: 19.06.13 10:14

Nechci být chytřejší než lékař po telefonu, ale zašla bych klidně k jinému a ukázala mu to. S tím není žádná sranda.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 19.06.13 10:16

To bude zřejmě zánětlivá reakce na přisátí klíštěte. Nemoci, které klíšťata přenášejí, se takto rychle zpravidla neprojeví.

Ohodnoceno: 4x

Od: mowla*
Datum: 19.06.13 10:20

A bylo to opravdu klíště - a nebo prostě nějaký malý hmyzák? :-D

Přisátí klíštěte nebolí, není nejmenšího důvodu. Prvotní zarudnutí po klíštěti je způsobeno možnou infekcí ranky (mnohdy žádné zarudnutí bezprostředně po klíštěti není) a teprve pozdější (v rádu týdnů) zarudnutí se světlejším středem signalizuje možnost virového onemocnění.

Zatímco kousnutí např. muchničky je velmi bolestivé (více, než komárem, dovolím si tvrdit, že i více, než ovádem) ihned, ihned krvácí a může krvácet i několik minut po kousnutí, místo velmi rychle oteče a zarudne a tento otok a zarudnutí vydrží i několik dnů. Navíc nyní mají muchničky příznivé podmínky pro vývoj a líhnutí.

Osobně sázím spíše na muchničku (nebo něco podobného) - pomůže na poranění aplikovat desinfekci a nějaké antihistaminikum (mast či gel proti alergii) a samozřejmě poškozené místo ještě více neničit škrábáním. Z babských receptů zkus přímo na zánu aplikovat led, ocet, čerstvou cibuli. A hlavně ještě pár dnů vydrž a nenervuj se - tohle klíště nebylo.

doplněno 19.06.13 10:38:

No - pokud to bylo klíště, jde spíše o alergickou reakci na něco, co mohlo do ranky vnést - každopádně platí, co jsem napsal, o projev virové infekce nejde. A platí i to, co píšu pro pomoc nyní. ;)

Ohodnoceno: 2x

Datum: 19.06.13 10:22

Děkuji za odpověď.

Klíště to bylo. Manžel mi ho vyndal a pod lupou jsme se na něj dívali.

Bylo malilinkaté, ale fakt to klíště bylo.

Od: askmenow*
Datum: 19.06.13 11:51

Pokud vím, existuje možnost klíště poštou za poplatek poslat na rozbor, aspoň loni o tom mluvili v televoizi. Myslím, že by to v případě, že klíště po vytažení máte )resp. měli jste) stálo za to. To jen rada pro příště. Sama jsem totiž jedno jaro byla kvůli klíštěti tři měsíce na antibioticích, bohužel jsem klíště jako takové neměla, uškrábla jsem si ho, protože jsem o něm nevěděla a až pak se zjistilo, že šlo o klíště. Kvůli antibiotikům a občas nutným pochůzkám po slunci mi navíc bylo několikrát velmi nevolno. Prostě zábava. Tak držím palce.

Datum: 19.06.13 11:56

mamka a brácha měli taky nedavno klíště a měli flek okolo něj už před vyndáváním.. tak nevím nevím...

Od: pt®
Datum: 19.06.13 10:22

Manželovi jsem vytáhla v pátek klíště a v neděli měl 38,6 teplotu, bral Panadol a po neděli šel k doktorovi. Flek nemá žádný, dostal recept na tinkturu, tak si to potírá, antibiotika nedostal, prý se nic neděje. Já si vyndala včera večer klíšťata dvě, pod kolenem mám také flíček, mažu si to tinkturou, ale pokud nezmizí, také půjdu k doktorovi. Vy máte flíček dost velký, bylo by lepší jej doktorovi ukázat. - pt

Od: simicek
Datum: 19.06.13 10:26

Sestřičko, také bych Ti doporučila návštěvu lékař. Víš, že jsem částečná doktorka, proto nechci nic podcenit, zvlášť u Tebe, když Tě mám moc ráda...papa

Datum: 19.06.13 10:27

:)

Od: buss®
Datum: 19.06.13 12:08

Už jsem tahal asi osmé, ano jsou malinkatéé, vždy po nich zbyl několik dní flek. Zatím ale bez problémů. Teoriím o výskytu nevěřím, na vrcholu suchého kůlu 1,5 m. Beton dva metry od trávy a po mě leze klíště, další si to po něm štráduje, že by létající?

Datum: 19.06.13 12:13

Dobrý den,

mě se tohle po kousnutí klíštětem udělá vždycky. Zatím bych nepanikařila a vyčkala, jestli se to bude zvětšovat, pak k lékaři. Jak říkám, stává se mi to pravidelně, několikrát jsem byla po nějaké době na testech a vše bylo v pořádku.

Datum: 19.06.13 13:17

Tak jsem pro klid duše byla u doktora a byla jsem ujištěna, že na diagnozu je příliš brzo.

Spíš, že se zdá, že je to jen reakce na kousnutí. Dostalal jsem framykoin s tím, že počkáme do pondělí.

Že prý, kdyby to byla borelioza, flek by se objevil až později. Řekl přesně to, co již psali rádce - viz. výše.

Tak to bude snad v pořádku. Všem rádcům děkuji :).

Od: pt®
Datum: 19.06.13 13:18

Tak držím palečky.

Datum: 19.06.13 13:39

Děkuju!

Datum: 19.06.13 15:18

pro "alusska"

okamžitě po objevení a vytažení klíštěte bych si na ranku aplikovala jodovou tinkturu (ca 0,1%-ní roztok jodu v ethanolu - nevím, jestli se to dnes ještě prodává) . Přidržet vatičku s jodem na rance ca 2-3 minuty - spálení kůže bych se nebála - protože asi do 3 dnů zmizí - ale tato kůra spolehlivě "vyléčí" i různé hnisavé záněty drobných ranek.

S klíšťaty jsem vždy měla jen dobré zkušenosti - jodovou tinkturou je spolehlivě i zabijete. Odpadnou pak sama. Ale jinak - k lékaři! Marcela.

Datum: 21.06.13 21:35

Jodovou tinkturu pro příště dokoupím. Děkuji za radu.

Jinak flek už pomalu mizí. Tak jsem trošku plašila zbytečně. Ale lepší plašit, než to zanedbat. Pro příště už budu vědět.

Od: 123456*
Datum: 21.07.13 13:06

ahoj, jsme v podobné situaci, taky mě kouslo klíště a udělal se mi na tom místě velký červený flek ale mám ho modrý a červený. Bojím se že je to něco vážného. :(

Datum: 21.07.13 19:08

Když jsem s tím byla v tomto stavu u dr, tak mi řekl, že kdyby to bylo něco vážnějšího, ten flek by se projevil až po týdnu a později a provázelo by ho i další přiznaky - horečka atd.

Když je ten flek okamžitě, tak že to je prý jen silnější reakce na to štípnutí. Dal mi na to mastičku Framykoin. A doopravdy to do týdne ustoupilo. Celý týden mě to ale silně svědilo.

Datum: 21.07.13 20:21

Pravděpodobně to nebude nic vážného, je to příliš brzo. Jedná se o reakci na klíště. Za pár dní to zmizí, nicméně ještě nějakou dobu bude patrné, kde klíště bylo přisáté (běžně to mívám i týdny či měsíce). Doporučuji mazat něčím proti zánětu, aby se to zahojilo co nejdříve. Pak samozřejmě namátkou sledovat například kvůli borrelióze. Ta se projeví typicky za 3 či 4 týdny (někdy dříve, někdy později).

Datum: 21.08.13 03:54

myslim, ze lekar vi, co rika http://abysportnebolel.sk/zdravie/lymska-borelioza-lb/ priznaky vypadaji trochu jinak

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.