Darování plasmy a krve - placené volno?

Od: Datum: 02.09.13 13:27 odpovědí: 5 změna: 02.09.13 18:59

Dobrý den, mám takový dotaz když někdo daruje krev nebo plasmu, tak vím, že aspon u nás ve firmě, když to máš potvrzene máš ten den normálně placený jako bys v práci byl a ten den máš volno (jdeš akorát darovat tu plasmu,nebo krev).
Platí to samé i ve školách pro studenty? je to vůbec nějak třeba v pracovním zákoně či jak se to jmenuje. fakt se nevyznám, takže za neznalost se omlouvám. Děkuji za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.09.13 14:03
avatar
Zákon to uvádí tak.že zaměstnavatel je povinen poskytnout dárci krve placené volno na dobu nezbytně nutnou takzvaně v obecném zájmu. Není tudíž pravda že bys měl mít volno na celou směnu.
Budeš li ale tvrdit že po odběru ti není úplně dobře nebo hygienické podmínky na pracovišti neumožňujou dodržet požadavek na větší hygienu ( přeci jen máš díru do žíly jako otevřenou bránu pro bacily ) tak ti podnik musí umožnit abys do práce nemusel.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.09.13 18:59
avatar

Darování krve se považuje za vážný úkon v obecném zájmu a zaměstnanci darujícímu krev náleží volno na celou pracovní směnu. Teprve v případě, že by cesta k odběru a zpět, doba odběru a doba na zotavení po odběru přesáhla 24 hodin, poskytl by zaměstnavatel volno na nezbytně nutnou dobu.

Pro dárce krve se jedná o omluvení pracovní doby v rámci 24 hodin, pro dárce jiných biologických materiálů v rámci 48 hodin od nástupu cesty k odběru.

doplněno 02.09.13 19:04:

Dárce krve musí omluvit i škola, škola si nemůřže rozhodnout, že ji to "nemusí zajímat".

Ovšem student by si měl odběr naplánovat tak, aby zvládl splnit i své studijní povinnosti. Je-li např. pro zápočet nutné absolvovat cvičení, musí je absolvovat. Škola už tím, že umožní cvičení absolvovat v jiném termínu, studentovu neúčast omluvila.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.09.13 14:25
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.09.13 14:27
avatar

Když na VŠ chodili kamarádi či spolužáci darovat plazmu a krev, ve škole to nikoho nezajímalo, to byla jejich soukromá věc. Pokud šli místo důležitého cvičení, museli nahrazovat a měli potíže, proto raději chodili ve svém volnu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.09.13 14:53
avatar

Jenže hodně transfúzních stanic krev odebírá pouze ve všechny dny např. mezi 7 a 10.hodinou, a to má málokdo osobní volno. Jenom třeba nějaký VŠ nebo člověk pracující na směny.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.